علائم لخته خون در ریه
لخته شدن خون از مشکلات خطرناکی است که جان افراد را تهدید میکند. با شناخت علائم هشدار دهنده وجود لخته خون میتوانید سریع تر برای درمان این مشکل اقدام کنید.

علائم و خطرات وجود لخته خون در بدن

ممکن است که شما در فرایند طبیعی بهبودِ بدن دچار مشکلاتی مانند لخته شدن خون شوید که شاید با یک بریدگی کوچک بهبود پیدا کند؛ اما اگر لخته خون در بدن تان وجود داشته باشد و از بین نرود، خطرناک بوده و ممکن است کشنده هم باشد؛ حتی ممکن است تنفس را سخت کند و باعث سکته یا ایست قلبی شود.

علائمی وجود دارد که نشان می دهد لخته خون کشنده داخل بدن شما است که می توانید با در نظر گرفتن این علائم شرایط را بهبود ببخشید. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک توضیح مفصل خواهیم داد.

لخته خون چگونه اتفاق می افتد و چرا خطرناک است؟

لخته خون ممکن است در رگ های داخل پا اتفاق بیفتد و جریان خون را به بخش‌ های مختلف بدن مسدود کند؛ بستگی به این دارد که این لخته کجا می رود. ممکن است به ریه برسد و باعث آمبولی شود یا به مغز رفته و باعث سکته شود. لخته های خون شدید و خطرناک هستند و همانطور که گفته شد؛ حتی ممکن است باعث از دست دادن جان فرد بشوند.

علائم لخته شدن خون

لخته شدن خون معمولاً در قسمت پایینِ پا یا قسمت ران اتفاق می افتد. رایج ترین علامت آن ورم پا، درد بدن، بی‌ حسی پوست یا قرمز شدن آن است. این علائم ممکن است کل پای فرد را درگیر کند؛ حتی ممکن است در یک طرف بدن اتفاق بیفتد و یا هر دو طرف را درگیر کند. این لخته خون می تواند در بازو یا ریه رخ بدهد و ممکن است باعث ورم، گزگز بدن یا درد شدید هنگام تکان دادن آرنج یا مچ شود.

علائم لخته شدن خون در ریه شامل تنگی نفس، درد قفسه سینه، سرگیجه یا ضربان قلب نامنظم یا خیلی شدید شبیه به تپش قلب است.

پا درد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به لخته شدن خون تان مشکوک بودید و متوجه شدید که این علائم در بدن تان اتفاق می‌ افتد، به پزشک مراجعه کنید؛ همچنین اگر شرایط زیر را داشتید، سریعا با اورژانس تماس بگیرید:

 1. در 90 روز اخیر سفر بوده اید، به طور مثال پرواز هوایی داشتید یا مدت زمان طولانی رانندگی کردید، بدون این که متوقف شوید.
 2. آسیب‌ دیدگی شدید یا معمولی مانند افتادن روی زمین، کبودی شدید، شکستگی استخوان یا گچ گرفتن را تجربه کرده ‌اید.
 3. اخیراً جراحی داشته اید.
 4. از قرص ضد بارداری یا هورمون درمانی استفاده کرده اید.
 5. اخیراً سرطان را درمان کرده اید.
 6. درد قفسه سینه، تنگی نفس، سر گیجه یا سرفه خونی داشتید.

عوامل مؤثر در ایجاد لخته شدن خون

برخی از عوامل هستند که احتمال لخته شدنِ خون را افزایش می دهند که برخی از آن ها عبارتند از:

قرص های هورمونیِ ضد بارداری

که این قرص ها باعث می‌ شود خون غلیظ تر از حالت معمولی شده و لخته خون اتفاق بیفتد که هر سال از هر هزار خانم که این قرص ها را مصرف می کند؛ یک نفر به لخته خون دچار می شود. اما به طور کلی قرص ضد بارداری راهکار امنی است و نباید خیلی بترسید.

قرص ضد بارداری

بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری مخصوصاً تغییرات هورمونِ استروژن باعث می شود که خون غلیظ تر از حالت معمولی شود؛ البته غلظت خون ممکن است در هر زمانی از بارداری اتفاق بیفتد اما معمولاً در دهه سوم یا بعد از زایمان بیش ‌تر رخ می دهد.

سیگار

سیگار باعث ایجاد مشکلات مختلفی در بدن و سلامت می شود که لخته شدنِ خون یکی از همین مشکل ها است. سیگار باعث به هم خوردن تعادل بدن شده و وضعیت خونی را به هم می‌ ریزد. رگ های خونی در کل بدن دچار مشکل می‌ شوند و مواد شیمیایی موجود در سیگار باعث می‌ شود که خطر لخته شدن خون بالا برود.

جراحی

جراحی های خاص ممکن است به لگن، قسمت پایین شکم و پا آسیب وارد کند و خطر لخته شدن خون را افزایش دهد.‌ جراحی هایی که باعث می شود شما مدت زمان طولانی از جایتان تکان نخورید یا بخواهید لباس خاص و تنگ بپوشید؛ معمولاً خطر لخته شدن خون را بالا می برند.

جراحی

اضافه وزن

چاقی باعث می شود که جریان خون در رگ ها به خوبی اتفاق نیفتد که همین باعث افزایش خطر لخته شدن خون نیز خواهد شد.

بیماری قلبی

اگر قلب به خوبی نتواند خون را به کل بدن پمپاژ کند، جریان خون خیلی کُند و آرام شده و به طور نامنظم در بدن گردش می کند که همین باعث لخته شدن خون خواهد شد.

راه حل؛ چگونه خطر و احتمالِ لخته شدن خون را کاهش دهیم؟

 1. بهترین راه برای جلوگیری از لخته شدن خون؛ ورزش منظم، کنترل اضافه وزن و چاقی، کنار گذاشتن سیگار و دوری از نشستن‌ های طولانی مدت است.‌
 2. برای کاهش خطر لخته شدن خون، عادات سالم را تمرین کنید که باعث کاهش خطر بیماری قلبی نیز می‌ شود. در کنارِ آن؛ رژیم غذایی سالم داشته و سبزیجات بیشتری بخورید.
 3. به طور منظم ورزش کنید‌.
 4. شاخص توده بدنی خود را زیر 25 نگه دارید.
 5. مراقب سطح کلسترول بد در بدن تان باشید.
 6. از فشار خون بالا جلوگیری کنید و اسید چرب امگا 3 را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.

علامت اصلی لخته شدن خون تو ریه چیه؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : eatthis / بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی