تولد
پرنده بوتیمار

بوتیمار یعنی چه؟ نماد، افسانه و غذای پرنده بوتیمار

تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1403کد مطلب : 93465زمان مطالعه : 2 دقیقه
پرنده بوتیمار یک نوع پرنده افسانه ای است که سبک زندگی متفاوت تری از دیگر پرندگان دارد و معمولا از بوتیمار به عنوان پرنده غمگین یاد می شود.

بوتیمار چیست و چه ویژگی های رفتاری و ظاهری دارد؟

بوتیمار یکی از پرندگان افسانه‌ای در ادبیات است که با نام های غم خورک، مرغ غصه و کیلان نیز می شناسند‌. بوتیمار از راسته لک‌لکیان (Ciconiiformes)، گونه ی آبچر و خانوادهٔ حواصیلان (Ardeidae) می باشد که در ایران نیز دیده شده است. گر می‌خواهید با مشخصات ظاهری، ویژگی های رفتاری و نحوه زندگی، قیمت پرنده بوتیمار، عکس بوتیمار بزرگ، افسانه بوتیمار و... آشنا شوید، با ما همراه باشید.

بوتیمار چه پرنده ای است؟

بوتیمار زیر گونه خانواده حواصیل‌ها و گونه‌ای از بلند پایان است که بیش از پانزده گونه از آنان شناخته شده اما در ایران دو زیر گونه از انان زندگی می کنند که بوتیمار و بوتیمار کوچک نامیده می‌شوند. بوتیمار آهسته و به شکلی گوژ پشتانه حرکت می‌کند، در ارتفاعی کم با گردنی جمع شده پرواز کرده و زمان خطر بی حرکت می‌ایستد.

بوتیمار چیست

غذای بوتیمار چیست؟

بوتیمار از ماهی‌های کوچک، حشرات و دوزیستان، نرم تنان و سخت پوستان موجود در زیستگاه‌ها تغذیه می کند. برخی از گونه های بوتیمار می توانند اردک، خرگوش و سنجاب نیز شکار کنند.

بوتیمار کجا زندگی می کند؟

بوتیمار غالبا از انسان دوری می‌جوید و آشیانه بوتیمارها را در نیزار‌های حجیم و انبوه، در باتلاق‌ها، مانداب‌ها، سواحل برخی دریاچه‌‌های بکر، مابین نی های متراکم خودرو در حاشیه‌های طبیعیت، بخش وسیعی از زیستگاه‌هایی که آب شیرین باتلاقی دارند، اطراف رودخانه‌ها، بوته‌هایی همچون بید و توسکا و سایر گیاهان خزان کننده است، این پرنده بیشتر صبح زود یا به هنگام غروب از مخفی گاه خود بیرون می‌آید.زیستگاه پرنده بوتیمار در سواحل دریای خزر، دریاچه زریوار در استان کردستان، برخی مناطق فارس و خوزستان می باشد.

بوتیمار نماد چیست؟

بوتیمار نماد غم خواری، انزوا و خساست است زیرا بوتیمار به مرغی گفته می‌شود که به طور پیوسته بر لب آب نشسته و در حالی که تشنه است از خوردن آب امتناع می‌کند؛ از غم اینکه مبادا آب تمام شود! به بوتیمار غم خورک و به عربی یمام و بیونانی شفنین می گویند.

بوتیمار نماد چیست

افسانه بوتیمار

بوتیمار از جمله مرغان افسانه‌ای ادبیات پارسی است که به خسیسی و خست شهره‌است. مشهور است که بوتیمار همیشه در تشنگی به سر می‌برده اما آن هنگام که به رودخانه و دریا می‌رسیده، چه غم بسیار می‌خورده که مبادا آب دریا تمام شود و او از تشنگی بمیرد، زین جهت آب نمی‌خورده.

صدای بوتیمار

در اوایل شب صدای بوتیمار شبیه کلمه کک و سپس به صورت تکراری و مدام «کک، کک، کک» می‌شود.

بوتیمار یعنی چه؟ نماد، افسانه و غذای پرنده بوتیمار

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی