خرید سماق اصل
برای خرید سماق اصل باید به برخی مسائل به خوبی توجه کنید، با آگاهی از برخی نکات می توانید سماق اصل را از سماق تقلبی تشخیص دهید و در نتیجه سماق با کیفیتی را خریداری کنید.

راهنمای خرید سماق قرمز اصل و مرغوب

سماق، یکی از پرطرفدارترین ادویه جات و چاشنی هاست که به غذا طعم دلنشین و خوشایندی می بخشد. این گیاه پرکاربرد نه تنها در آشپزی ایرانی جایگاه ویژه ای دارد بلکه خواص درمانی آن نیز بی شمار است و به درمان چاقی و اضافه وزن، دیابت، کبدچرب و...کمک می کند.اگر می خواهید از خواص سماق در آشپزی و پزشکی بهره ببرید، حتما سماق اصل تهیه نمایید. در ادامه این بخش از نمناک به شما می گوییم که چگونه سماق قرمز اصل را از نوع تقلبی آن تشخیص دهید.

ترفند خرید سماق اصل با کیفیت

برای تشخیص اصلی و تقلبی بودن سماق به نکات زیر توجه نمایید:

1. به رنگ و عطر و ظاهر سماق توجه نمایید.

2. سماق مرغوب نباید بویی مشابه زرشک داشته باشد و باید بوی آن ملایم و خاص باشد.

3. رنگ سماق قرمز ملایم است و نباید خیلی پررنگ و یا خیلی کم رنگ باشد.

4. اگر سماق دارای رنگ طبیعی باشند و مواد شیمیایی و رنگ مصنوعی در آن وجود نداشته باشد، باید از رنگ دهی محدودی برخوردارند و سرعت رنگ دهی آنها کم است.

5. برای جلوگیری از خرید سماق نامرغوب و تقلبی،به نوع بسته بندی و درج علامت استاندارد مواد غذایی، پروانه، تاریخ و مشخصات تولید توجه نمایید.

مشخصات سماق اصل

روش تشخیص سماق اصل از تقلبی

برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن سماق مقادیر کمی از آن را با آب مخلوط کنید، سماق اصل در ظرف ته نشین می شود و به سرعت آب را رنگی نمی کند و ذرات کوچکی از سماق داخل آب پخش خواهند شد اما سماق تقلبی به دلیل وجود مواد شیمیایی در ترکیب، بعد از مخلوط شدن با آب بعد از چند ثانیه تغییر رنگ می دهد و رنگ غیر طبیعی پیدا می کند.

راهنمای خرید سماق اصل و تشخیص سماق تقلبی

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی