تولد
فواید دویدن
اگر می خواهید انرژی تان زیاد شود، هوایی به سرتان بخورد، چند کیلوگرم وزن کم کنید، مفاصل و قلب تان قوی تر شود، حتما از همین امروز دویدن نرم را شروع کنید.

فواید دویدن برای سلامت جسم و روح

اصلا اغراق نیست که بگوییم 20 الی 25 دقیقه دویدن می تواند ذهن، بدن و روح و روان شما را تغییر دهد. تمام فواید آن از طریق پژوهش های علمی به اثبات رسیده است. زمانی که یک الی دو مورد از فواید دویدن را بخوانید، دوست دارید که آن را به یک روتین روزانه برای خود تبدیل کنید.

به همین دلیل نادیده گرفتن این فواید اصلاً کار آسانی نیست. در این بخش از ورزش و تناسب اندام نمناک شما را با فواید دویدن آشنا خواهیم کرد.

فواید دویدن

فواید دویدن در طول روز

نکته جالب این جاست که برای نتیجه گرفتن و بهره بردن از فواید دویدن، مجبور نیستید که چند ماه صبر کنید، بلکه می توانید در سریع ترین زمان ممکن با فواید آن رو به رو شوید.

بعد از 24 ساعت فرقی ندارد که دانش آموز، متخصص تاجر، سرمایه گذار و یا هر شغل دیگری داشته باشید. در هر صورت دویدن در طول روز فواید زیر را برای شما به همراه خواهد داشت.

بهبود وضعیت روحیه

مطالعات نشان می دهد که دویدن به سرعت می تواند روحیه شما را بهبود ببخشد و باعث می شود که روز خود را بهتر از قبل آغاز کنید. دویدن احتمالاً بهترین راه برای خلاص شدن از شر احساسات منفی است. 20 دقیقه دویدن مانند داروی ضد افسردگی عمل می کند.

فواید روحی دویدن

آرام شدن ذهن

دویدن باعث می شود که انسان بتواند در برابر استرس های روزانه و چالش های زندگی مدیریت بیشتری داشته باشد و در نتیجه یکی از ساده ترین و سالم ترین راه ها برای فعالیت داشتن در طول روز است. سه تا چهار مرتبه دویدن در هفته باعث کاهش استرس می شود.

دویدن همچنین باعث بهبود اختلال اضطراب و حملات وحشت در فرد می شود زیرا فعالیت فیزیکی عاملی برای بهبود این اختلالات است.

احساس انرژی زیاد بدن بدون دارو

دویدن باعث می شود که بدون نیاز به مصرف دارو های انرژی بخش، هم روحیه و هم رضایت بیشتری از زندگی داشته باشید. دویدن باعث آزاد شدن هورمون هایی می شود که عاملی برای شادی و تمرکز بیشتر است. محققان به این نتیجه رسیده اند که دویدن باعث افزایش خلاقیت می شود و در نتیجه می توانید با این کار روحیه خود را نیز حفظ کنید.

دویدن برای سلامتی

بهبود وضعیت سیستم های بدن

دویدن نه تنها روی ذهن شما اثر مثبت دارد، بلکه می تواند برای سیستم های مختلف بدن نیز مفید واقع شود.

دویدن باعث تنظیم فشار خون می شود و مطالعات نشان می دهد که تمرین های ایروبیک و دویدن عاملی برای درمان افراد با فشار خون بالا هست.

دویدن حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد، قند خون را نیز تنظیم می کند زیرا همه عضلات سعی می کنند گلوکز را برای تولید انرژی هنگام دویدن بسوزانند.

ورزش های ساده ای مانند پیاده روی و دو، خطر ابتلا به برخی از سرطان ها مانند سرطان سینه و سرطان کولون (روده بزرگ) را به میزان 30 درصد کاهش می دهد.

نیم ساعت دویدن باعث گرم شدن بدن در کنار انجام 45 دقیقه حرکات کششی مفید است و سوخت و ساز را تا 14 ساعت افزایش می دهد. اما همه این فواید زمانی به بدن شما می رسد که دویدن را آغاز می کنید. فواید اصلی یک روز بعد خودشان را نشان می دهند.

پاکسازی سموم از بدن و رفع مشکلات پوستی

هنگام دویدن با تعریق، سموم بدنتان از طریق پوست دفع می شود . افزایش سموم در بدن باعث بروز آکنه و سایر مشکلات پوستی خواهد شد.

رفع مشکلات پوستی

پربار بودن

مطالعات نشان می دهد که کارمندان و افراد شاغلی که می دوند احساس شادی و بهره وری بیشتری در محل کار دارند و روحیه آن ها بهبود پیدا می کند و در نتیجه اقدامات خود را بهتر انجام می دهند که همین امر باعث می شود در زندگی هم وضعیت بهتری داشته باشند.

اعتماد به نفس بالاتر

دویدن باعث می شود که احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. مطالعات نشان می دهد که دویدن عاملی برای افزایش اعتماد به نفس است زیرا ذهنیت بهتری در مورد اندام خود دارید .دویدن همچنین عزت نفس را در کودکان بالا می برد.

تقویت استخوان ها و مفاصل

بی تحرکی از عوامل اصلی تخریب غضروف ها است. دویدن و داشتن فعالیت بدنی برای تقویت مفاصل و استخوان هایتان فوق العاده است.

تقویت استخوان ها

کنترل و مدیریت زندگی

تمرین هایی مثل دویدن، ناحیه ای از مغز که مسئول انجام عملکردهای اجرایی مثل کنترل توجه، بهبود حافظه و انعطاف پذیری ذهنی است را تقویت می کند و در نتیجه باعث می شود که بدون از دست دادن تمرکز بتوانید به اهداف خود برسید.

در یک آزمایش دو گروه از افراد که در معرض شرایط استرس زا بودند، بررسی شدند و گروهی که از لحاظ جسمانی فعالیت بیشتری داشتند، احساسات منفی کمتری داشتند و به زندگی نگاه مثبتی داشتند.

هوش بالاتر

بعد از انجام تمرین دویدن، قطعا راحت تر می توانید اطلاعات را کنار هم بگذارید که همین امر در انجام شغل و یا سر کلاس به شما کمک می کند. واکنش های بهتری در مواجهه با مسائل مختلف خواهید داشت و در مطالعه نیز پیشرفت می کنید. دویدن باعث افزایش سطح کورتیزول برای بهبود حافظه با استفاده از انالیز اطلاعات می شود.

دویدن و پیاده روی منظم باعث کاهش خطر از دست دادن حافظه می شود و از مغز در برابر بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل محافظت می کند.

بالا بردن هوش

کالری سوزی

دویدن باعث کالری سوزی می شود. زمانی که دویدن تمام می شود و از آن دست می کشید، تا 14 ساعت بعد 190 کالری بیشتری خواهید سوزاند. هر یک ساعت دوی نرم، حدود 750 تا 800 کالری می سوزاند. پس اگر می خواهید از شر چند کیلو اضافه وزن تان خلاص شوید و تناسب اندام تان را بهبود دهید ، دویدن را آغاز کنید.

افزایش طول عمر

دویدن منظم یکی از روش های افزایش طول عمر است. افرادی که از نطر بدنی فعال تر هستند، طولانی تر و بهتر از افراد خانه نشین و بی تحرک عمر می کنند. افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند به میزان 30 درصد کمتر از دیگران در معرض خطر مرگ و میر قرار گرفته و حدود سه سال بیشتر عمر می کنند. افرادی که ورزش نمی کنند، به میزان 45 درصد بیشتر در معرض مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی قرار می گیرند.

خوابیدن مانند یک کودک

دویدن باعث می شود که راحت تر و سریع تر بخوابید و همچنین کیفیت خواب شما و زمان آن را افزایش می دهد.

خواب راحت

فواید دویدن بعد از یک ماه

در این قسمت فواید سریع دویدن را به شما معرفی کردیم اما این جا می توانید با فواید این ورزش بی نظیر بعد از یک ماه آشنا شوید.

افزایش سرعت در یادگیری

دویدن باعث تحریک قشر خاکستری مغز می شود. فقط بعد از یک ماه هزاران سلول جدید در مغز تولید می شود و در نتیجه سریع تر و ساده تر انالیز ذهنی انجام می شود و باعث می شود که شما تمرکز بیشتری داشته باشید و کمتر اطلاعات را فراموش کنید. پس دویدن برای دانش آموزان یکی از بهترین تمرین های ذهنی محسوب می شود.

انگیزه دادن به دیگران برای ورزش

افرادی که ورزش می کنند، به دوستان و اعضای خانواده هم انگیزه ورزش کردن می دهند که باعث می شود آن ها هم بتوانند روتین های روزانه را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. مطالعات نشان می دهد که ورزش به اندازه یک کیلومتر به همراه یک دوست قطعاً ارتباط بین آن ها را نیز بهبود می بخشد و هر دو می توانند عاملی برای انگیزه یکدیگر باشند.

دویدن با دیگران

انتخاب های هوشمندانه

منظور ما از انتخاب هوشمندانه فقط رژیم غذایی نیست. بلکه شما در هر حالتی سعی می کنید جنبه های سالم تر زندگی را به کار ببندید. کنترل خشم و عصبانیت و بهبود تصمیم گیری ها عاملی برای افزایش رضایت و سلامت در افراد می باشد.

فعالیت بیشتر

خستگی نباید یکی از ویژگی های دائمی زندگی شما باشد و درنتیجه باید کاری کنید که برای انجام کارهای روزانه انرژی بیشتری داشته باشید افرادی که ورزش می کنند، انرژی بیشتری نسبت به دیگران دارند.

مطالعه 6 هفته ای روی نوجوانان انجام شد و نشان داد که نوجوانانی که خستگی دائمی داشتند، بعد از ورزش کردن با علائم بهبودی مواجه می شدند. دویدن باعث می شود که خستگی کودکانه جایش را به شادی و هیجان بدهد.

فواید دویدن روزانه

کنار گذاشتن عادات بد

دویدن باعث می شود که افراد عادات بد مثل سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، مصرف داروهای مضر و اعتیاد را کنار بگذارند و بعد از چند هفته احساس بهتری پیدا کنند و در نتیجه به سلامت خود بیشتر اهمیت می دهند.

قدرت بالای ذهنی

بیماری ذهنی و اختلالات روانی ممکن است در بعضی از شرایط افزایش پیدا کند اما اصلا جای نگرانی نیست زیرا بعد از دویدن احتمال اینکه فرد دچار مشکلات ذهنی شود به شدت کاهش پیدا می کند.

تحقیقات نشان می دهد که دویدن در یک محیط باز و سالم عامل جلوگیری کننده برای بیماری های ذهنی است. باشگاه رفتن و انجام تمرین های ورزشی در داخل منزل نمی تواند فواید این چنینی به اندازه دویدن در فضای باز داشته باشد.

با دویدن حواستان به راحتی پرت نمی شود و ذهن شما تمرکز بسیار بالایی دارد و می توانید هر کاری را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

دویدن عادات خواب شما را بهبود می بخشد. ذهن و بدن شما بهتر استراحت می کنند و قوی تر عمل می کنند و در نتیجه می توانید اثرات آن را در روح و روان خود مشاهده کنید.

تقویت حافظه

فواید دویدن بعد از شش ماه

اکنون که این عادت مثبت را جزئی از زندگی خود کرده اید، باز هم می توانید از فواید آن بهره مند شوید.

بهبود زندگی عشقی

دویدن سطح تستوسترون که مسئول افزایش میل جنسی در مردان است را بالا می برد. تستوسترون .تمرین های ورزشی عاملی برای افزایش تعداد اسپرم ها هستند. استقامت بدن را افزایش می دهند و در نتیجه احساس جذابیت بیشتری خواهید کرد.

فواید دویدن نامحدود استو چنانچه در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک میخوانید تحقیقات نشان می دهد که 20 دقیقه دویدن عاملی برای بهبود نعوظ در مردان است. جالب تر از همه این که مطالعات نشان می دهد افرادی که در کنار یکدیگر ورزش هایی مثل دویدن انجام می دهند، 66 درصد رابطه جنسی بیشتری دارند و در نتیجه زندگی آن ها دوام بالاتری خواهد داشت.

سالم ماندن قلب

بیش از 30 درصد جوانان دچار چربی خون مضر هستند و در نتیجه با دویدن می توان این مشکلات را بهبود بخشید. دویدن در هفته عاملی برای ثابت نگه داشتن سطح کلسترول است.

150 دقیقه انجام حرکات ورزشی باعث سالم نگه داشتن سطح فشار خون می شود. با دویدن پروتئین های سالم در بدن افزایش پیدا می کند که نه تنها التهابات را کاهش می دهند، بلکه باعث بهبود وضعیت IQ خواهند شد. تمرین های ورزشی و دوی ماراتون عاملی برای بهبود وضعیت عروقی است و باعث می شود که فرد حداقل تا چهار سال آینده به بیماری های مربوط به رگ و عروق مبتلا نشود.

سلامت قلب

سبک زندگی سالم

دویدن به تدریج وضعیت رژیم غذایی شما را هم بهبود می بخشد و باعث می شود که از عادات و کارهای مضر دوری کنید.

  • در پیش گرفتن عادات سالم در طولانی مدت
  • هوش بالا
  • توانایی بهتر ارتباط دهی و افکار مختلف توسط ذهن و آنالیز کردن مشکلات.
  • افزایش سطح یادگیری.
  • افزایش سطح تمرکز و توجه روی جزئیات.
  • بهبود توانایی مدیریتی و تصمیم گیری و رهبری در یک گروه.

کنترل سطح قند خون

51 درصد کاهش هموگلوبین در افرادی که ورزش دو انجام می دهند مشاهده می شود. نتایج برای کسانی که دویدن را همراه با حرکات ایروبیک و تمرین با وزنه انجام می دهند، فواید بیشتری را نشان می دهد.

اگر هم اکنون به دیابت مبتلا هستید، دویدن خطر ابتلا به حملات قلبی در اثر دیابت را تا 20 درصد و مشکلات کلیوی و چشم را تا 40 درصد کاهش خواهد داد. بیماران مبتلا به دیابت با ورزش می توانند سطح قند خون متناسب تری داشته باشند و افسردگی از آن ها دور شود.

دیابت 

فواید دویدن بعد از یک سال

افزایش انرژی در مسافت های طولانی تر بهبود عملکرد ماهیچه ها و تاندون ها.

بهبود کمردرد

تحقیقات نشان می دهد که 80 درصد مردم دنیا کمردرد را تجربه می کنند اما دویدن عاملی برای جلوگیری از این مشکل است که اغلب اوقات کمر درد را بهبود می بخشد.

بهبود روحیه

افرادی که از لحاظ ذهنی عاطفی دچار مشکل هستند با انجام ورزش هایی مثل دویدن مواد شیمیایی را از بدن خود آزاد می کنند که باعث از یاد بردن درد فیزیکی بدن می شود و احساسات خوبی مانند زیر در آنها ایجاد می شود:

  • کاهش احساس افسردگی
  • افزایش بهره وری در انجام کارهای آکادمیک و تخصصی.
  • یک سبک زندگی مناسب به دوری از غم و غصه و احساسات منفی و جوان سازی ذهن و بدن.

فواید هر روز دویدن 

فواید دویدن بعد از ده سال

همزمان که سنتان بالاتر هم می رود، باز هم می توانید از فواید دویدن بهره مند شوید.

جلوگیری از اضافه وزن

معمولاً افراد زمانی که به سن 40 سالگی می رسند، با اضافه وزن مواجه می شوند که همین اضافه وزن می تواند عاملی برای مشکلات دیابت، چاقی و افسردگی باشد که با دویدن می توان آن ها را بهبود بخشید و یا پیشگیری کرد.

قوی تر بودن در سالهای پیری

دویدن از خطر بیماری هایی مثل سرطان، سرطان روده، پروستات، ریه و سینه جلوگیری می کند. بعد از دویدن سلامت قلب افراد در بهترین حالت قرار می گیرد و در نتیجه طول عمر آنها افزایش پیدا می کند. دویدن باعث می شود تا افراد کم تر از مشکلات عاطفی در گذشته رنج ببرند و در نتیجه بدن سالم تری خواهند داشت.

دویدن در پیری 

جلوگیری از پوکی استخوان و حفظ سلامت استخوان ها

تقریباً از هر سه خانم یک نفر از پوکی استخوان بعد از سنین 50 رنج می برند که با دویدن از این مشکل جلوگیری می شود. زمانی که بعد از دویدن، ساق پا، زانو و کمر قوی تری داشته باشید، قطعاً سلامت استخوان های شما نیز تضمین می شود.

دویدن باعث تقویت مرکز بدن می شود. عضلاتی که مسئول نگه داشتن شکم هستند، می توانند سالم تر باشند و وضعیت بهتری داشته باشند.

سلامت استخوان ها

فواید دویدن بعد از 25 سال

قطعا این مدت زمان طولانی است. پس باید یک روتین مناسب داشته باشید. افرادی که در سنین جوانی دویدن را انجام می دهند. در سنین پیری هم از فواید آن بهره مند می شوند که این فواید شامل موارد زیر است:

جوان ماندن

با دویدن بعد از بالا رفتن سن، ظاهر جوان تری خواهید داشت. تغییرات بیولوژیکی نیز در شما آهسته تر اتفاق می افتد. دویدن باعث می شود که در سنین بالا پوست شاداب تری داشته باشید. افراد با وضعیت ورزشی مناسب و منظم در سن 40 سالگی شبیه به افراد 20 یا 30 ساله هستند.

دویدن نه تنها شما را از لحاظ ظاهری جوان نگه می دارد، بلکه باعث افزایش طول عمر نیز می شود. محققان به این نتیجه رسیده اند که طول عمر این افراد بالاتر است زیرا آن ها معمولا سیگار نمی کشند و عادات سالم را انجام می دهند و در نتیجه حدوداً 35 سال بیشتر از سایرین عمر می کنند.

اگر اهل باشگاه نیستید یا به هر دلیلی ورزش نمی کنید، خیلی ساده می توانید حتی در حیاط منزل تان نیز بدوید. برای انجام این ورزش فقط به یک جفت کفش و یک مکان مناسب نیاز دارید تا با کمترین هزینه ممکن چند دقیقه فعالیت بدنی سالم داشته باشید.

می توانید این ورزش را با همسر یا فرزندان یا یکی از اعضای خانواده تان شروع کنید تا علاوه بر خودتان، سطح سلامت آنها را نیز ارتقا دهید. اگر کسی همراهی تان نمی کند، در پارک ها همراهان خوبی برای این کار می یابید.

فواید غیرقابل باور چند دقیقه دویدن در روز

4.845
این مطلب مفید بود ؟432
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
برچسب : ورزش درمانی
وبگردی