تولد
موانع پیشرفت در زندگی
آیا در زندگی مدام احساس نارضایتی میکنید و پیشرفت ندارید، اگر میخواهید زندگی موفقی داشته باشید باید موانع پیشرفتتان را کنار بزنید و به کارتان ادامه دهید.

باورهایی که مانع از پیشرفت در زندگی میشود

آیا در زندگی به آنچه می خواستید رسیده اید یا احساس نارضایتی می کنید؟ شاید زمانی که رویای بهتربودن را در سر می پرورانید، به کمتر راضی شده اید. نرسیدن به اهداف و عدم پیشرفت در زندگی به باورهایتان مربوط می شوید، شما نیز باورهای محدود کننده ای دارید که در سر راه شما قرار دارند؟

ساختن یک زندگی خوب به نگرش و سخت کوشی بستگی دارد. اگرچه زمان و شانس نقش کوچکی دارند اما، شما مسئول دستیابی به اهداف خود هستید پس از تعیین آرزوهایتان، در نظر بگیرید که آیا باورهایتان به شما کمک می کند یا به شما آسیب می رساند. در این بخش از نمناک برخی از باورهای محدودکننده که شما را از پیشرفت باز می دارد را بیان می کنیم.

پیشرفت

فکر می کنید لایق نیستید

بی لیاقتی یکی از رایج ترین باورهای محدود کننده است. بچه های خردسال معمولاً نگرش شکست ناپذیری دارند. آنها از شکوفایی استقلال خود مطمئن هستند و به شما یادآوری می کنند که خودشان می توانند هر کاری را انجام دهند.

متاسفانه گفتار و رفتار منفی دیگران تاثیر زیادی را بر روی عزت نفس شما می گذارد تا جایی که ممکن است بگویید برای موفقیت به اندازه کافی باهوش، جذاب یا خوب نیستید.

هیچ کس جز خودتان نمی تواند ارزشتان را تعریف کند. خودگویی های منفی را به جملات تاکیدی مثبت تبدیل کنید. هر روز جلوی آینه بایستید و به خود یادآوری کنید که زیبا، باهوش و کافی هستید.

نمی توانید به کسی اعتماد کنید

فقط تماشای چند دقیقه از اخبار عصر می تواند هر کسی را مضطرب و پارانوئید کند. آیا فکر می کنید که نمی توانید به اهداف خود برسید زیرا نمی توانید به کسی اعتماد کنید؟ شاید فرد بی فکری که به او اعتماد داشتید به شما صدمه زده و تصور می کنید بقیه افراد هم اینطورند.

انسان ها ذاتا موجوداتی اجتماعی هستند و برای موفقیت به دیگران نیاز دارند. اگرچه باید در مورد اینکه به چه کسی اعتماد کنید محتاط باشید اما، در نظر داشته باشید همه نمی خواهند به شما صدمه بزنند. گاهی اوقات باید ریسک کنید.

بی اعتمادی

بهانه می‌تراشید

موفقیت نتیجه‌ی اقداماتی است که خودمان انجام می‌دهیم و هیچ‌گاه تصادفی نیست. با یک گوشه ایستادن، غر زدن و شکایت کردن از نامساعد بودنِ شرایط و در کل انکار کردن اشتباهات و نواقص کارمان خود را ضعیف جلوه داده و محکوم به شکست و متوسط بودن می‌شویم و هیچ گاه به جایی نخواهیم رسید و پیشرفت نخواهیم کرد.

تقصیررا به گردن فرد دیگری می اندازید

طبق مقاله ای که منتشر شد، انداختن تقصیر به گردن دیگران تاکتیکی است که برخی افراد برای فرار از مسئولیت از آن استفاده می کنند. اگر کار اشتباهی انجام داده اید، خیلی آسان است که انگشت خود را به سمت دیگران بگیرید.سرزنش کردن یک باور محدود کننده است زیرا شما را از تصاحب اشتباهات و اصلاح آنها باز می دارد.

وقتی از سرزنش دیگران به خاطر کاستی ها و اشتباهات خود دست بردارید، می توانید تغییری ایجاد کنید. شما ممکن است تنها کسی باشید که در مسیر زندگی رویایی قرار دارد پس برای تحقق هر دستاوردی در زندگی خود، باید مسئولیت هایتان را بر عهده بگیرید.

اعتماد به نفس ندارید

نداشتن اعتماد به نفس ما را از رسیدن به اهداف باز می دارد. اگر همیشه در ذهن داشته باشید که برای فراهم کردن غذا، امنیت و مایحتاج‌مان به دیگران نیاز داریم و نمی‌توانیم برای خودمان تصمیم بگیریم و این دیگران هستند که باید از ما مراقبت کنند، همیشه به دنبال کمک گرفتن از دیگران خواهیم بود و هیچ اعتمادی به توانایی‌های خودمان نخواهیم داشت و از پیشرفت باز می مانیم.

کمبود عزت نفس

دیگران شما را قضاوت خواهند کرد

اگر شروع به رسیدن اهداف خود کنید و دیگران شما را دوست نداشته باشند چه؟ آنها ممکن است موفقیت مالی تان را ببینند و شما را مادی گرا بدانند. بنابراین، خیلی زود تسلیم می شوید زیرا می‌ترسید این افراد سطحی نگر شما را ناعادلانه قضاوت کنند.

متأسفانه، مخالفانی خواهید داشت که شما را بدون توجه به آنچه انجام می دهید قضاوت می کنند پس باید نگرش منفی آنها را نادیده گیرید.

تصمیمات نادرست می‌گیرید

تصمیم‌های اشتباه موقعیت ما را به خطر می‌اندازند و باعث می‌شوند در آینده نتوانیم موقعیت‌های اضطراری را کنترل کنیم. باید درهمه مواقع تصمیم درست بگیریم مثلا رفتن به زیر بار قرض‌های سنگین برای داشتن زندگی پر تجمل اشتباه است.

از شکست ترس دارید

یکی از بزرگترین باورهای محدود کننده می تواند ترس از شکست باشد. مطالعات نشان می دهد اگر از اشتباه کردن بترسید نمی توانید رشد کنید به جای اینکه فقط اهدافی را برای جلوگیری از شکست تعیین کنید، ریسک کرده و آنها را مثبت برداشت کنید.

ترس

به موفقیت نیاز ندارید

یک نقاب از خود درست بینی، ترس ها و باورهای غلط بسیاری را پنهان می کند. اگر از موفقیتی که همیشه آرزویش را داشتید لذت نمی برید به راحتی می توان گفت که این موفقیت ضروری نبوده است. سعی در متقاعد کردن خود دارید که برای خوشحال کردن خود به پول، شهرت یا چیزهایی نیاز ندارید.

آیا زمانی که درباره افراد موفق مالی می خوانید، احساس می کنید لیاقت آن را ندارند؟

باورهای محدود کننده مانند این شما را از نظر اخلاقی برتر نمی کند. شما می توانید به دور دست ترین رویاهای خود برسید و همچنان متواضع، سپاسگزار و سخاوتمند باشید.

کنترل آینده‌ را در دست بگیرد

به جای اینکه بیش از حد به گذشته خود فکر کنید و افسوس کارهایی که در گذشته می توانستید انجام دهید را بخورید، به آینده فکر کرده و کنترل آینده‌ را در دست بگیرید. پرداختن به گذشته شما را از آینده باز می دارد پس فقط از گذشته درس بگیرید.

ناراحتی

فکر می کنید خیلی دیر شده است

متأسفانه، برخی از آرزوها به زمان حساس هستند. تعیین اهدافی که مستلزم استقامت فیزیکی قوی هستند ممکن است با بالا رفتن سن بسیار دشوار باشد. به رویاهای خود فکر کنید وببینید کدام یک را به علت دیر شدن کنار زده اید.

این تصور نادرست می تواند منجر به خشم درونی و افسردگی در سال های بعد شود و احساس پشیمانی داشته باشید که تا آخر عمر شما را آزار می دهد. خبر خوب این است که شما هرگز برای رویاپردازی آنقدر پیر نیستید و باید آنچه را که برای تحقق آنها لازم است انجام دهید.

از مشکلات‌ فرار می‌کنید

فرار کردن شما از آن موانع بیش ازخود موانع شما را از رسیدن به اهداف باز می دارد.موانع همیشه بر سر راه شما هستند، آنها را حل کرده و از سر راه بردارید تا بتوانید به پله‌های بعدی برسید.

به نظرتان خیلی سخت می رسد

اگر پدر و مادر هستید، می‌دانید که بحث کردن با فرزندانتان برای به پایان رساندن یک کار چقدر خسته کننده است. آنها ناله می کنند و به جای تلاش می خواهند با گفتن اینکه نمی توانند این کار را انجام دهند، از مسئولیت خود اجتناب کنند. چنین باورهای محدود کننده ای شامل کودکان نمی شود. تعداد بیشماری از بزرگسالان این بهانه را دارند زیرا از برداشتن اولین گام به سمت آرزوهای خود می ترسند.

اگر همه افراد بر موانع غلبه نمی کردند، رویاهای هیچکس محقق نمی شدپس با نگرش مثبت به اهداف خود نزدیک شوید و مشکلات را بپذیرید و تعیین کنید هر کاری که لازم است برای رسیدن به رضایت قلبی خود انجام خواهید داد.

جرو بحث

انعطاف‌ ندارید و زود تسلیم می شوید

مسیری که به سمت موفقیت می‌رود هیچ‌گاه هموار نیست و مشکلاتی بر سر راه شما وجود دارد که ممکن است باعث زمین خوردن، لنگیدن و یا جهش شما بشوند. در مقابل این دست‌اندازها انعطاف‌ به خرج دهید و پس از هر زمین خوردن دوباره بایستید و خیلی زود تسلیم نشوید. فراموش نکنید که موانع موقتی هستند و شکست به حساب نمی‌آیند.

منابع کافی برای غلبه بر باورهای محدود کننده خود ندارید

شکی نیست که برای برنامه ریزی به پول، زمان و سایر منابع نیاز دارید. اجازه دادن به خود برای فکر در مورد چیزهایی که ندارید، شما را از کار کردن با چیزهایی که دارید باز می دارد.

مهارت های شما زمانی که در حال ایجاد برنامه ای برای دستیابی به رویاهای خود هستید مفید خواهد بود. مثلا اگر تصور کنید که برای خرید یا انجام کاری به مقدار مشخصی پول نقد نیاز دارید، پس انداز آن چقدر طول می کشد؟ آیا راهی وجود دارد که بتوانید سریعتر به آنچه نیاز دارید برسید؟

چیزهای خوب فقط برای دیگران اتفاق می افتد

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا دیگران به جای شما از نعمت ها برخوردار می شوند؟ قبل از اینکه باورهای محدود کننده را در ذهن خود تثبیت کنید، قانون جذب را به خاطر بسپارید و نگرش و تاکیدات خود را تغییر دهید.

قانون جذب اصلا سخت نیست و به سادگی بیان می کند که هر آنچه را که به جهان فرافکنی کنید همان را جذب می کند. وقتی جملات تاکیدی منفی مانند «من هرگز استراحت نمی‌کنم» یا «چیزهای خوب فقط برای دیگران اتفاق می‌افتد» را کائنات می‌شنود همان نتایج منفی را جذب می‌کنید، بنابراین هرگز استراحت نخواهید کرد یا هیچ اتفاق خوبی نمی‌افتد درعوض، تأییدهای مثبت خود را مبنی بر اینکه شما برنده هستید و رویاهایتان به حقیقت می پیوندند، بگویید.

باوری که نمیذاره تو زندگیت پیشرفت کنی

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی