حمله بدن به خود
بیماری خود ایمنی جز اختلالاتی است که به گونه های مختلفی بروز پیدا می کند و دیگر ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، پس بهتر است علائم آن را بشناسید.

علائم حمله بدن به خودش و بیماری های حاصله از آن

سیستم ایمنی بخشی از سیستم دفاعی بدن می باشد و وقتی که عفونت وارد آن می شود، همه تلاشِ خود را می کند تا فعالیت درستی نشان دهد و از بدن در برابر بیماری ها و مشکلات دفاع کند. علائمی وجود دارند که نشان می‌ دهد؛ بدن قصد دارد به خود حمله کند که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک این علائم را معرفی خواهیم کرد.

درد مفصلی

وقتی که سیستم ایمنی به مفاصل حمله می کند، مشکلات دردناکی در بدن فرد اتفاق می‌ افتد. اول از همه؛ مفصل های کوچک‌تر آسیب می‌ بینند؛ سپس مفصل های بزرگتر درگیر می شوند. تقریباً 40 درصد این اتفاقات باعث ایجاد مشکلات در پوست می شوند و طیف وسیعی از مشکلات دیگر در ریه، قلب و رگ های خونی رخ می دهد.

درد مفصلی

التهاب

التهاب اولین علامت بیماری سیستم ایمنی است. التهاب باعث قرمزی، گرگرفتگی، درد یا ورم می شود. التهابات معمولاً به خاطر مشکلات خود ایمنی مانند بیماری هایی مثل لوپوس است و در کنارِ آن خستگی، تب، درد مفصلی، سفتی عضلات و ورم هم اتفاق می‌ افتد.

بی حسی و گزگز بدن

بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی است که باعث مشکلات سیستم ایمنی می شود و بدن به سلول‌ های سالم خود حمله می‌ کند و به آن ها آسیب وارد خواهد کرد و همین باعث می‌ شود که علائم نورولوژیک به وجود بیاید. بی حسی و گزگز کردن بدن یکی از این علائم است. در کنارش مشکلات بینایی به وجود می‌ آید و تعادل فرد به هم می خورد؛ حتی ممکن است موقع راه رفتن هم مشکل داشته باشد.

مشکلات شکمی

بیماری‌ های مختلف که به سیستم خود ایمنی مربوط است، باعث بیماری شکمی می شود؛ به طور مثال التهاب روده یکی از همین بیماری‌ ها است که در آن؛ سیستم گوارش درگیر شده و فرد دچار مشکلاتی مانند سوء تغذیه خواهد شد.

دل درد

مشکلات پوستی

مشکلات رایج پوستی جزء علائم اختلالات سیستم ایمنی است که در آن؛ پوست قرمز می‌ شود و فرد دچار لکه یا ورم روی پوست خواهد شد.

قند خون بالا

دیابت نوع یک زمانی اتفاق می‌ افتد که سیستم ایمنی؛ سلول های موجود در لوزالمعده که مسئول تولید انسولین هستند را دچار مشکل می کند. انسولین هورمونی است که به بدن کمک می‌ کند تا قند و شکر موجود را تبدیل به انرژی کند. اگر این فرایند اتفاق بیفتد، قند خون بالا می‌ رود، به بدن آسیب وارد کرده و سیستم ایمنی دچار مشکل می‌ شود و مشکلاتی مانند سکته، افسردگی و نابینایی را در پی خواهد داشت.

این علامت یعنی بدنت به خودش حمله کرده و نمیدونی!

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : سلامت بدن
وبگردی