گوشت خورشت
اینکه کدام قسمت از گوشت گوسفندی و گوساله را برای تهیه خورشت ها استفاده کنیم بسیار حائز اهمیت است، البته در رابطه با استفاده از گوشت در خورشت نیز نکاتی وجود دارد.

بهترین قسمت گوشت برای انواع خورشت

برنج یکی از اصلی ترین غذاهای ایرانی هاست که اغلب در کنار انواع خورشت مانند خورش قیمه،خورشت قورمه سبزی، خورشت فسنجان و بسیاری از خورشت ها سرو می شود. خورشت یا خورش ترکیبی از گوشت، سبزیجات و حبوبات است که به آرامی در کنار یکدیگر پخته شده و جا می افتند. خورش ها انواع مختلفی دارند و هر منطقه خورش اصیل و مخصوص به خود را دارد.

معروف ترین خورش های ایرانی خورش قرمه سبزی و خورشت قیمه است که تقریبا در همه ی مناطق کشور به یک شکل پخته می شوند و گوشت اصلی ترین ترکیب آنهاست. شما باید بدانید برای درست کردن هر خورشت از چه گوشتی باید استفاده کنید. در ادامه این بخش از نمناک درباره گوشت مورد استفاده در خورش اطلاعات زیادی به دست خواهید آورد.

کدام قسمت گوشت گوسفندی برای خورشت مناسب است؟

گوشت گوسفندی به دلیل طعم و عطر بی نظیری که به غذا می بخشد، یکی از مناسب ترین گوشت های قرمز برای تهیه خورشت می باشد اما کدام قسمت آن برای تهیه خورش مناسب است؟ بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای خورشت ها عبارتند از:

گوشت ران گوسفند

گوشت ران سفت، بی چربی و نسبتا خشک می باشد و یکی از بهترین قسمت ها برای تهیه خورشت هایی مانند خورش قورمه سبزی، خورشت بادمجان و خورشت قیمه است. گوشت ران گوسفندی به خاطره اینکه آب نمی شود برای خورشت بسیار مناسب می باشد اما اگر از گوشت ران بره استفاده نمایید، خیلی زود این قسمت آب می شود و مناسب استفاده در خورشت نیست.

گوشت مناسب خورشت

گوشت ماهیچه گوسفند

ماهیچه یکی از بهترین قسمت های گوشت گوسفند برای تهیه خورشت به خصوص خورشت های بامیه، کرفس، آلوو... است. اگر در تهیه خورشت از این قسمت استفاده شود، خورشت شما بسیار لعاب دار، لذیذ و خوش طعم خواهد شد.ماهیچه گوشت لخم بدون چربی عضلات است پس اگر از ماهیچه برای تهیه خورشت استفاده می کنید، باید بدانید ماهیچه زمان زیادی برای طبخ نیاز دارد و دیرپز است.

گوشت سرسینه

گوشت سر سینه که معمولا همراه با دنده و استخوان است، برای انواع خورشت بسیار مناسب است و طعم خوبی را به غذا می بخشد. این قسمت از گوسفند از زیر شکم بریده و جدا می شود و مربوط به بخش جلویی قفسه سینه می باشد.

بهترین گوشت خورشتی

گوشت سردست

گوشت سردست یکی از بهترین انتخاب ها برای تهیه انواع خورشت است. گوشت سردست گوسفندی شامل یک سوم گردن، دست و دنده هاست.

قسمت کتف گوسفند

برای تهیه انواع خورشت می توانید از قسمت کتف گوسفند که ارزان تر از بقیه قسمت ها است و شامل نیمه ی پایینی تنه ی گوسفند می باشد، استفاده نمایید.

گوشت خوب خورش

بهترین قسمت گوشت گوساله برای خورشت

برای تهیه خورشت بهترین قسمت گوشت گوساله عبارتند از:

گوشت موجود در گردن

یکی از بهترین قسمت های گوشت گوساله برای طبخ خورشت گوشت موجود در گردن گوساله است. این قسمت از پرچرب ترین و لطیف ترین گوشت های قرمزمی باشد که برای پخت خورشت های مختلف، آبگوشت، و حتی باقلا پلو مناسب است.

دنده ها

یکی از بهترین قسمت های گوشت گوساله برای تهیه خورش ،دنده ها می باشد که پرچرب و لطیف بوده و گوشت نرمی دارند.

دنده ها پس از پخت بسیار ترد شده و طعم خوبی به انواع خورشت می بخشند پس از آن ها میشود در خورشت های مختلف، آبگوشت، گوشت لاپلو و باقلا پلو استفاده نمود.

گوشت برای خورش ها

نکات مهم در ورد گوشت خورشتی :

  • پشت کمر، فیله، یا راسته گوساله بیشتر برای کباب کردن استفاده می شوند و برای تهیه خورشت مناسب نیستند. مثلا اگر برای تهیه خورش از راسته استفاده نمایید، باید تمامی ریشه ها و رگ و پوست آن را تمیز کنید.
  • گوشت قرمز گوسفندی از خواص و چربی طبیعی بهتر و بیشتری برخوردار است اما به دلیل داشتن بوی نامطبوع، چندان مورد توجه افراد قرار نمی گیرند و بسیاری از افراد گوشت گوساله را ترجیح می دهند.
  • گوشت خورشتی گوساله از طبع سرد و گوشت گوسفند از طبع گرم برخوردار است، برای تهیه خورشت بهتر است گوشت گوسفندی و گوشت گوساله را ترکیب نماییم، با این ترکیب هم طعم غذا را بهتر می کنید، هم این که از بوی نامطبوع گوشت گوسفندی خلاص می شوید.
  • بعضی از افراد گوشت تیکه ای دوست ندارند، این افراد می توانند گوشت گوساله یا گوسفندی را چرخ کرده و از آن در تهیه خورشت استفاده نمایند.

بهترین جای گوشت گوسفند و گوساله برای خورشت

4.624
این مطلب مفید بود ؟222
منبع : بخش آشپزی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی