کتاب های معروف
سیاست هر کشور تعیین کننده آینده آن کشور است؛ به همین دلیل است که در طول تاریخ تلاش شده پشت پرده بسیاری از مسائل تاریخی بررسی شود

معرفی چهار کتاب برای خواندن

سیاست هر کشور تعیین کننده آینده آن کشور است؛ به همین دلیل است که در طول تاریخ تلاش شده پشت پرده بسیاری از مسائل تاریخی بررسی شود؛ چون بسیاری از تاریخ دان ها معتقدند تاریخ تکرار می شود و از طریق بررسی پشت پرده اتفاقات تاریخی می توان به دستاوردهای بزرگی برای آیندگان دست پیدا کرد. اگر شما هم جزو علاقمندان به کتاب های تاریخی هستید، خوب است کتاب هایی را که در این مقاله معرفی شده اند، در فهرست خواندنی هایتان قرار دهید. این کتاب های خواندنی از پشت پرده های اتفاقات مهم سیاسی و افراد مهم تاریخی خبر می دهد. 

1.حرمسرای قذافی

آنیک کوژان، خبرنگار جنگ است. او برای اینکه بتواند نقش زنان لیبیایی را در انقلاب این کشور بررسی کند، در سال 2011 به طرابلس رفت و تحقیقات زیادی انجام داد. او به پایان سفرش نزدیک شده بود که با دختری بسیار زیبا به نام ثریا آشنا شد؛ دختری که استارت نوشتن کتاب «حرمسرای قذافی» با روایت او از زندگی اش آغاز شد. 

ثریا در دوران معمر قذافی از مدرسه ربوده می شود و به باب العزیزیه منتقل می شود؛ محلی که تحت عنوان حرمسرای قذافی شناخته می شود و جنایات جنسی فجیعی در آن به وقوع پیوسته است. آنیک کوژان بعد از شنیدن حرف های ثریا، روایت او را در لوموند فرانسه منتشر کرد. همین مسئله باعث شد بعضی خبرنگاران دیگر هم دست به کار شوند و کم کم فهرست زنانی که تحت آزار و تجاوز جنسی قرار گرفته بودند، بیشتر و بیشتر شود.

در نهایت کوژان به لیبی برگشت تا تحقیقاتش را کامل کند و متوجه شد راه را درست آمده است؛ جنایتی هولناک در پس پرده در جریان بوده است. این کتاب یک روایت عجیب و تکان دهنده از تنها گوشه ای از اتفاقات دوران دیکتاتوری مردی است که 42 سال بر لیبی حکومت کرد. پیشنهاد می کنیم خواندن کتاب «حرمسرای قذافی» نوشته آنیک کوژان با ترجمه بیژن اشتری را از دست ندهید. نسخه صوتی حرمسرای قذافی نیز در دسترس علاقمندان قرار داشته و قابل دانلود است.

2.تاریخ سری جنایت های استالین

استالین

استالین یکی از منفورترین و شناخته ترین شخصیت های تاریخ روسیه و جهان است. او رهبر و سیاستمدار حزب کمونیست بود و منجر به قتل عام میلیون ها نفر شد؛ او که درحقیقت نام دیگری داشت؛ ژ.زف ویساریوموویچ جوگاشویلی؛ اما تصمیم گرفت که اسم استالین را برای خودش انتخاب کند که معنی خاصی دارد، معنایی که بعدا لقب او در کشورهای دیگر جهان هم شد؛ مرد آهنین یا مرد فولادین. 

استالین در 19 سالگی به عضویت سازمان مخفی سوسیال دموکرات مارکسیست گرجستان پیوست و بعد از آن مرتبا در تبعید و زندان به سر برد و در نهایت سال 1917 برای انقلاب بلشویکی همراه با لنین شد و بعد از موفقیت در روسیه وزیر کشور شد. 

استالین برای ایجاد رعب و وحشت از وحشتناک ترین روش ها استفاده می کرد؛ پلیس مخفی روسیه را به شدت سازماندهی کرد. این سازمان از مردم می خواست جاسوسی یکدیگر را انجام دهند و از این طریق تعداد بی شماری را به جرم های غیر واقعی اعدام کرد و به قتل رساند. از دیگر روش های وحشتناک او برای برقراری اختناق راه انداختن کمپ های کار اجباری در صحرای سیبری بود. اقدام سوم این سیاستمدار منفور روش های پاکسازی بزرگ بود که طی آن ها تمام افراد مخالف کمونیسم و افرادی که بیم آن می رفت که شاید ضد حزب باشند، به قتل می رسیدند.

کتاب تاریخ سری جنایت های استالین نوشته الکساندر آرلوف است که مقامی موجه در دستگاه آن زمان داشت و از نزدیک شاهد جنایات فجیع استالین بود. این کتاب را عنایت الله رضا به فارسی ترجمه کرده و انتشارات کتاب سرا در 503 صفحه به چاپ رسانده است. کتاب تاریخ سری جنایت های استالین می تواند برای افرادی که به پشت پرده اتفاقات سیاسی علاقمند هستند، یک روایت تاریخی معتبر به حساب آید. در صورتی که به خواندن رمان هایی با محتوای سیاسی علاقه دارید هم پیشنهاد می کنیم خواندن کتاب 1984 و داستان بلند مزرعه حیوانات جورج اورول را به هیچ وجه از دست ندهید. 

3.کودتا؛ 28 مرداد، ریشه های روابط ایران و آمریکا در عصر مدرن

کمتر ایرانی وجود دارد که از اتفاقات 28 مرداد 1332 بی خبر باشد؛ و اگر بی خبر باشد کودتایی که بعضی آن را به نوعی اولین سند بر دخالت آمریکا در مسائل داخلی ایران می دانند. در طی این کودتا دکتر محمد مصدق سرنگون شد و امید جامعه روشنفکری ایران برای ایجاد تغییرات مثبت عملا از بین رفت. بعد از این دوره اتفاقات پر فراز و نشیب زیادی افتاد که می توان بعضی از آن را در ریشه رفتارهای نسل های بعد پیگیری کرد. کتاب «کودتا؛ 28 مرداد، سازمان سیا و ریشع های روابط ایران و آمریکا در عصر مدرن» را یرواند آبراهامیان نوشته است و در آن به بررسی اتفاقات سیاسی دوره ای بسیار حساس از تاریخ ایران پرداخته است؛دوره ای 500 ساله که از قرارداد دارسی در 1280 شمسی شروع می شود و با پیش رفتن تاریخ دلایل اختلاف بین ایران و آمریکا را ریشه یابی می کند. در این کتاب که نشر نی آن را در 328 صفحه منتشر کرده است، درباره ملی شدن صنعت نفت ایران، مذاکرات ایران و انگلیس، کودتا و میراث کودتا اطلاعاتی بسیار خوب به دست خواهید آورد.

4.آنچه در اتاق اتفاق افتاد

کتاب آنچه در اتاق اتفاق افتاد

از سال 2017 تا کنون ترامپ رابطه خوبی با مشاوران امنیت ملی آمریکا برقرار نکرده و بعد از برکناریژنرال فلین و ژنرال مک مستر گوی را به سمت جان بولتون زده است. جان بولتون که سال هاست در عرصه های سیاسی آمریکا فعالیت می کند، اغلب به عنوان فردی با روحیه جنگ طلب شناخته می شود و تاکنون سر و صدای زیادی به پا کرده است. او فعال حزب جمهوری خواه است در دولت جرج بوش هم خدمت کرده بود و در علنی کردن دیدگاه های سیاسی او همین بس که از افراد صاحب نظر در شبکه فاکس نیوز است.

اخراج جان بولتون از سمتش در  کاخ سفید منجر شد او خاطرات یک سال و پنج ماه فعالیت خود در سمت مشاور امنیت ملی ترامپ را تحت عنوان «آنچه در اتاق اتفاق افتاد» منتشر کند و از این طریق عملا سیاست های ترامپ را زیر سوال ببرد و محکوم کند. این کتاب را انتشارات نگاه در 548 صفحه به انتشار رسانده. ترجمه کتاب جان بولتون را محمد خجسته انجام داده است. کتاب آنچه در اتاق اتفاق افتاد که حاصل افشاگری جان بولتون است تاکنون بسیار پرفروش بوده و پیشنهاد میکنیم خواندن این کتاب جذاب را از دست ندهید.

این چهار کتاب از پشت پرده سیاست برای شما می گویند

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی