یادگیری زبان انگلیسی
یادگیری زبان انگلیسی برای همه افراد در همه رده سنی بسیار مهم است زیرا امروزه بسیاری از کار ها بدون داشتن تسلط بر زبان انگلیسی پیش نمی رود.

افزایش توانایی مغز با یادگیری زبان های خارجی 

یادگیری زبان جدید یکی از دشوارترین وظایفی است که بر عهده مغز گذاشته می شود با این حال فواید آن به قدری زیاد است که تمام سختی یادگیری را جبران می کند. به گفته محققان، یادگیری زبان های خارجی موجب افزایش خاصیت ارتجاعی مغز و توانایی آن در کدگذاری اطلاعات می شود. بسیاری از افراد قبل از این که خواندن زبان انگلیسی را شروع کنند، تسلیم می شوند. بدون این که متوجه شوند زبان انگلیسی می تواند چه فوایدی برای آن ها داشته باشد. در واقع این روزها همه به مطالعه زبان انگلیسی نیاز دارند . به همین دلیل در این قسمت از نمناک به چند مورد از فواید خواندن زبان انگلیسی اشاره خواهیم کرد که حتما برایتان جذاب خواهد بود.

زبان انگلیسی

فواید مهم و شگفت انگیز یادگیری زبان خارجی 

1. رشد مغزی

تحقیقات نشان می دهد که بعد از سه ماه مطالعه زبان خارجی افراد یادگیرنده با رشد مغزی در چهار ناحیه مواجه می شوند. در واقع هر چقدر که مدت زمان مطالعه زبان خارجی افزایش پیدا کند، مغز انسان توانایی بیشتری برای یادگیری پیدا می کند و کم کم به مهارت بسیار بالایی دست پیدا خواهد کرد. 

2. حافظه بهتر

کودکانی که زبان دوم یاد می گیرند، در به یاد آوردن اتفاقات حافظه بهتری دارند. آن ها می توانند تمرین های حافظه را بهتر از دیگران انجام دهند و در واقع ذهن آن ها سریع تر کار می کند.

3. بهبود مهارت های شنیداری

آیا به نظرتان می آید از همان اول که شروع به خواندن زبان انگلیسی کردید، مهارت شنیداری شما در چه سطحی بود؟ قطعاً یادآوری آن برایتان کابوس است. مغز شما بعد از گذشت مدت زمانی از مطالعه زبان خارجی یاد می گیرد که چگونه بین انواع مختلف صدا ها در زبان جدید تمایز برقرار کند.

مهارت شنیدن

4. هوش کلامی و غیرکلامی بالاتر

افرادی که از لحاظ مکالمه در بیش از یک زبان مسلط باشند، یعنی هوش کلامی و غیرکلامی بالاتری نسبت به بقیه دارند و انعطاف پذیری ذهنی آن ها بیشتر است. 

5. افزایش میزان توجه

مطالعه ای در سال 2010 نشان می دهد که افراد دو زبانه کنترل بیشتری روی توجه و تمرکز خود دارند و می توانند عوامل حواس پرتی را از بین ببرند. آن ها راحت تر روی وظیفه ای که دارند ، تمرکز می کنند. 

6. کاهش قدرت ذهنی آهسته تر انجام می شود

تحقیقات نشان می دهد افرادی که دو زبانه یا چند زبانه هستند، فارغ از جنسیت، نوع شغل و تجربه های مختلف معمولاً کاهش قدرت ذهنی آن ها بر اثر کهولت سن بسیار آهسته تر از افراد تک زبانه رخ می دهد.

 قدرت ذهنی

7. توانایی بهتر در انجام چند کار به طور همزمان

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که یادگیری یک زبان انعطاف پذیری مغز را افزایش می دهد و باعث می شود که مغز بتواند به طور همزمان چند کار را با یکدیگر انجام دهد.

8. خلاقیت بیشتر

یادگیری یک زبان خارجی نه تنها توانایی حل مشکلات و فکر منطقی را افزایش می دهد، بلکه خلاقیت ذهنی را نیز بالا می برد زیرا شما را مجبور می کند که مدام کلمات جایگزین را به کار ببرید و عبارات و کلمات جدید استفاده کنید که همین امر عاملی برای افزایش خلاقیت است. 

9. بهبود عملکرد اجرایی

عملکرد های اجرایی یعنی همان کنترل ذهنی و توانایی توجه و تمرکز که یکی از عوامل مهم برای مدیریت است و باعث می شود که شما از همه لحاظ هم برنامه ریزی، هم حل مشکلات و هم اجرا قوی تر از دیگران باشید.

 عملکرد اجرایی

10. توانایی بهتر در حل مشکلات

افراد دو زبانه راحت تر با مشکلات کنار می آیند و آن ها را حل می کنند و همچنین در حل مسئله های ریاضی نیز توانایی بهتری دارند زیرا سطح خلاقیت و انعطاف پذیری ذهن آن ها بالاتر است. 

11. رشد سریع تر کودکان

اگر می خواهید کودک بسیار باهوشی داشته باشید، در دوران کودکی یک زبان دیگر را به آن ها آموزش دهید. کودکانی که در معرض دو زبان قرار می گیرند ، مهارت های حافظه بهتری دارند. معمولاً این کودکان تجزیه تحلیل های سریع تری دارند و سطح علمی آن ها بالاتر از کودکان یک زبانه است. 

12. افزایش فهم و درک در زبان خود فرد

شما نمی توانید یک زبان را به خوبی درک کنید ؛ مگر این که حداقل دو زبان بلد باشید. مثلاً بسیاری از افراد از زبان خودشان چیزهایی مثل صفت، فعل و فاعل را تشخیص نمی دهند اما زمانی که به مطالعه یک زبان دوم می پردازند، این موارد را در زبان دوم شناسایی می کنند که همین امر باعث می شود نسبت به زبان خودشان نیز فهم و درک بیشتری پیدا کنند. 

 قواعد

13. مطالعه با کارآمدی بیشتر

تحقیقات نشان می دهد که ارتباط مثبت زیادی بین مطالعه زبان خارجی و توانایی خواندن مطالب برای افرادی که دو زبانه هستند وجود دارد. 

14. افزایش فرصت های شغلی

شاید این گونه به نظر نرسد اما فرصت استخدام افراد دو زبانه بیشتر از افراد یک زبانه است زیرا این افراد توانایی بهتری در برقراری ارتباط با انسان های سراسر دنیا دارند و همچنین بهتر از دیگران به تکنولوژی مسلط هستند که فرصت های شغلی آن ها بیشتر است. 

15. افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس همیشه مهارت های جدیدی را در افراد افزایش می دهد. یادگیری زبان خارجی هم از این قاعده مستثنا نیست و علاوه بر این که اعتماد به نفس را بالا می برد و باعث می شود احساس درونی بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

 اعتماد به نفس

16. نمره بالاتر در آزمون های استاندارد

افراد دو زبانه به طور مداوم در آزمون های استاندارد نمره های بهتری را کسب می کنند. علت آن هم توانایی بهتر آن ها در دروسی مثل ریاضی ، خواندن و درک مطلب و لغات است. افرادی که حداقل 4 سال به مطالعه یک زبان خارجی پرداخته باشند، ممکن است اطلاعات مربوط به زبانشان چند برابر بیشتر از افراد دیگر باشد و این آزمون ها را بهتر پشت سر بگذارند. 

17. قدرت سریع تر فکر کردن

این افراد تقریبا دو برابر دیگران قدرت سریع تر فکر کردن را دارند. 

18. امنیت شغلی بالاتر

توانایی و افزایش مهارت در یک زبان نیاز به زمان زیاد مداومت و نظم دارد. بسیاری از افراد این کار را شروع می کنند و در وسط راه از آن دست می کشند و به همین دلیل افرادی که دو زبانه باشند قطعاً امنیت شغلی بالاتری دارند.

 امنیت شغلی

19. حقوق بالاتر

اصلا جای تعجب نیست که بدانید چند زبانه بودن قطعا در میزان حقوق افراد در بسیاری از کشورها و کمپانی ها موثر است که البته این میزان افزایش حقوق در کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود. 

20. لذت زیاد از افزایش پویایی ذهن

دلایل زیادی وجود دارد که افراد به کشور های دیگر مهاجرت می کنند زیرا آن ها به دنبال زندگی بهتر، به دنبال آزادی سیاسی و به دنبال عشق و یا مذهب می روند اما هر دلیلی که پشت این قضیه وجود داشته باشد، به هر حال بلد بودن یک زبان خارجی قطعاً به گشت و گذار شما در بین کشورهای مختلف کمک بیشتری می کند. 

21. یادگیری الویت بندی

افراد باید یاد بگیرند که چه چیزهایی برای آن ها مهم و چه چیزهایی ضروری است و بین این دو تفاوت قائل باشند. یادگیری زبان انگلیسی یکی از پیچیده ترین مهارت هایی است که باید آن را مدیریت کنید.

پس کسی که به زبان انگلیسی مسلط باشد ، قطعاً در زندگی با برنامه ریزی و اولویت بندی پیش رفته است که همین اولویت بندی باعث می شود تا در موارد دیگر زندگی خود نیز بتوانید این روش را در پیش بگیرید. 

 موفق در اولویت بندی

22. پیدا کردن دوستان جدید

یکی از بهترین فواید یادگیری زبان خارجی ، پیدا کردن دوستان جدید می باشد زیرا مهارت ارتباطی شما تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و می توانید دوستان جدیدی را در کشورهای مختلف به راحتی از طریق اینترنت پیدا کنید. 

23. افزایش بازیابی حافظه افزایش

تحقیقات نشان می دهد که تحصیلات در یک زبان خارجی باعث ارتقا و بازیابی حافظه می شود و تغییرات را در میزان استفاده از دانش موجود ایجاد می کند. 

24. قدرت تصمیم گیری بهتر

مطالعات جدید انجام شده نشان می دهد افرادی که چند زبانه هستند، معمولاً تکنیک های مختلفی را به کار می گیرند و قدرت تصمیم گیری بهتری در زمینه های مختلف دارند. این افراد معمولا به موارد مختلف حساس تر هستند و توانایی شنیداری و خواندن آن ها نیز بالاتر است. 

 تصمیم گیری

25. افزایش الگوی شناسایی

توانایی یادگیری زبان دوم میزان وابستگی کمتری به مهارت های زبانی دارد. باید الگوهای تشخیصی و شناختی شما در سطح بالایی قرار گرفته باشد و در نتیجه ذهن شما توانایی بیشتری در ایجاد ارتباط بین این الگوهای شناختی دارد . 

26. احساس رضایت 

تحقیقات نشان می دهد که فرایند یادگیری یک زبان و افزایش وسعت دایره واژگان تاثیر زیادی روی تحریک ناحیه یکسان از مغز دارد که این ناحیه هنگام برقراری رابطه جنسی و خوردن شکلات هم تحریک می شود و در نتیجه به جای انجام اقدامات مضر فرد می تواند با یادگیری زبان همان احساس رضایت را در خود ایجاد کند که قطعاً زندگی سالم تری را برای او رقم خواهد زد.  

27. افزایش دایره واژگان عمومی

نتایج مطالعات اخیر نشان می دهد که دو زبانه بودن به طرز وسیعی با افزایش وسعت دانش واژگانی و مهارت خواندن ارتباط دارد زیرا ناخوداگاه سطح واژگان شما ارتقا پیدا می کند.

 واژگان

28. لذت بردن از فرهنگ های دیگر

یادگیری یک زبان جدید شما را قادر می سازد که دیدگاه بهتری نسبت به فرهنگ های مختلف پیدا کنید ، از آن ها لذت ببرید و یک سرگرمی مفیدی هم داشته باشید . علاوه بر اینکه اطلاعات عمومی شما افزایش پیدا می کند. 

29. یادگیری بهتر در تعادل خرج و مخارج

این افراد معمولاً یاد می گیرند که چگونه از داشته های خود استفاده کنند همان طور که تعادل را بین دو زبان ایجاد می کنند ، از لحاظ اقتصادی هم می توانند تعادل خوبی را به وجود بیاورند. 

30. افزایش سطح آگاهی و درک سیاسی

سیاست خواندن یک زبان دیگر نه تنها مهارت ارتباطی شما را در آن زمان افزایش می دهد، بلکه باعث می شود اطلاعات زیادی را در مورد فرهنگ، مردم و سیاست آن جامعه به دست بیاورید و در نتیجه به طور کلی فهم و درک سیاسی شما ارتقا پیدا خواهد کرد.

 مطالعه

31. سریع تر یاد گرفتن زبان های دیگر

همیشه یادگیری اولین زبان خارجی سخت تر از زبان های دیگر است زیرا هیچ برنامه ریزی خاص و هیچ ایده خاصی برای یادگیری زبان از طریق روش صحیح ندارید اما زمانی که بتوانید در یک زبان خارجی دیگر مهارت پیدا کنید، قطعا یادگیری زبان های بعدی برای شما بسیار راحت تر خواهد بود. 

32. یادگیری تداوم

دستیابی به مهارت های گفتاری در یک زبان ممکن است 4 الی 12 ماه طول بکشد تا افراد بتوانند به سطح تسلط برسند , بنابراین یادگیری زبان به انسان یاد می دهد که چگونه در هر کاری ثبات داشته باشند. 

33. احتمال قبولی در دانشگاه

مطالعات در سال 2011 نشان می دهد دانش آموزانی که زبان می خوانند ، معمولاً احتمال بیشتری برای قبول شدن در دانشگاه دارند و می توانند به تست های مربوط به زبان خارجی پاسخ بهتری بدهند.

 دانشگاه

34. ارتقاء مهارت های پایه

مطالعات نشان می دهد که افراد بر خلاف نژاد ، جنسیت و سطح تخصصی در کلاس های زبان خارجی مهارت های پایه خود را بهتر از بقیه افزایش می دهند. 

35. سطح آی کیو بالاتر

چند زبانه بودن نسبت به تک زبانه بودن باعث می شود که شما مهارت های کلامی و غیرکلامی بیشتری داشته باشید و در نتیجه ناخودآگاه آی کیو شما نیز افزایش پیدا می کند زیرا انعطاف پذیری مغز شما بالاتر است. 

36. مدیریت زمان

انسان ها دارای یک شغل رشته مطالعاتی خانواده همکار و غیره هستند اما یادگیری زبان جدا از همه شغل ها و تحصیلات، مهارت های مدیریتی شما را به طور جدی افزایش می دهد . دانش آموزان و دانشجویانی که رشته های زبان خارجی را مطالعه می کنند، یاد می گیرند که چگونه بهره وری بالایی از زبان خود داشته باشند. مثلا هنگام انجام کارهایی مثل ورزش در باشگاه به پادکست های زبان خارجی گوش می دهند.

 مدیریت زمان

37. ایده های تجارتی بهتر

بسیاری از افراد دوست دارند که تجارت خود را بهتر پیش ببرند . اصلی ترین مشکل آن ها این است که هنگام تصمیم گیری نمی دانند چه کاری انجام دهند. کمپانی ها نیز بسیار متنوع هستند اما راه حل ممکن این است که ایده های شما از کشورهای دیگر باشد زیرا می توانید راهکارهای موفقیت آمیز از کشورهای دیگر را به کار بیندازید که در کشور خودتان جدید است که همین امر نیازمند یادگیری زبان خارجی می باشد. 

38. یادگیری انجام مهارت های پیچیده

یادگیری یک زبان یکی از چالش برانگیزترین مهارت ها است زیرا شما باید بتوانید مانند یک فرد بومی یک زبان خاص را بفهمید ، صحبت کنید ، بخوانید و بنویسید. زمانی که این مهارت را در خودتان ایجاد کنید، باید استراتژی داشته باشید ، تجربه داشته باشید و اولویت بندی کنید و یاد بگیرید که چگونه از روش های مختلف استفاده کنید. همه این ها باعث می شود که به طور کل یادگیری شما در مهارت های دیگر نیز افزایش پیدا کند. 

39. فهم بهتر از هنر

یکی دیگر از فواید یادگیری زبان خارجی قادر بودن برای فهمیدن و قدردانی از هنر کشورهای دیگر است. در واقع با زبان خارجی می توانید با هنر و ادبیات کشور های دیگر، فیلم، موسیقی و غیره آشنایی بیشتری پیدا کنید. 

 هنر

40. سفرهای هیجان انگیزتر

اگر فقط به یک زبان مثلا انگلیسی تسلط داشته باشید، نسبت به بقیه برای سفرهای خارجی جلوتر هستید. حال اگر تعداد زبان های خارجی که بلدید بیشتر باشد، می توانید هنگام سفر به کشورهای خارجی مختلف لذت بیشتری ببرید و هیجان بیشتری را تجربه کنید و در واقع محدودیت دانش زبان باعث محدودیت شما در جهان خواهد شد. 

41. قرار گرفتن در اولویت ها

بسیاری از این افراد دو زبانه یا چند زبانه همیشه در اولویت قرار دارند و هیچ گاه در زمینه شغلی و تحصیلی از سمت دیگران کنار گذاشته نمی شوند زیرا مهارت زبانی آن ها برای دیگران بسیار حائز اهمیت است. 

42. افزایش قدرت تفکر انتزاعی

صحبت کردن به یک زبان دیگر به معنای این است که شما به طور مداوم با روش های جدیدی برای فکر کردن و تحلیل دانسته های خود روبرو هستید و در نتیجه ترکیب استعاره ها و عبارت ها در دو زبان مختلف روش فکری شما را تغییر می دهد و در نتیجه خلاق تر می شوید و فکر انتزاعی شما نیز قدرتمند تر از دیگران عمل می کند. در کنار آن حافظه، عکس العمل سریع و محاسبه نیز در ذهن فرد تقویت می شود.

 قدرت تفکر

43. دسترسی به اطلاعات با کیفیت بالاتر

اطلاعات زمانی ارزشمند هستند که منبع معتبر داشته باشند. اگر فقط یک زبان بلد باشید نمی توانید به منبع های معتبر در کشورهای دیگر هم سر بزنید اما دو زبانه یا چند زبانه بودن باعث می شود که به منابع معتبری برای مطالعات خود دسترسی داشته باشید که قطعاً نسبت به منابع ترجمه شده بسیار مفیدتر هستند. 

44. بین المللی شدن تجارت

75 درصد از مردم جهان به طور کلی انگلیسی صحبت نمی کنند. آیا می دانید اگر شما به زبان انگلیسی مسلط باشید، چقدر از بقیه بهتر هستید؟ در واقع با استفاده از یک زبان خارجی می توانید تجارت خود را بین المللی کنید. 

45. یادگیری بهتر در نواختن آلات موسیقی

چنانچه در نمناک میخوانید مطالعات نشان می دهد که مسلط بودن به بیش از یک زبان باعث می شود که در موسیقی نیز هوش بالاتری داشته باشید. مکانیزم های مختلفی برای مدیریت کلی ذهن موثر هستند که در مورد موسیقی و زبان معمولاً به یک صورت فعالیت می کنند.

 آلات موسیقی

46. ارتقا میزان ارتباط دهی ذهنی

یادگیری و تمرین زبان دوم مغز را تقویت می کند. دقیقاً مانند تمرین های ورزشی که باعث رشد بیشتر و قوی تر شدن شما می شود. 

47.افزایش قدرت تصمیم گیری

مطالعه دیگری در سال 2013 نشان می دهد که یادگیری زبان خارجی باعث می شود تا شما کم تر دچار احساسات شدید شوید و بتوانید شرایط را در کنار یکدیگر در نظر بگیرید و نتیجه گیری و تصمیم گیری بهتری نسبت به دیگران داشته باشید. 

48. دوری از تله های ذهنی

تحقیقات سال 2014 نشان می دهد که اشتباهات ساده در املای کلمات و فهم و درک آن ها و اصلاح اشتباهات باعث می شود که ذهن شما از تله های ذهنی دور شود که معمولاً این بُعد ذهنی در افراد چند زبانه تقویت می شود.

 تله های ذهنی

49. مشاهدات و تجربیات

یادگیری زبان خارجی فرصتی برای تجربه بیشتر جهان اطراف است . مثلاً می توانید لغات مختلف مربوط به رنگ در یک زبان دیگر را مطالعه کنید و همین امر باعث می شود که در این زمینه به طور ناخودآگاه اطلاعات بیشتری نسبت به دیگران داشته باشید و با طیف رنگ های وسیع تری آشنا شوید. در نتیجه مشاهدات و تجربیات شما نسبت به افراد تک زبانه بیشتر خواهد بود. 

50. تغییرات در طرز فکر نسبت به مسائل مالی

یادگیری یک زبان خارجی روی طرز فکر شما در مورد مسائل مالی هم تاثیر گذار است . کسی که زبان مطالعه می کند ، همان طور که نسبت به زمان خود برای مطالعه زبان ، تداوم و برنامه ریزی دارد، همین امر به او کمک می کند که در زمینه مالی هم برنامه ریزی داشته باشد و هر چقدر که بیشتر زبان بلد باشید ، از لحاظ اقتصادی نیز ذهن تکامل یافته تری خواهید داشت. 

51. افزایش صبر و مصمم بودن 

معمولاً افرادی که زبان می خوانند، نسبت به خواسته های خود مصمم تر هستند و کمتر حرف و نظر خود را تغییر می دهند زیرا کاملاً فکر شده عمل می کنند و در راه رسیدن به هدف خود نیز صبر بیشتری نسبت به دیگران دارند.

 صبوری

52. توانایی بهتر در انجام کار گروهی

افراد چند زبانه در کار های گروهی بهتر عمل می کنند زیرا یادگیری زبان نیازمند شرکت در کارهای گروهی است که همین موضوع باعث می شود که در هر زمینه ای به صورت گروهی توانایی بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند. 

53. توانایی بیشتر برای خود انتقادی

به طور کلی یادگیری زبان باعث می شود که فرد نسبت به استعداد ها و مهارت های خود مدیریت بهتری داشته باشد. یکی از بخش های ضروری ارتقای مهارت ها این است که افراد می توانند از خودشان انتقاد کنند و ایرادات خود را پیدا کنند ، بدون این که از دیگران بخواهند این کارها را برایشان انجام دهند .

53 فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز و زندگی شما

4.435
این مطلب مفید بود ؟314
منبع : universeofmemory / بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی