افزایش تعهد کارکنان
افزایش تعهد کارکنان یکی از چالش برانگیزترین موارد برای مدیران است که رسیدن به نقطه مطلوب آن نیازمند آگاهی از راهکارهای کاربردی در رفتار با کارکنان می باشد.

راهکارهایی برای افزایش تعهد کارکنان و کارمندان

تعهد کارمندان موضوع بسیار مهمی است که در روند کار شرکت اثرگذار است؛ ‌یعنی هر چقدر که کارمندان متعهد تر باشند، احتمال موفقیت کلی تیم بیشتر است. به خاطر همین ما باید روی این مسئله تمرکز کنیم و به سلامت ذهنی کارمندان توجه کنیم تا آن ها نیز بتوانند تعهد بیشتری داشته باشند اما چگونه باید تعهد کارمندان را افزایش داد؟ در این قسمت از نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

درگیری بیشتر کارمندان

باید سعی کنید که به کارمندان تان؛ فضایی برای صحبت کردن بدهید تا نظرات شان را بگویند، تصمیمات شان را اعلام کنند و رضایت شغلی را بالا ببرند. زمانی کارمندان بدانند صدای شان شنیده می‌ شود، قطعا انگیزه بالاتری می گیرند و تصمیم گیری هایشان با دقت انجام می‌ شود و به طور کل تعهد بیشتری نسبت به کار دارند.

تعادل بین کار و زندگی

باید سعی کنید که تعادل بین کار و زندگی را برای کارمندان به وجود بیاورید؛ یعنی زمانی که در حال استراحت در منزل هستند، خیلی به آن ها سخت نگیرید و اجازه دهید که فراق بال داشته باشند. همین باعث می ‌شود زمانی که سر کار هستند هم؛ کاملاً متعهد به کار باشند و مسئولیت پذیری بیشتری را احساس کنند.

تعادل کاری و زندگی

رشد و پیشرفت کارمندان

کارمندان باید در محیطی قرار بگیرند که فضایی برای رشد و ارتقا داشته باشند. چنین اتفاقی باعث می‌ شود که آن ها بیشتر تلاش کنند و سعی کنند تا خودشان را به روز نگه دارند و مهارت، اطلاعات، آگاهی و توانایی خود را بالا ببرند‌ ؛همین باعث می شود که هم رضایت شغلی بیشتری داشته باشند و هم اینکه مدام تلاش کنند تا به جایگاه بالاتری برسند.

سلامت و امنیت

کارمندان باید در محیط کاریِ باشند که امنیت کافی را احساس کنند. باید تعهد کافی را در خودشان به وجود بیاورند و وفاداری کامل را از خودشان نشان دهند.‌ باید استرس را به خوبی مدیریت کنند و همه این ها در صورتی اتفاق می‌ افتد که ما یک فضای امن و سالم را برای آن ها ایجاد کنیم.

به رسمیت شناختن

یک کمپانی زمانی می‌ تواند کارمندانش را با انگیزه و متعهد نگه دارد که آن ها را به رسمیت بشناسد. شما نیز باید به عنوان رئیس به آن ها احترام بگذارید و سعی کنید یک فضای کاملاً محترمانه را برای شان به وجود بیاورید و آنها را به رسمیت بشناسد و به قابلیت های شان اطمینان داشته باشید.

برقراری روابط سالم

زمانی کارمندان به کارشان تعهد پیدا می‌ کنند که شما رابطه خوبی با آن ها برقرار کنید و سعی کنید با آن ها تبادل نظر داشته باشید و خیلی ارتباط رسمی و نزدیک با هم داشته باشید تا هر دو طرف خیلی راحت بتوانند حرفشان را بزنند.

برقراری روابط سالم

خوش بینی

زمانی که مدیر یک شرکت خوش بین شود و به آینده امیدوار باشد، کارمندانش هم انگیزه می‌ گیرند. آن ها می‌دانند که در یک فضای حرفه ‌ای کار می‌ کنند که خبری از ناامیدی و انرژی منفی نیست و همین باعث انتقال حال‌ خوب بین آن ها می‌ شود.

در دسترس بودن

شما به عنوان یک مدیر یا رهبرِ یک کمپانی باید سعی کنید که در دسترس کارمندان تان قرار بگیرید. آنها باید بتوانند مشکلات و سوالات خود را با شما مطرح کنند و بدانند که شما همیشه در کنارشان هستید و از آنها حمایت می‌ کنید و در نتیجه خیلی غیرقابل دسترس نباشید.

ایجادِ اعتماد

چیزی که باعث افزایش تعهد کارمندان نسبت به کار می‌ شود، این است که اعتماد کافی بین آن ها و فضای کارشان وجود داشته باشد؛ یعنی کاملاً باید اعتماد به نفس را احساس کنند و به شما، رفتارهای تان و قول هایتان اعتماد داشته باشند که همین باعث افزایش انگیزه و هدفمندی آن ها می شود.

تعیین اهداف مشخص و بازخورد گرفتن

کارمندان زمانی به موفقیت می‌ رسند که بدانند یک هدف مشخص دارند و باید برای آن تلاش کنند. این هدف باید شخصی و گروهی باشد؛ سپس می‌ توانید برای رسیدن به اهداف و مسیری که طی کرده‌ اند از آن ها بازخورد بگیرید و نظرات شان را بپرسید و نتیجه کلی کار را در کنار یکدیگر بررسی کنید.

جلسه کاری

ایجاد کار معنادار

کارمندان باید بدانند که کارشان معنا و مفهوم خودش را دارد یا کار مفیدی انجام می دهند و همین باعث می شود که تعهد کافی را احساس کنند و بدانند که کارشان آسیب زننده یا حتی بی نتیجه نیست.

استفاده از استراتژی های قدرتمند اما ساده

شما می توانید از استراتژی های قدرتمند و ساده مانند جملات انگیزشی استفاده کنید. چند وقت یکبار با آن ها جلسه بگذارید و سعی کنید که با هم تعامل برقرار کنید.‌ هدف ها را مشخص کنید، بازخورد بگیرید، انتقادات و پیشنهادات را بشنوید و سعی کنید که با انجام این کار انگیزه را در کل تیم ایجاد کنید.

افزایش تعهد کارکنان و تربیت کارمندان عاشق کار

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی