تولد
سیر برای کودکان

سیر برای کودک خوبه یا بد؟ + نکات حساس

کد مطلب : 82685زمان مطالعه : 3 دقیقه
سیر یکی از مواد غذایی و سبزیجات پرخاصیت برای بزرگسالان می باشد. اما آیا مصرف این ماده غذایی پرخاصیت برای کودکان مضر است یا مفید؟

خواص بی نظیری که مصرف سیر برای سلامت کودکان دارد

سیر، علیرغم بوی تند و تیزی که دارد، از خواص دارویی فوق العاده ای برخوردار است  و از طرفی مصرف آن برای سلامت کودکان بسیار مفید است. حتی برخی تحقیقات نشان داده نوزادان تا قبل از اینکه شروع به خوردن غذاهای جامد بکنند، طعم سیر را دوست داشته اند. در این قسمت از نمناک سعی داریم شما را با برخی از فواید سیر برای سلامت کودک آشنا کنیم.

خواص ضد میکروبی سیر در بهبود عفونت ها

فتوکمیکال های موجود درسیر، در ازبین بردن میکروب های روده موثرند اما در عین حال برای پروبیوتیک های موجود در سیستم گوارشی کودک مضرنبوده  و آن ها را از بین نمی برند. از سوی دیگر خواص ضدمیکروبی سیر در بهبود زخم ها موثر است. می توانید سیر تازه را آبگیری کرده و به صورت میکس شده  با آب دیگر میوه جات و سبزیجات به  کودک بدهید.

سیر

خواص آنتی باکتریال و ضدویروسی سیر

از آنجا که سیر دارای خواص آنتی باکتریال و ضدویروسی است، به خوبی کودک شما را در برابر ابتلا به بیماری های ویروسی حفظ می کند. به عنوان مثال خوردن سوپ سیر در درمان سرماخوردگی های شدید بسیار موثر است و همچنین روغن های سبکی که در سیر وجود دارد، مسیرتنفسی کودک را باز می کند.

تاثیر ضد التهابی سیر بر روی سیستم ایمنی کودک

سیر انواع سلول ها را تحریک می کند ،اعم از ماکروفاژها، لنفوسیت ها، ﺳﻠﻮل های ﮐﺸﻨﺪه ﻃﺒﯿﻌﯽ (NK) و سلول های دندریتیک و ائوزینوفیل ها و به این ترتیب درایجاد و عملکرد سیستم ایمنی کودک شما نقش دارد. همچنین سیردر ترشح ماده سیتوکین موثر است که این ماده می تواند به پیشگیری از چاقی و یا جلوگیری از بروزبرخی اختلالات متابولیکی همزمان با سن رشد کودک، کمک کند.

سیر برای کودک

از بین بردن کرم های روده ای مضر در بدن کودک 

زمانی که کرم های روده ای از قبیل کرم های نواری شکل در بدن کودک وارد شده و تخم ریزی می کنند، در قسمت روده کودک قرار گرفته و از مواد مغذی بدن  او تغذیه می کنند و به تدریج موجب بروز عفونت و برخی از بیماری های مزمن در کودک می گردند اما سیر بر از بین بردن این کرم های روده ای بسیار قوی و موثر عمل می کند.

میزان مصرف سیر در رژیم غذایی کودک

البته اینکه عنوان می شود سیر در سلامت کودک مفید است منظور مصرف مقادیر کم و محدودی از آن است اما اینکه تا چه میزان مصرفی برای کودک مفید است، باید بگوییم در ابتدای شروع به این رژیم غذایی، از روزانه یک حبه سیر شروع کنید چرا که شروع یک نوع غذای جدید است بنابراین  چند روز وضعیت سلامت کودک را بررسی کنید تا اینکه متوجه شوید آیا حساسیتی نشان می دهد یا خیر.

به مرور زمان می توان مقدار مصرفی سیر در رژیم کودک را تغییر داد. با این حال توجه داشته باشید که این میزان مصرف در کودکان مانند افراد بزرگسال نیست. می توانید با تهیه سوپ سیر برای کودک با افزودن مقداری شکر و شیرین کردن طعم آن به نوعی میزان طعم تند و تیز سیررا کاهش دهید. 

مصرف سیر

نکات مهم افزودن سیر به رژیم غذایی کودک 

اگرچه ممکن است برخی از کودکان در هضم سیر مشکل داشته باشند و یا بدن آن ها نسبت به خوردن سیر، حساسیت نشان دهد اما به طور کلی سن خوب شروع قرار دادن این ماده در رژیم غذایی کودک بین 6 تا 8 ماهگی است. در عین حال دقت کنید که سیربه صورت تازه و به میزان کم و محدودی مصرف شود. 

از واکنش های آلرژی نسبت به مصرف سیر می توان به مواردی چون گرفتگی عضله، ورم، اسهال و یا استفراغ اشاره کرد. فقط در مواردی که احساس کردید که حساسیت شدید است و یا تنفس کودک چندان راحت نیست، موضوع را با پزشک در میان بگذارید. 

در هنگام خرید چه نوع سیری خریداری کنیم؟

بهتر است به جای استفاده از پودر سیر؛ نوع تازه آن را خریداری کرده و در رژیم غذایی خود مصرف کنید. دقت کنید این سیر تازه، کاملا سفید وآبدار باشد. حبه های سیر را ده دقیقه قبل از پخت، کنار بگذارید که این باعث می شود تا ترکیبات ارگانوسولفور سیر موثرتر عمل کنند.

خرید سیر

روش نگهداری سیر

سیر را در محیط گرم و خشک نگهداری کنید و مطمئن باشید که تا مدت ها سالم خواهد ماند.

سیر برای کودک خوبه یا بد؟ + نکات حساس

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : momjunction / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
برچسب : سیر
وبگردی