عزت نفس نوجوان

راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

کد مطلب : 58590تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
اکثر نوجوانان در این دوره از زندگی عزت نفس پایینی دارند. اما والدین باید برای رشد و پیشرفت نوجوان خود در آینده، به آن ها کمک کنند تا عزت نفسشان را افزایش دهند.

چگونه عزت نفس نوجوان خود را بالا ببریم؟

قطعا شما هم به عنوان پدر و مادر دوست دارید که فرزندتان اعتماد به نفس بالایی داشته باشد. در نتیجه به دنبال راهکارهایی هستید که بتوانید اعتماد به نفس او را افزایش دهید و با این کار به رشد و پیشرفت او در آینده هم کمک کنید اما نباید این حقیقت را فراموش کنید که نوجوان مدام در حال تغییر است.

مغز نوجوان مدام تغییر می کند و در نتیجه ممکن است خانواده ها سردرگم شوند که چگونه به فرزند خود کمک کنند. از آنجایی که نوجوانان بسیار کنجکاو هستند، به همین دلیل ممکن است در شرایط مختلف عکس العمل های متفاوت داشته باشند و شما نیز باید خودتان را آماده کنید.

در این قسمت از خانواده پلاس نمناک چندین راه کاربردی را به شما معرفی می کنیم که بتوانید به نوجوان خود کمک کنید تا قوی تر و با اعتماد به نفس تر از همیشه ظاهر شود.

1. عشق بی قید و شرط

نوجوان شما باید بداند که شخصیتش، وابسته به نمره ها، عملکرد کلاسی، گروه دوستان، دانشگاه یا هیچ عامل دیگری نیست بنابراین مطمئن می شود که شما در هر حال او را دوست دارید و اگر هر اشتباهی هم بکند، عشق خود را از او دریغ نمی کنید.

عشق به نوجوان

2. استقبال از ذهن آگاهی در خانه

بسیاری از نوجوانان یک طرز فکر ثابت در مورد خودشان و اتفاقات اطرافشان دارند که بهتر است به آن ها نشان دهید از تغییر فکر آن ها استقبال می کنید و خوشحال می شوید که ببینید او مدام به فکر تحلیل ماجرا های مختلف است و می خواهد خودش را ارتقا دهد.

3. ایجاد فضا برای شکست

اشتباهات و عقب نشینی ها ممکن است عزت نفس کودک و نوجوان را ضعیف کند اما باید به او نشان دهید که همه انسان ها در زندگی شکست می خورند. پس نباید خودش را سرزنش کند. به او یاد بدهید که بعد از هربار شکست خوردن یک نفس عمیق بکشد، به دنبال اشتباهاتش بگردد و با انگیزه بیشتر مسیر را ادامه دهد.

4. قدردانی از تلاش

به او نشان دهید از این که تلاش می کند، بسیار خوشحال هستید و بیش از حد به نتیجه فکر نمی کنید، زیرا می دانید که همین تلاش ها در نهایت برای او مفید هستند و باعث ارتقاء شخصیتی او می شوند. در نتیجه او یاد می گیرد که به خودش ارزش بدهد و خودش را بیشتر دوست داشته باشد.

قدردانی از نوجوان

5. آموزش مهارت های جدید

نوجوانی زمان رشد ذهنی و مغزی است و نوجوان مدام از لحاظ جسمی، آکادمیک، اجتماعی یا احساسی با خودش درگیر است. ممکن است این درگیری ها باعث ایجاد حس منفی در او شود اما باید به او آموزش دهید که چگونه با این شرایط سخت کنار بیاید، مهارت خود را افزایش دهد و همیشه به دنبال فرصت رشد ترقی و یادگیری باشد. او را تشویق کنید تا برای دستیابی به راه های جدید انگیزه داشته باشد.

6. تسلیم نشدن

بسیاری از افراد تا زمانی که نتوانند از یک کار سخت عبور کنند، اعتماد به نفس کافی را به دست نمی آورند. به فرزند خود یاد بدهید که در میانه راه تسلیم نشود و بداند که می تواند سختی ها را کنار بزند؛ به شرطی که به خودش اعتماد داشته باشد و در نتیجه این پشتکار و پیگیری باعث می شود که او اعتماد به نفس بالاتری پیدا کند.

7. اطمینان بخشی

به نوجوان خود اطمینان بدهید که این سختی ها و فراز و فرود ها برای همه انسان ها در زندگی طبیعی است. باید یاد بگیرد که عزت نفس و اعتماد به نفس خود را بسازد و تصمیم گیری های درست انجام دهد. به او اطمینان بدهید که هرگز انسان بدی نیست و هیچ رابطه غلط یا شغل اشتباهی تقصیر آن ها نیست و همین سختی ها باعث رشد و ترقی اش می شود.

اعتماد به نفس نوجوانی

8. قاطعیت و جرات

اعتماد به نفس و جسارت و یک ارتباط اثرگذار به راحتی حاصل نمی شود. پس سعی کنید به کودک و نوجوان خود قاطعیت و جرات و شهامت را یاد بدهید. به او یاد بدهید که از بیان نظراتشان نترسد و با دیگران گفتگو کند. به او یاد بدهید که به زبان بدنش توجه داشته باشد، مثلاً جلوی آینه تمرین کند و زبان بدن و طرز صحیح صحبت کردن را یاد بگیرد.

9. تمرین در خانه

حتماً یک محیط امن برای نوجوان خود ایجاد کنید تا بتواند در شرایط سخت تمرین کند. به او آزادی صحبت کردن بدهید. اجازه دهید که چالش ها و مشکلاتش را بیان کند و ناعدالتی ها را به شما بگوید. راه هایی را به او آموزش دهید که بتواند با اعتماد به نفس شرایط سخت را کنترل کند.

10. تشویق خود دلسوزی

رشد ذهن آگاهی، نیازمند مهربانی و صبوری فرد برای خودش می باشد. باید به او یاد بدهید که برای خودش دلسوزانه عمل کند و همیشه خودش را اولویت قرار دهد؛ به شرطی که حق انسان های دیگر را زیر پا نگذارد. اگر احساس می کنید ذهن کودک و نوجوان شما در مورد خودش منفی است، او را تشویق کنید تا اشتباهاتش را در آغوش بگیرد و به خودش عشق بورزد.

خود دلسوزی

11. ایجاد تنوع در فعالیت ها و علاقه مندی ها

نوجوانانی که درگیر فعالیت های مختلف و انجام کار های ورزشی و فرصت های گوناگون هستند، اعتماد به نفس بالاتری پیدا می کنند. پس همانطور که نمناک خاطرنشان کرده است سعی کنید برای انجام فعالیت ها و علاقه ای که دارد تنوع ایجاد کنید تا بتواند آزادی عمل داشته باشد. زمانی که در کار مورد علاقه خود پیشرفت کند، قطعاً عزت نفس او بیش از پیش، افزایش پیدا می کند.

12. کاهش پند و اندرز

می دانید که اصلا راحت نیست یک گوشه بنشینید و مدام اشتباهات فرزندانتان را شاهد باشید اما خواهشاً خودتان را کنترل کنید. مراقب باشید که بیش از حد پند و اندرز ندهید. تا جایی که می توانید کمتر به او توصیه کنید.

مگر این که احساس کنید جسم و روحش در معرض خطر قرار گرفته است. پس سعی نکنید که خودتان مشکلات فرزندانتان را حل کنید. اجازه دهید که او هم کمی درگیر سختی های زندگی باشد تا بتواند از پس آن ها بهتر بر بیاید.

13. گوش کردن

باید رابطه خود را با نوجوان قوی نگه دارید و حس خود ارزشی را در او افزایش دهید و حرف های او را با دقت گوش دهید. روی چیز هایی که می گوید و نظراتی که می دهد، تمرکز داشته باشید. حدس و گمان های خودتان را کنار بگذارید و قضاوتش نکنید.

گوش کردن به نوجوان

14. درخواست برای پیشنهاد و یا توصیه

خانواده ها معمولاً بیش از نوجوانان با چالش های زندگی مواجه هستند. پس سعی کنید در این لحظات به فرزندان خود کمک کنید و چالش های پیش رو را با آن ها در میان بگذارید و اشتباهات تان را در شرایط مختلف بپرسید.

سپس از آن ها پیشنهاد بگیرید و نظر آن ها را جویا شوید. با انجام این کار نه تنها رابطه نزدیکتری با او پیدا می کنید، بلکه اعتماد به نفسش را افزایش می دهید.

15. افزایش اعتماد به نفس خودتان

نوجوانتان مدام در حال نگاه کردن به شماست. اگر او ببیند که شما با اعتماد بنفس بالا با شرایط مواجه می شوید و چالش ها را کنار می گذارید و نسبت به خودتان حس خوبی دارید، در نتیجه از شما یاد می گیرد. پس سعی کنید قبل از هر چیز اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید تا بتوانید الگوی مناسبی برای فرزندتان، چه در سنین کودکی و چه در سنین نوجوانی باشید.

الگوی نوجوانان

16. تصویر مثبت از خود

به کودک خود یاد بدهید که اول از همه ترجیحات خودش را مشخص کند. به او بگویید که حتماً هیچ راه قطعی وجود ندارد اما او می تواند با تصویر مثبتی که از خود و عقایدش دارد، به بهترین نحو ممکن عمل کند و از اشتباهاتش یاد بگیرد.

17. قطعی نبودن رسیدن به همه آرزو ها

حتماً به کودک و نوجوان خود بگویید که باید برای چیزی که می خواهد تلاش کند اما بداند که همیشه هم الزاماً هیچ تضمینی وجود ندارد که به آنچه که می خواهد دست پیدا کند و ناراحت شدن به دلیل نرسیدن به نتیجه مناسب کاملاً طبیعی است. پس هیچ گاه احساسات او را سرزنش نکنید.

راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

4.555
این مطلب مفید بود ؟505
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
1 نظر به ثبت رسیده است
الناز1401-01-28
من 19 سالمه و چندساله سر هر چیزی که شاکی میشم یا حتی وقتی میگم حالم از رشته ای که میخونم بهم میخوره (پشت کنکور تجربیم) مامانم میگه تو یه بی عرضه گیجی فقط خفه شو..به هرحال که تا یه مدت باید تحملت کنیم حداقل تا موقعی که از شرت راحت میشیم خفه شو و هیچی نگو...بخدا هر بار هررررربار هم که میخوان یکم مهربون باشن این جمله تو سرم زنگ میزنه ...حالم از خونمون بهم میخوره آرزومه دیگه توش نباشم...برم همه راحت بشن...
30
وبگردی