آلزایمر و گروه خونی
فاکتورهای زیادی در ابتلا به آلزایمر و زوال عقل نقش دارند اما افرادی که دارای گروه خونی خاصی هستند باید بیشتر از دیگر گروه های خونی مراقب باشند.

گروه خونی که شما را در معرض خطر زوال عقل قرار میدهد

گروه خونی شما می تواند پیش بینی کننده مسائل آینده باشد. همچنین می تواند حاوی اطلاعات زیادی درباره شما باشد؛ محققان عقیده دارند که با بررسی گروه خونی حتی می توان دریافت که ممکن است به چه بیماری هایی مبتلا شوید. برای مثال از طریق گروه خونی می توان خطر ابتلا به بیماری زوال عقل را پیش بینی کرد. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

کدام گروه خونی بیشتر از بقیه شما را در معرض خطر ابتلا قرار می دهد؟

احتمال اینکه افراد با گروه خونی AB در سال های پیش روی زندگی خود به بیماری زوال عقل دچار شوند؛ بیشتر از احتمال ابتلا دیگر گروه های خونی است.

دقیقا چه خطری این افراد را تهدید می کند؟

گروه خونی AB کمترین گروه خونی در دنیا است که حدود 4 درصد جمعیت را شکل می دهد. مطالعه ای نشان داد افرادی که دارای گروه خونی AB هستند 82 درصد بیشتر از سایر گروه های خونی در معرض ابتلا به مشکلات ذهنی و حافظه قرار دارند که می تواند منجر به زوال عقل شود.

آلزایمر و گروه خونی  

فاکتور VIII چیست؟

فاکتور VIII پروتئینی در خون است که به لخته شدن خون کمک می کند. هر چقدر میزان این فاکتور در خون بیشتر باشد خطر ابتلا به اختلالات شناختی و زوال عقل نیز بالا می رود. افرادی که فاکتور VIII خون بالاتری دارند، 24 درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری زوال عقل هستند. همچنین افراد با گروه خونی AB نیز به میزان بالاتری نسبت به دیگر گروه های خونی، این فاکتور را در خون خود دارند.

کدام گروه خونی کمتر در معرض این بیماری است؟

مطالعات نشان داده است که افراد با گروه خونی O کمتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی هستند؛ یعنی همان عواملی که باعث ابتلا به بیماری زوال عقل می شوند و در نتیجه افراد با گروه خونی O کم تر در معرض خطر قرار دارند.

 آلزایمر و زوال عقل

صرف نظر از این، گروه خونی تنها عامل خطر نیست

دکتر کوئین، مدرس بالینی سکته مغزی و طب سالمندی، می گوید:"اگر بخواهید همین مطالعه را انجام دهید و سیگار کشیدن، عدم ورزش، چاقی و سایر عوامل سبک زندگی نامناسب را در نظر بگیریم، خطر زوال عقل بسیار بسیار بیشتر است."

آلزایمر و زوال عقل در این گروه خونی بیشتر است

59
این مطلب مفید بود ؟90
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : eatthis / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی