خرید دوربین عکاسی
خرید دوربین عکاسی یکی از با دقت ترین کار ها است که فرد باید به عوامل زیادی توجه کند تا به مدل مورد نیاز خود برسد.

راهنمای کامل و دقیق خرید دوربین عکاسی 

آیا در مورد خرید دوربین فکر می کنید اما نقطه ای برای شروع کار ندارید ؟ ما برای کمک به شما این جا هستیم. حتی اگر همه چیز را در مورد خرید دوربین بدانید، باز هم ممکن است گزینه های دیگری را که مهم هستند، در این قسمت از نمناک پیدا کنید. بنابراین اگر در وسط فروشگاه ایستاده اید و نمی دانید چه چیزی بخرید، با ما همراه شوید. 

نکات کلی 

هیچ مشخصه ای وجود ندارد که به شما بگوید بهترین دوربین کدام دوربین است پس قطعا فقط ( "مگاپیکسل") مهم نیست. اندازه سنسور، سیستم فوکوس اتوماتیک و سیستم تثبیت کننده تصویر از جمله ویژگی هایی است که همگی در کیفیت دوربین دخیل هستند. 

از این اطمینان حاصل کنید که به روزترین ها را خریداری می کنید. واقعیت این است که یک دوربین به ندرت همه چهار معیار اصلی کیفیت عکس، عملکرد، ویژگی ها و طراحی را با هم داشته باشد. البته دوربین ها در مدل های سال گذشته (یا حتی سال های قبل تر) هنوز هم می توانند گزینه های بسیار خوب و همچنین ارزان تری باشند. 

قبل از خرید تست کنید. اطمینان حاصل کنید که دوربین به راحتی در دست شما قرار می گیرد و آنقدر بزرگ یا سنگین نیست که ترجیح دهید آن را در خانه بگذارید. این دستگاه باید دسترسی سریع به کارکردهای متداول داشته باشد و منوی آن باید ساختاری ساده، منطقی با یادگیری آسان باشد. مدل های صفحه لمسی می توانند عملکرد بهتری داشته باشند اما در صورت عدم کنترل، کنترل منوها نیز می توانند ناامید کننده باشند.

لنزهای ثابت دوربین

چرا وقتی گوشی ها دوربین دارند، باز باید دوربین بگیریم ؟ 

بسیاری از دوربین ها از لنزهای بزرگنمایی پشتیبانی می کنند که دامنه بسیار بزرگتری را نسبت به بزرگنمایی دوربین گوشی دارد. این در حالی است که آن ها اطلاعاتی را از دو دوربین مختلف با فاصله کانونی جمع می کنند تا عکسی را ارائه دهند که از زوم دیجیتالی بهتر باشد ، اما در نهایت این عکس ها به اندازه زوم اپتیکی مناسب نیستند. 

با وجود همه پیشرفت های دوربین های موبایل، آن ها هنوز هم نمی توانند با کیفیت، سرعت یا کنترل یک دوربین تخصصی خوب مطابقت داشته باشند. بنابراین برخی افراد دوست دارند از یک دوربین جداگانه برای رویداد های خاص استفاده کنند. 

همه موبایل ها از یک دوربین خوب برخوردار نیستند و هر موبایل با یک دوربین خوب نیز لزوما موبایل عالی نیست. ممکن است هر دو را در درجه عالی بخواهید. 

لنز قابل تعویض یا ثابت ؟ 

دوربین ها با لنز قابل تعویض (ILC) مدل های DSLR یا بدون آینه هستند. مزایای ILC نسبت به یک لنز ثابت موارد زیر است :  

  •  همیشه می توانید برای بهبود کیفیت و عملکرد عکس، لنز بهتری خریداری کنید.
  •  اگر به زاویه دید وسیع تر یا باریک تری نیاز دارید ، می توانید همیشه لنز دیگری را برای پوشش بدست آورید.
  •  اگر به عملکرد بهتر در نور کم نیاز دارید، می توانید از لنزهای سریع تر (یعنی حداکثر وسعت دیافراگم) استفاده کنید. 

دوربین های دارای لنزهای ثابت در دو نوع موجود هستند: 

دوربین های پل (دوربین هایی که به نظر می رسد مانند DSLR هستند و لنزهای واقعا طولانی دارند) 

جمع و جور ( دوربین های قبل و بعد که در بیشتر قسمت ها جایگزین تلفن ها شده اند ). 

مزایای دوربین دارای لنز ثابت نسبت به ILC :

  •  فشرده سازی ها بسیار کوچکتر هستند.
  •  دوربین های پل تمایل دارند محدوده ای از زوم را پوشش دهند که در لنزهای مستقل گران و یا سنگین باشد.
  •  تعویض لنز بر روی یک ILC می تواند بسیار سخت باشد.
  •  بیشتر اوقات، لنزهای کیت که اغلب با ILCs حمل می شوند، به اندازه لنزهای ثابت با کیفیت بالا یا دیافراگم نیستند.
  •  به هر حال بسیاری از مردم هرگز لنز دوم نمی خرند. 

فوکوس

عملکرد فوکوس یکی از گزینه های مهم در خرید دوربین عکاسی است. با استفاده از فوکوس چشم بیننده را می توان به نقطه ای هدایت کرد که می خواهید آنجا را ببیند. با عدم فوکوس مناسب، بهترین شات ها هم نابود می شوند. برای خرید یک دوربین با کیفیت باید سیستم فوکوس اتوماتیک را به صورت جدی مورد بررسی قرار داد. پس از انتخاب سوژه برای عکاسی باید بتوان به سرعت و با دقت روی آن فوکوس کرد. برای فعال کردن سیستم فوکوس اتوماتیک، باید دکمه شاتر را تا نیمه فشار داده و روی چیزی در کادر تمرکز نمود. زمان انتخاب یک دوربین مناسب باید بررسی کرد که آیا فوکوس به سرعت و دقیق انجام می شود ؟ زمانی که روی سوژه ای در فاصله کم و سپس سوژه ای درنقطه ای دورتز فوکوس می شود، کند بودن دوربین یا ایجاد مشکل در فوکوس مناسب بر روی سوژه ها، عکاس را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

فوکوس

طراحی بدنه

موضوع مهم دیگر که هنگام خرید دوربین باید در نظر گرفته شود این است که در دستان شما چگونه احساس می شود. اگر شما با دوربین خود راحت نباشید به طور یقین نمی توانید تصاویر درخشانی ثبت کنید . تمام دکمه ها و تنظیمات دوربین باید به راحتی در دسترس شما قرار داشته باشند. زمانی که دوربین را به چشمان خود نزدیک می کنید باید با آن احساس راحتی داشته باشید. 

دوربین DSLR : 

این نوع دوربین ها که دیجیتال تک لنزی انعکاسی هستند از دو بخش عمده تشکیل شده اند:بدنه و لنز دوربین. لنز دوربین قابلیت خارج شدن و تعویض را دارد . اما برای عکاسی به هر دو بخش یعنی بدنه و لنز نیاز می باشد . ویژگی DSLR ها آینه ای ابه شخص اجازه می دهد در زمان خلق تصویر، از داخل لنز دوربین تصویر موردنظر را مشاهده نماید . این موضوع امکانی را فراهم می کند که عکس ایده بسیار درستی از تصویر نهایی و اینکه عکس به چه صورت خواهد شد، داشته باشد. 

حال پس از فشردن شاتر، دوربین منظره را به صورت یک تصویر دیجیتال روی یک سنسور ثبت می نماید. در DSLR ها، این سنسورها بسیار عریض و معمولاً به اندازه فیلم 35 میلیمتری یا کوچکتر از آن می باشند. ویژگی خوب سنسور عریض ، بهتر ساختن عملکرد نویزهای ایجاد شده ناشی از نور کم و محو پس زمینه (بوکه) است. 

بدون آینه یا DSLR ؟ 

اگر تصمیم دارید یک ILC بخرید ، بعد از آن باید از بین یک DSLR یا بدون آینه ، یکی را انتخاب نمایید. متأسفانه ، بسیاری از مردم این نکته را در ذهن خود دارند که DSLR ها ، دارای قابلیت عکاسی با کیفیت بالا و پر سرعت هستند . این عقیده درست نیست. کیفیت تصویر برای مدل های بدون آینه بسیار شبیه به یک DSLR با سنسور و لنز یکسان است و عملکرد مدل های آینه ای میانی و رده بالاتر با سیستم های فوکوس خودکار پیچیده و سریع عکسبرداری بهتر است . به خاطر داشته باشید که معمولاً بهتر است از لنزهای بهتر و گران تر خریداری کنید تا پول را صرف بدنه محکم دوربین کنید. 

مزایای استفاده از یک DSLR بدون آینه عبارتند از: 

استفاده از منظره یاب نوری DSLR و یک منظره یاب نوری DSLR ارزان قیمت معمولاً از منظره یاب الکترونیکی (EVF) در یک دستگاه ارزان قیمت برای عکاسی که در آن ممکن است EVF به اندازه کافی با کیفیت عمل نکند ، بهتر است . هر چند این شکاف باریک است. 

عمر باتری DSLR ها ، هر DSLR از بیشتر دوربین های بدون آینه بهتر است. 

می توانید از لنزهای قدیمی دوربین های بدون آداپتور استفاده کنید، به دلیل این که DSLR ها تنوع زیادی داشته اند و دست شما برای انتخاب باز است.

مدل های کنونی DSLR ها ارزان ، ارزان تر از دوربین های بدون آینه فعلی هستند.

دوربین DSLR

مزایای استفاده از دوربین بدون آینه DSLR: 

بیشتر آن ها کوچکتر هستند و لنزهای آن ها به طور هم زمان کوچکتر از DSLR هستند . لنزهای میکرو چهار سوم از (المپوس ، پاناسونیک) دوربینهای APS-کوچکتر هستند. 

عکسبرداری با دوربین بدون آینه خوب، تجربه ای بهتر از عکسبرداری با DSLR است ، زیرا نمایش از طریق LCD بهتر بوده و عملکرد فوکوس اتوماتیک را آسان تر خواهد کرد. 

عدم وجود آینه باعث می شود بسیاری از ویژگی ها همراه با پیش نمایش واقعی امکان پذیر باشند ، مانند میکس فیلم و یا تطبیق فیلترها. 

مدل های جدید بدون آینه نسبت به DSLR از تثبیت کننده تصویر بهتری برخوردار هستند، زیرا جدیدترین فن آوری های IS بصورت هوشمند، تغییر سنسور و IS نوری را دارا هستند، در حالی که (در بهترین حالت) DSLR ها از نور دیجیتالی کم قدرت تر استفاده می کند. 

دوربین های اکشن کمرا؛ ورزشی

این نوع دوربین های کوچک و قابل نصب، برای خلق تصاویر ورزشی و ماجراجویانه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین عکاسانی که به دنبال قابلیت نصب دوربین، برای ایجاد نمایی ویژه و خاص در تصاویر ثبت شده خود هستند از دوربین های اکشن کمرا استفاده می کنند این نوع دوربین های عکاسی در ابتدا برای ضبط ویدئو استفاده می شدند اما در کنار آن اجازه عکاسی و ثبت تصاویر با فواصل زمانی را هم می دهند. این دوربین ها دارای تنظیمات محدودی هستند به همین دلیل توانایی بسیار کمتری دارند. این دوربین ها بیشتر برای ثبت تصاویر و ویدئوهای اکشن به کار می روند و نوعی تجهیزات سرگرمی می باشند اما در زمینه عکاسی حرفه ای پیشرفت چندانی ندارند ..

دوربین کامپکت 

دوربین های عکاسی کامپکت یکی ازکوچکترین نوع دوربین های خانگی برای عکاسی می باشند. سایز مناسب آنها بزرگترین مزیت است زیرا حمل و نقل آنها بسیار آسان می باشد و فرد در مقایسه با دوربین های حرفه ای ، DSLR یا بدون آینه بزرگتر، تمایل بیشتری برای گرفتن عکس های بسیار دارد. 

دوربین های کامپکت دارای لنزهای متصل دائمی هستند و دامنه وسیعی را تحت پوشش خود قرار می دهند. لنز با بازگشت به سمت عقب و داخل دوربین عکاسی اندازه کوچک و مناسب خود را حفظ نماید. 

همچنین قیمت دوربین های کامپکت و خانگی، معمولاً از دوربین های سطح بالاتر کمتر می باشد. 

معایب دوربین های کامپکت 

این نوع دوربین ها دارای کوچکترین سنسورها هستند، بنابراین تصاویر گرفته شده با آنها دارای کیفیت پائینتری نسبت به دوربین های سطح بالا می باشد. 

برخی از مدل های دوربین کامپکت فاقد کنترل های دستی برای تنظیمات کلید مانند سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو می باشند. در این نوع دوربین های عکاسی معمولا سرعت فوکوس اتوماتیک کمتر است و میان زمان فشردن دکمه شاتر و ثبت تصویر، تاخیر بیشتری وجود دارد.

دوربین کامپکت

کیفیت عکس چقدر مهم است ؟ 

اگر جواب شما "خیلی" است، باید در تصمیم گیری خود اندازه سنسور را در نظر بگیرید. هرچه سنسور بزرگتر باشد، دوربین گران تر است. 

آیا کیفیت و کنترل ویدیو مهم است ؟ 

اگر فقط می خواهید فیلم معمولی بگیرید ، یک دوربین با فوکوس خودکار خوب است اما برای فیلم های بهتر به پشتیبانی 4K به علاوه ویژگی های پیشرفته مانند کدک های همه منظوره (All-I)، منحنی های قابل تنظیم ، گزینه های مربوط به فریم و کنترل های صفحه لمسی نیاز دارید. 

کیفیت کم نور چقدر مهم است ؟ 

اگر برایتان مهم است، باید حداکثر قابلیت حساسیت ISO بومی و بزرگترین اندازه حسگر مورد نظر خود را انتخاب کنید و سیستمی باشد که با تثبیت کننده تصویر مناسب است تا بتوانید از سرعت شاتر آهسته استفاده کنید. 

آیا به زوم واقعاً طولانی نیاز دارید ؟ 

دوربین هایی با دامنه بزرگنمایی زیاد تمایل دارند که تمام پایه ها را پوشش دهند، بنابراین دوربین های مسافرتی خوبی محسوب می شوند . اگرچه سیستم فوکوس اتوماتیک هم زوم بسیار خوبی دارند. 

سرعت چقدر مهم است ؟ 

دوران نگرانی در مورد تاخیر شاتر تقریباً به پایان رسیده است. اکنون فقط باید اطمینان حاصل کنید که سیستم فوکوس خودکار، سریع و به اندازه کافی دقیق است تا بتواند نوع صحنه های مورد نظر خود را ثبت کند . استثنا در این است که اگر قصد خرید شاتر اکشن را دارید، باید دوربینی داشته باشید که نه تنها دارای فوکوس خودکار عالی و عکسبرداری سریع باشد، بلکه به عکسی احتیاج دارید که کیفیت عکس مناسبی را در دامنه ISO 800-ISO 6400 ارائه دهد. سرعت شاتر سریع ( معمولاً بیش از از 1/500 ثانیه) است. 

آیا قصد دارید در طبیعت عکاسی کنید ؟ 

پس دوربینی بخرید که در آب و هواهای مختلف و گرد و غبار، بدنه خوبی داشته باشد. فقط تعداد معدودی از دوربین ها تا دمای 14 درجه فارنهایت / -10 درجه سانتیگراد و بدون محفظه در زیر آب سرد می شوند . اگر قصد دارید بیش از یک روز بدون شارژ کردن از دوربین استفاده کنید ، باید در نظر بگیرید که DSLR ها عمر باتری بهتری دارند. 

منظره یاب می خواهید ؟ 

وقتی نمی توانید LCD را ببینید، پی منظره یاب برای هر کسی که در نور مستقیم خورشید عکس می گیرد، مفید است. علاوه بر این، هنگامی که منظره یاب دارید، بازوهای شما در کنارتان قرار دارد و این امر باعث ثابت نگه داشتن دوربین می شود. 

آیا از WiFi استفاده خواهید کرد ؟ 

در حالی که تقریباً در هر دوربین از Wi-Fi (یا بلوتوث به عنوان یک گزینه جایگزین ارزان ) برای بارگذاری عکس استفاده می شود، اما همه ی عملکرد ها با هم برابر نیستند. قبل از خرید دوربین، در مورد شکایات مربوط به برنامه ها یا مشکلات اتصال به اینترنت دوربین های مختلف جستجو کنید. 

با اینکه وجود برخی از ویژگی ها در دوربین مفید است اما به اندازه ای اهمیت ندارند که در انتخاب دوربین تاثیری داشته باشند مانند: 

صفحه نمایش متحرک

برخی از سازندگان در دوربین ها امکان حرکت صفحه نمایش در یک یا دو محور را فراهم می کنند. این قابلیت برای قاب بندی در زاویه های سخت مفید می باشد. 

لرزشگیر

این خصوصیت موجب کم شدن لرزش و تارشدن در هنگام عکاسی می شود. این ویژگی که لرزشگیر اپتیکال نام دارد در بدنه دوربین و یا در داخل لنز تعبیه می شود. لرزش گیرهای اپتیکال نسبت به لرزش گیرهای دیجیتال کیفیت بیشتری دارند و با نرم افزار کار می کنند. 

لرزشگیر

اتصال بی سیم

این قابلیت امکان انتقال تصاویر از دوربین به تلفن همراه را فراهم می کند. علاوه بر این با نصب برخی از اپلیکیشن های خاص دوربین در گوشی هوشمند می توان از راه دور دوربین را تنظیم نمود. 

فریم ریت

فریم ریت به تعداد تصاویر ی گفته می شود دوربین می تواند در هر ثانیه ثبت کند. برای ثبت تصاویر اکشن و یا ورزشی باید دوربین انتخابی، دارای فریم ریت بالایی باشد.  

عکاسی پاناروما

این امکان قابلیت ثبت چند تصویر در کنار هم دارد و در نهایت یک تصویر کلی از یک فضای زیاد ثبت می شود. 

ضبط ویدئو

تمام دوربین های امروزی قابلیت ضبط ویدئو را دارند. اگر قصد ضبط ویدئو به صورت حرفه ای دارید، می توانید از دوربین های DSLR مناسب فیلم برداری استفاده نمود.

راهنمای کامل خرید دوربین عکاسی از مبتدی تا حرفه ای

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
برچسب : دوربین
وبگردی