تقویت سیستم ایمنی بدن
تقویت سیستم ایمنی بدن یک موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، راه هایی برای تقویت سیستم ایمنی وجود دارد که شاید ساده به نظر برسند اما برای تقویت سیستم ایمنی بدن فوق العاده هستند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با فرمول های طبیعی ساده

بهترین راه برای بهبود سیستم ایمنی و محافظت از بدن در برابر آسیب، انجام ورزش طبق یک برنامه روتین و داشتن برنامه غذایی مناسب است. علاوه بر مطالبی که اخیرا در این مورد منتشر کردیم چندین راه کار به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند که در این بخش از نمناک به معرفی آنها می پردازیم.

آفتاب بگیرید:

سلول های ایمنی بدن گیرنده های زیادی دارند که در انتظار جذب ویتامین د هستند. در صورت نداشتن این ویتامین مهم، سیستم ایمنی بدن می تواند بیش از حد فعال شود. با قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید می توان بخش زیادی از ویتامین د لازم را جذب کرد که در این صورت سلولهای T می توانند در برابر عفونت ها از بدن دفاع کنند زیرا باعث از بین رفتن پاتوژن های خارجی می شود.

آفتاب گرفتن 

خود را گرم نگه دارید :

طبق گزارشات دانشکده هاروارد، قرار گرفتن در معرض دمای سرد سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند، بنابراین عفونت در بدن افزایش می یابد.

مرکبات بیشتری مصرف کنید:

با توجه به مقدار بالای ویتامین ث در مرکبات، مطمئناً افزایش مصرف آن منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد. اعتقاد بر این است که ویتامین ث تولید گلبول های سفید خون را افزایش می دهد و در عین حال به مقابله بدن در برابر عفونت ها کمک می کند. ویتامین ث رادیکال های آزاد را خنثی و به از بین بردن ویروس ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

مصرف مرکبات

استرس نداشته باشید:

استرس تاثیر زیادی بر سیستم ایمنی دارد. استرس کم در بلند مدت مانند آنچه افراد معمولا در زندگی روزمره خود تجربه می کنند، سیستم ایمنی را تحلیل کرده و از مبارزه با عوامل پاتوژن خارجی مثل ویروس ها و باکتری ها جلوگیری می کند. مطالعات نشان داده است که همه جوانب ایمنی در نتیجه استرس کاهش می یابد که می تواند با فرسایش بیش از حد به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند.

استرس

مدیتیشن انجام دهید :

طبق تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، مدیتیشن می تواند شیوع، مدت و شدت سرماخوردگی و آنفولانزا را تا حدود 30 تا 60 درصد کاهش دهد. آنتی بادی ها، ایمنی هومورال را تشکیل می دهند و به سلول های ایمنی کمک می کنند تا مواد سمی را غیر فعال سازند و ویروس ها و باکتری ها را مورد حمله قرار دهند.

خواب کافی داشته باشید:

کمبود خواب تأثیر بسیار زیادی بر سیستم ایمنی بدن دارد. سعی کنید هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید تا ساعت داخلی بدن را تنظیم کرده و کیفیت خواب خود را بهبود بخشید. بررسی ها نشان می دهد که کودکان و سالخوردگان که در گروه افراد پرخطر شناخته می شوند و نیاز به واکسن آنفلوانزا دارند، اغلب کم خواب هستند. شما به خواب کافی نیاز دارید تا بدن بتواند با بیماری ها مبارزه کند.

خواب مناسب

ورزش انجام دهید:

تمرینات منظم، سیستم ایمنی بدن را در حد تعادل نگه می دارد. هنگامی که سیستم ایمنی قوی باشد، تعداد کمی از باکتری ها می توانند به آن غلبه کنند. بنابراین روزانه 30 دقیقه ورزش انجام دهید تا گردش خون افزایش یابد. جریان خون بهتر با تقویت سیستم ایمنی بدن باعث می شود تا بدن بتواند با عفونت ها و ویروس ها از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا مقابله کند.

 ورزش کردن

ادویه مصرف کنید:

با افزودن مقداری ادویه به غذا، همزمان از سلامت خود محافظت کنید. گفته شده است که دارچین و میخک حاوی خاصیت ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد درد و ضد التهاب است که به مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک می کند. همچنین می توانید پونه کوهی، آویشن، جوز هندی و رزماری را نیز امتحان کنید.

 مصرف ادویه ها

داروهای گیاهی را امتحان کنید:

دانشمندان هنوز در حال بررسی اثربخشی بسیاری از مکمل های گیاهی هستند که به طور سنتی به عنوان تقویت کننده بدن مانند اکیناسه و جینسینگ استفاده می شود، یک چای تسکین دهنده می تواند به آرامش، خواب کافی و کاهش استرس کمک کند. البته باید قبل از شروع درمان های گیاهی با یک پزشک صحبت کنید.

 مصرف چای گیاهی

دوش آب گرم بگیرید:

یک دوش آب گرم خوب، همراه با نمک یا رایحه های آروماتراپی آرامش بخش، می تواند تا حد زیادی به کاهش استرس و خواب آلودگی کمک کند. خواب یکی از راه های اصلی ترمیم بدن است و کمبود خواب، استرس را بیشتر می کند، عملکرد سیستم ایمنی را کاهش می دهد و مواد شیمیایی التهابی را بالا می برد.

 دوش آب گرم

سبزیجات بیشتری بخورید:

سبزیجات مانند کلم، کلم پیچ و کلم بروکلی به عملکرد کبد و سم زدایی طبیعی بدن ما کمک می کنند. همچنین میوه ها، آجیل ها و دانه ها سرشار از مواد مغذی هستند که برای حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن به آنها نیاز داریم.

 تقویت سیستم ایمنی بدن

مثبت نگر باشید:

نکته آخر اینکه ذهنیت یک فرد از همه چیز مهم تر است. بر اساس یک مطالعه، مثبت اندیشی می تواند کلید سیستم ایمنی قوی باشد.

فرمول ساده تقویت سیستم ایمنی بدن

59
این مطلب مفید بود ؟90
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : aplaceformom / theactivetimes / dietitiannupur / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی