خواص و فواید آب
آب، مایع حیاتی برای انسان و سایر موجودات زنده بر روی کره زمین است که علیرغم برطرف کردن نیاز بدن، دارای اثرات جادویی و باورنکردنی در بدن می باشد.

فواید آب برای سلامت بدن، کاهش وزن و زیبایی پوست

آب مایه حیات و مهم ترین ماده در بدن است که بیش از 60 درصد وزن ما را تشکیل داده و برای کارکرد درست اعضای بدن مهم و ضروری است. پزشکان به همه افراد توصیه می کنند برای افزایش سلامت بدن و پیشگیری از بیماری ها روزی 8 لیوان آب بنوشند چرا که کم آبی بدن یا دهیدراتاسیون موجب بروز مشکلات متعددی برای بدن خواهد شد. اگر خواهان بدنی خوش فرم، پوستی زیبا و شفاف و به طور کلی سلامت بدن هستید، از نوشیدن آب غافل نشوید و روزانه مقدار قابل توجهی آب بنوشید. در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شما را با فواید آب آشنا می کنیم تا قدر مایه حیات را بیشتر بدانید.

جوانسازی پوست

نوشیدن آب به جوان سازی پوست کمک می کند. پوست انسان مانند سایر اعضای بدن از سلول و سلول از آب تشکیل شده است. بدون آب، اندام ها به درستی عمل نخواهند کرد بنابراین برای داشتن پوست خوب، به مقدار کافی آب نیاز دارید.

جوانسازی پوست

رفع  چین و چروک

اگر آب کافی ننوشید، پوست شما خشک می شود و پوست خشک بیشتر مستعد چروک شدن است. بنابراین اگر نمی خواهید چین و چروک صورت داشته باشید، آب کافی بنوشید زیرا هیچ قرصی وجود ندارد که جلوی خشک شدن پوست را بگیرد، آب تنها راه حلی است که باید برای حفظ سلامت پوست به اندازه کافی آب بنوشید.

نرم و لطیف شدن پوست

مطالعات نشان داده افرادی که به میزان مناسب آب می نوشند، نرمی و لطافت پوست را بهبود می بخشند. نرمی با آبرسانی پوست ارتباط دارد و وقتی آب کافی بنوشید پوست نرم و لطیف می شود.

افزایش خاصیت ارتجاعی پوست

نوشیدن مقدار زیاد  آب به حفظ رطوبت پوست کمک می کند. با مصرف آب کافی اطمینان حاصل کنید که تمام مواد مغذی ضروری به سلولهای پوست منتقل می شود ،پس از این طریق به افزایش قابلیت ارتجاعی پوست کمک کنید.

پوست

کاهش لکه ها پوستی

دلایل مختلفی برای نوشیدن آب در جلوگیری از ایجاد لکه ها وجود دارد. در واقع نوشیدن آب باعث تعادل چربی و آب روی پوست می شود که به پوست در کاهش لکه ها کمک می کند.

از بین بردن سموم

فقط با داشتن رطوبت در بدن می توانید از بسیاری از اختلالات پوستی جلوگیری کنید. همانطور که می دانیم سوخت و ساز بدن و سیستم گوارشی ما را افزایش می دهد و به دفع سموم بدن کمک می کند و پوستی سالم و درخشان به ما می دهد. 

رفع افتادگی پوست

هنگامی که به طور مرتب چربی می خورید، متوجه می شوید که چربی روی صورت می نشیند و صورت را آویزان می کند. با نوشیدن آب، پوست شما سفت می شود و ظاهری کاملاً سفت به شما می دهد.

افتادگی پوست

حفظ pH پوست

آیا در مورد سطح pH اطلاعاتی دارید؟ در غیر این صورت، سطح pH پوست به معنای میزان قلیایی یا اسیدی بودن پوست شما در مقیاس 1-14 است. 1 به معنی اسیدی ترین و 14  قلیایی است. سطح مطلوب pH 5.5 است. نوشیدن مقدار لازم آب به شما در حفظ PH پوست کمک می کند به این معنی که پوستی زیبا دارید.

رفع تیرگی و پف چشم ها

اگر غذاهای نمکی می خورید صبح با بیدار شدن از خواب چشم هایتان را پف کرده می بینید. این به دلیل غلظت نمک در اطراف چشم است. آب میزان غلظت نمک را کاهش می دهد تا از شر پف چشم خلاص شوید. 

درمان ضد پیری رایگان 

اگر یک درمان ضد پیری می خواهید، می توانید به سادگی آب بنوشید. تمام درمان های ضد پیری پوست زمان بر بوده و بسیار گران هستند. برخی افراد توانایی پرداخت هزینه چنین درمان هایی را ندارند پس برای از بین بردن و به تأخیر انداختن علائم پیری می توانید به طور کامل آب بنوشید.

پیری پوست

حفظ دمای داخلی بدن 

پوست  یکی از اندامهای بدن است و با تعریق، بدن را کنترل کرده و دمای داخلی بدن را حفظ می کند و بدن برای تعریق به آب نیاز دارد. بدن ما گرمای زیادی را در فرآیند سوخت و ساز ایجاد می کند و برای بدن بسیار مهم است که دمای داخلی را حفظ کند، به این معنی که اگر بدن کم آب شده است، پوست قادر به تولید عرق لازم نیست و بیش از حد احساس گرما می کنید. گرم شدن بیش از حد در بدن مشکلات زیادی ایجاد می کند. بنابراین در تابستان، حتماً مقدار آب مورد نیاز را مصرف تا خود را خنک کنید در غیر این صورت دچار گرمازدگی می شوید.

بهبود کدری پوست 

 اگر پوستی کدری دارید و انواع کرم ها و لوسیون ها را برای ترمیم پوست خود امتحان می کنید، باید به شما بگویم این امر به دلیل کمبود آب بدن است. سلولهای پوستی به اندازه کافی آب ندارند و کدر می شوند، بنابراین حداقل 8 لیوان آب در روز بنوشید تا بر این مسئله غلبه کنید. 

سوزاندن کالری

 آب تا 30٪ به شما در سوزاندن سریع کالری کمک می کند. نوشیدن نیم لیتر آب قبل از ورزش متابولیسم بدن را افزایش داده و کالری بیشتری می سوزاند که در نتیجه چربی بیشتری می سوزانید و وزن کم می کنید.

سوزاندن کالری

از بین بردن چربی 

نوشیدن آب کمک می کند چربی اضافی بدن را  از بین ببرید، بدن ما به چربی نیاز دارد اما اگر کالری بیشتری از مقدار مورد نیاز بدن دریافت کنید، چربی اضافی تولید می کند. آب همان چیزی است که برای از بین بردن این چربی به آن نیاز دارید.

کاهش مصرف غذا

نوشیدن آب کمک می کند کمتر غذا بخورید. نوشیدن  آب شکم را پر می کند و احساس گرسنگی کمتری می کنید. اگر نمی توانید جلوی غذا خوردن خود را بگیرید یک راه حل ساده برای مشکل خود پیدا کنید و فقط قبل از خوردن غذا یک لیوان آب بنوشید.

 کاتالیست در سوخت و ساز بدن 

کاتالیست ماده اضافی است که با افزودن آن سرعت واکنش افزایش می یابد، متابولیسم را بالا می برد و کالری صفر دارد!

سوخت و ساز بدن

بهبود هضم

آب یک جز اساسی در بهبود هضم است و هرچه می خوریم توسط دستگاه گوارش پردازش می شود. آب به دفع مواد غیرضروری تولید شده از مواد غذایی کمک  و معده و کل سیستم را پاکسازی می کند و اگر هضم خوب باشد به سرعت می توان وزن را کاهش داد.

افزایش عملکرد عضلات

برای کاهش وزن باید ورزش کنید و برای ورزش، عضلات باید بهترین عملکرد را داشته باشند. اگر در حین ورزش یا هر فعالیت بدنی دیگری آب مورد نیاز را نمی نوشید، عملکرد بدن  ممکن است به شدت آسیب ببیند. از بین رفتن فقط 2٪ مایعات می تواند تأثیر قابل توجهی در عملکرد بدن  داشته باشد.

تقویت رشد مو

کمبود آب باعث کم آبی بدن می شود، اما شاید ندانید که کمبود آب بدن رابطه مستقیمی با رشد مو دارد و عامل اصلی کم پشت شدن مو است. واقعیت این است که بدن از 60-80٪ آب تشکیل شده است و هنگامی که به مقدار کافی آب ننوشیم، نگهداری سلول ها دشوار می شود و مستقیماً روی رشد مو تأثیر می  گذارد. اگر بدن نیازهای روزانه H20 را برآورده نکند، در نتیجه موهای ما نازک و خشک می شوند و  این می تواند چرخه رشد موها را متوقف کند.

رشد مو

افزایش انرژی 

وقتی آب کافی می نوشید می توانید تمرکز بهتر داشته و هوشیارتر باشید زیرا بدن مقدار لازم آب مصرفی را دریافت می کند.

رفع بوی بد دهان 

اگر مشکل بوی بد دهان دارید و دوستان و خانواده از بوی بد دهانتان شکایت دارند حتما آب بنوشید. بوی بد دهان به دلیل وجود باکتری در زبان ، لثه و دندان است. باکتری ها مسئول ایجاد بوی بد هستند و صبح به دلیل وقفه طولانی که از خواب بیدار می شوید، دهان خشک و بزاق ندارد تا این مواد را از دهان خارج کنید پس نوشیدن آب به مبارزه با این باکتری ها کمک می کند و نفس را تازه نگه می دارد. 

جلوگیری از یبوست

امروزه بسیاری از افراد از یبوست رنج می برند. در حقیقت این بیماری به دلیل موارد مختلفی که شامل رژیم غذایی نامناسب، داروها، کم آبی و استرس است، ایجاد می شود. مطالعات نشان داده است نوشیدن آب به خصوص آب گاز دار به پیشگیری از یبوست کمک می کند.

یبوست

درمان  سردرد

سردرد نشانه است نه یک بیماری و همه می دانیم که انواع مختلفی از سردرد وجود دارد، مطالعات نشان داده که سردردهای نوع میگرنی فقط با نوشیدن آب قابل درمان هستند. اگر  سردرد گرفتید، 1 یا 2 لیوان آب خنک بنوشید، بدون مصرف هیچ دارویی مشکل شما حل می شود. فقط هیدراته بمانیدتا از انواع سردردها جلوگیری کنید. 

پیشگیری از ترک  لب

هیچ کس لبهای ترک خورده را دوست ندارد زیرا بسیار بد به نظر می رسد. اولین کاری که افراد انجام می دهند این است که نرم کننده لب می زنند که به طور موقت ترک لب را ترمیم می کند اما اگر می خواهید  از ریشه درمان کنید آب بنوشید، ترک لب یکی از علائم کم آبی در بدن محسوب می شود.

جلوگیری از گرفتگی 

 دلیل مختلفی برای گرفتگی عضلات وجود دارد و کم آبی بدن یکی از عوامل اصلی گرفتگی عضلات است. آب همچنین در دوره های قاعدگی به شما کمک می کند و سبب می شود در طول قاعدگی کمتر درد داشته باشید، بنابراین به مقدار لازم آب بنوشید.

گرفتگی عضلات

بهبود سیستم ایمنی 

هیچ کس دوست ندارد بیمار شود. برای اینکه خیلی زود بیمار نشوید و سیستم ایمنی قوی تری داشته باشید، آب بنوشید و بدن را در معرض کم آبی قرار ندهید.

جلوگیری از کلسترول بالا 

 کلسترول دلیل اصلی حمله قلبی و بسیاری از بیماری ها است و آب به جلوگیری از کلسترول کمک می کند پس به راحتی می توانید با نوشیدن آب کلسترول بالا را به حداقل برسانید. 

بازیابی الکترولیت

 الکترولیت ها مواد شیمیایی خاصی در بدن هستند که عملکردهای بسیاری دارند. الکترولیت ها ضربان قلب ما را تنظیم می کنند و باعث انقباض عضلات می شوند. الکترولیت های اصلی بدن ما کلرید، کلسیم، فسفات، منیزیم، سدیم و پتاسیم است.

سلامت قلب

عدم تعادل الکترولیت می تواند به دلیل کم آبی و همچنین به دلیل هیدراتاسیون بیش از حد اتفاق بیفتد (بیش از آب مورد نیاز). نوشیدن آب به مقدار لازم باعث کم یا زیاد شدن سطح پتاسیم و سدیم می شود.

پیشگیری از سنگ کلیه 

یکی دیگری از مشکلاتی که به دلیل کم آبی ایجاد می شود سنگ کلیه است پس برای جلوگیری از تشکیل سنگ و پاکسازی صحیح معده آب کافی بنوشید.

بهبود عملکرد مغز

آیا می دانید مغز از 73٪ آب تشکیل شده است؟ مغز C.P.U (واحد پردازش مرکزی) ماست که برای اداره کل بدن ما به آب نیاز دارد. سیگنال های مغز با انجام اقدامات مختلف در کل بدن ما منتقل می شوند و اگر به مغز به میزان لازم آب نرسد، حافظه را کم می کند.

بهبود روحیه

 کم آبی بدن می تواند روحیه را تغییر دهد. اگر احساس می کنید هیچ چیز در اطراف شما خوب نیست یا همه دنیا با شما مخالف هستند فقط یک لیوان آب بنوشید مخصوصاً وقتی عصبانی هستید، فقط آب بنوشید.

روحیه شاد

کاهش استرس 

بیشتر بافت مغز از آب تشکیل شده است. در صورت کم آبی بدن، مغز نیز تحت استرس قرار می گیرد. برای پایین نگه داشتن سطح استرس همیشه یک لیوان آب روی میز خود داشته باشید و همیشه یک بطری آب با خود حمل کنید.

کنترل فشارخون بالا 

 این روزها فشار خون بالا بسیار شایع است و نوشیدن آب به شما در حفظ جریان خون کمک می کند و حتی پزشکان به جای مصرف دارو نوشیدن آب را توصیه می کنند.

محافظت از مفاصل 

شاید تا این لحظه از زندگی خود این موضوع را ندانید اما آب برای تمام مفاصل بدن شما بسیار مهم است و نوشیدن یک لیوان آب کار سختی نیست.

سلامت مفاصل

جلوگیری از بواسیر

بواسیر رگهای متورم در پایین ترین قسمت مقعد است که با نوشیدن  آب درد را تسکین می دهد پس نوشیدن آب کافی به جلوگیری از بواسیر کمک می کند و فشار را کاهش می دهد.

کاهش سوزش معده 

سوزش معده دردناک است و معمولاً پس از غذا خوردن اتفاق می افتد. اگر تا به حال آن را تجربه کرده اید، این حس را می دانید، فقط قبل از غذا آب بنوشید تا از سوزش معده جلوگیری کنید.

پیشگیری از پوکی استخوان 

پوکی استخوان نوعی بیماری است که در آن استخوانها بیشتر مستعد شکنندگی قرار می گیرند و ضعیف می شوند و می توانند به راحتی هنگام دویدن بشکنند.بنابراین  هیدراته بمانید تا از این بیماری جلوگیری کنید. 

پوکی استخوان

درمان کمردرد 

خیلی از افراد کمردرد را تجربه می کنند که در برخی موارد با نوشیدن آب می توان از بروز چنین درد هایی جلوگیری کرد.

جلوگیری از آرتریت روماتوئید 

آرتریت روماتوئید وضعیتی است که در آن مفاصل به درستی کار نمی کنند. کمبود آب یکی از دلایل اصلی این بیماری است که برای جلوگیری از آن می توانید آب بنوشید تا مفاصل به درستی کار کنند.

مبارزه با عفونت مثانه

اگر به اندازه کافی آب ننوشید و یا حتی اگر بیش از حد مجاز آب بنوشید، رنگ ادرار تغییر می کند.بنابراین، شاخص خوبی برای بررسی سلامت بدن است به همین دلیل  آب در جلوگیری از عفونت های مثانه کمک می کند.

عفونت مثانه

کاهش خطر زخم معده 

زخم ها چه در سطح داخلی چه خارجی بدن دردناک هستند و در اثر شکاف پوست ایجاد می شود و بهبود نمی یابد که با نوشیدن آب کافی می توان احتمال آن را کاهش دهید.

 کاهش احتمال آسم 

آسم فقط در بیمارانی که با آن سر و کار دارند، قابل درک است و واقعاً زندگی با این شرایط دشوار است. به همین دلیل پیشنهاد می شود برای جلوگیری از ابتلا و بدتر شدن آن  آب کافی بنوشید.

مبارزه با پوسیدگی دندان 

آب واقعاً کمک می کند از دندانها محافظت و مشکلات مربوط به دندان جلوگیری  کنید پس به منظور جلوگیری از مراجعه به دندانپزشک، آب بنوشید.

پوسیدگی دندان

کاربردها و فواید دیگر آب 

علاوه بر بحث سلامت بدن، آب فواید و کاربردهای مهم دیگری هم دارد که شامل :

پخت و پز 

آب حلال و برای پخت و پز حیاتی است. آب نرم به آب سخت ترجیح داده می شود زیرا قدرت حلال بیشتری دارد. بدان دلیل که آب سخت در مواد مخلوط شده است، از این رو در طعم دهنده ها و مواد غذایی کمتر حل می شود. آب نرم گوشت لطیف، لوبیای خشک، غلات و نخود فرنگی را می پزد.

نیروی برق آبی

امروزه برای تولید برق از آب استفاده می کنند. هیدروالکتریک انرژی تجدیدپذیری است که از آب جاری در رودخانه ها یا ذخیره در سدها به منظور ایجاد برق استفاده می کند. آبشارها برای چرخش پره های توربین ایجاد و ژنراتورها را می چرخانند و این باعث تغییر انرژی مکانیکی توربین ها به انرژی الکتریکی می شود. انرژی آبی به عنوان یکی از مولفه های مهم تولید برق در سراسر جهان شناخته شده است.

تولید برق

آبیاری گیاهان

آب در کنار خاک و نور خورشید برای عملکرد بهتر باغ اهمیت دارد. برای پرورش گیاهان سالم آب کافی  مورد نیاز است و همه گیاهان به یک میزان آب احتیاج ندارند. در  آب و هوای متفاوت، گیاهان متفاوتی می روید بنابراین ، شما باید محصولات مشابهی را که به همان مقدار آب نیاز دارند، بکارید.

جهانگردی

 آب به عنوان جاذبه برتر گردشگران شناخته شده است. بوم گردی راهی برای لذت بردن از منابع آب در عین حفظ طبیعت است. جهانگردی هر ساله در سراسر جهان در حال رشد و گسترش است و این افزایش به این دلیل است که افراد تمایل به آگاهی از اکوسیستم دارند. 

حمل و نقل 

حمل و نقل آب شامل جابجایی مردم و کالاها از طریق قایق، کشتی، قایق بادبانی یا کشتی از طریق اقیانوس، کانال، دریاچه، رودخانه و دریا است. تمدن های اولیه ای که آبراه ها را باز می کردند برای حرکت از یک مکان به مکان دیگر به کشتی های آبی متکی بودند.

حمل و نقل دریایی

صنایع

آب مورد نیاز صنایعی است که چوب، فلزات، کاغذ، مواد غذایی، نفت، بنزین، مواد شیمیایی و روغن تولید می کنند. هر محصول تولیدی باید به عنوان بخشی از روش تولید از آب استفاده کند. این شامل شستشو، فرآوری، ساخت، خنک سازی، رقیق سازی و حمل و نقل است. 

ماهی گیری 

ماهیگیری ممکن است شامل صید حیوانات آبزی مانند سخت پوستان، نرم تنان و خار پوستان باشد. ماهی ها به عنوان غذا و چیزهای دیگر برای تفریح و مصارف مختلف صید می شوند.

فتوسنتز

فتوسنتز یک واکنش شیمیایی پیچیده است که گیاهان برای تهیه غذا از آب، دی اکسید کربن، انرژی نور استفاده می کنند. 

فواید باورنکردنی آب برای زیبایی، لاغری و سلامت

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
برچسب : نوشیدن آب
وبگردی