فشار زیاد به بدن
در روز ممکن است به قدری به خودمان فشار بیاوریم وکارهای روزمره را انجام دهیم که از هرچیزی غافل شویم. اما از کجا میشه بفهمیم که از خودمون زیادی کار میکشیم؟

وقتی بیش از حد از جسم و روح تان کار میکشید

خوشبختی به یافتن تعادل بین کار و زندگی، بستگی دارد اما بسیاری این مسئله را نمیدانند. در سال 2011 گزارش رسمی عنوان کرد برخی از زنان قبل از 30 سالگی از کارافتاده می شوند اما به چه دلیلی؟ زیرا این زنان در دوران مدرسه و اوایل شاغل شدن خود را خسته و فرسوده کرده اند و پس از تنها چند سال کار کردن، از کار افتاده می شوند.

همچنین فرسودگی شغلی مشکل دیگری است که گریبانگیر افراد شاغل می شود. در واقع این فرسودگی به علت تحمل استرس های روانی و خستگی جسمی و روحی همراه با شک و تردید راجب به این که آیا به طور شایسته کارم را انجام می دهم یا خیر، به وجود می آید.

در این قسمت از نمناک به 19 علامتی که نشان می دهند شما بیش از حد از جسم و روح تان کار می کشید، می پردازیم. این علائم می توانند چرت زدن شما بین کار یا اجتناب کردن شما از صحبت کردن درباره مسائل کاری یا حتی تصور کردن اینکه چگونه باید کارتان را ترک کنید، باشند. از کار افتادگی می تواند در هر سنی رخ بدهد. 

فرسوده شدن بدن

اثرات منفی کار بیش از حد و فرسودگی شغلی

همانند خستگی بیش از حد، فرسودگی شغلی یکی از دلایل سکته مغزی است. همچنین فشاری که استرس کاری به ما وارد می کند به اندازه دود سیگار کشنده است و تاثیر زیادی بر وضعیت سلامتی ما می گذارد. همچنین این سطح از خستگی کاری می تواند روابط و اعتماد بنفس ما را از بین ببرد.

تشخیص این موضوع که یکی از عزیزان یا دوستان ما دچار فرسودگی شغلی شده است، کار آسانی نیست. زیرا علائم در هر فرد می توانند متفاوت باشند. حتی ممکن است دو همکار در شرایط کاری یکسانی قرار بگیرند و یکی از آن ها دچار فرسودگی شغلی شود و دیگری نه! 

علائم فرسودگی شغلی و بیش از حد کار کشیدن از خود

افرادی که از فرسودگی شغلی رنج می برند ممکن است دچار علائمی مانند اظطراب، مشکل در تمرکز، فقدان خلاقیت، احساس بی حالی، نا امیدی، غیبت و تاخیر در محل کار و.... بشوند. در ادامه به طور دقیق به توضیح علائم این مشکل پرداخته ایم. کدام یک از علائم زیر در شما وجود دارد؟

1- آلارم را برای صبح خیلی زود تنظیم کرده و بعد بیدار شدن دوباره چرت می زنید

نشانه های فرسودگی شغلی خیلی چیزها می تواند باشد، مثلا اینکه شما آلارم گوشی را برای صبح خیلی زود تنظیم می کنید و بارها و بارها دکمه به تعویق انداختن آن را فشار می دهید، به گونه ای که وقتی بیدار می شوید، خیلی دیرتان شده است.

چرت زدن

2- بعد از پایان ساعت کاری احساس می کنید دیگر هیچ انرژی ندارید

اگر بعد از پایان ساعت کاری هیچ انرژی برای کار های روزانه خود مانند آشپزی کردن، رفتن به باشگاه، یا وقت گذراندن با خانواده تان ندارید. اصلا نشانه خوبی نیست!

3- الگوی خواب نامنظمی دارید

اغلب افرادی که تحت استرس و فشار کاری هستند، الگوی خواب نامنظمی دارند زیرا آن ها گاهی اوقات برای انجام کارهای ناتمام خود از خوابشان می زنند.

4- وقتی به تعطیلات آخر هفته می رسید، احساس رهایی میکنید

خودتان هم می دانید به علت زیادی تحت فشار بودن، وقتی تقویم می چرخد و به آخر هفته ها میرسد، احساس می کنید که شما را از بند آزاد کرده اند. 

احساس رهایی

5- حوصله صحبت کردن درباره کار خود با دیگران را ندارید

یک نشانه واضح از فرسودگی کاری این است که وقتی یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان از شما درباره کسب و کارتان سوال می پرسد، با یک کلمه ساده جوابش را میدهید؛ مثلا میگویید " بدک نیست " یا اینکه " خوبه " !

6- مدام از شما می پرسند "حالت چطور است"؟

آیا همکاران شما مدام جویای حال تان می شوند، زیرا نگران این هستند که زیر فشاری کاری دوام نیاورید؟ این موضوع یکی از نشانه های به آخر خط رسیدن شما است.

7- با همکارانتان اصلا وقت نمی گذرانید

افراد دچار فرسودگی شغلی مانند یک فرد منزوی در ساعت های بیکاری و یا تایم نهار، از دیگر همکاران فاصله می گیرند زیرا آن ها به طور کلی از قرار گرفتن در محیط کاری خسته شده اند و دیگر هیچ چیزی در آن جا برایشان خوشحال کننده نیست.

سخت کار کردن

8- آغاز روز شنبه برای شما مثل یک کابوس است

همانطور که پنجشنبه شب ها و آخر هفته احساس خوشحالی می کنید، اگر از روز شنبه وحشت دارید؛ نشانه آن است که شما دچار فرسودگی شغلی شده اید. 

9- در تصورات خود می خواهید دیگر به سرکار نروید

اینکه کار خود را بخاطر استخدام شدن در جایی بهتر و دریافت حقوق بالاتر ترک کنید با اینکه به طور کلی فکر کنید که برای همیشه باید دست از کار بکشید، تفاوت دارد. 

10- به همکاران یا مشتریان خود بی احترامی می کنید

اگر برای ترک کردن محل کار برنامه ریزی کرده اید یا این که از سر و کله زدن با افراد مشابه خسته شده اید؛ نشانه ای است که شما دچار فرسودگی شغلی شده اید. 

بی احترامی کردن

11- یادتان نمی آید آخرین دستاورد کاریتان چه بوده است

اگر آخرین باری را که از اوضاع کسب و کار خود احساس رضایت می کردید یا این که دستاوردی در این زمینه کسب کرده اید را یادتان نمی آید، یعنی این که دیگر توان کار کردن ندارید!

12- دوست ندارید راجب کار خود با کسی صحبت کنید

" کار و بار چجور می گذره؟ " این یک سوال رایج در مهمانی ها است اما ممکن است که این سوال به نظر کسی که دچار فرسودگی شغلی است حوصله سر بر بنظر برسد. 

13- احساسات شما در حال انفجار است

استرس کاری یک مسئله عادی است اما نباید هر لحظه ی کار شما استرس زا باشد. راه هایی وجود دارد که از این وضعیت خارج شوید.

انفجار احساسات

14- به ندرت احساس ترقی و پیشرفت می کنید

کم شدن پیشرفت های کاری و یا احساس گیر افتادن؛ نشانه این است که شما به یک شغل جدید یا حداقل یک تعطیلات نیاز دارید. 

15- منفی باف شده اید

نخستین بار که شما احساس می کنید علاقه خود به کار را از دست داده اید یا این که دیگر برای پیشرفت کاری خود تلاشی نمی کنید، نشان دهنده آن است که غرق در احساسات منفی شده اید. 

16- زود از کوره در می روید

استرس کاری می تواند اعصاب شما را ضعیف کند و با کوچکترین اتفاق خشم تان را بروز دهید.

از کوره در رفتن

17- بیش از حد شکایت می کنید

شاید صحبت کردن با همسرتان برای شما آرامش بخش باشد اما به هیچ عنوان نباید بیش از حد معمول مشکلات کاری خود را به خانه بیاورید و آن ها را با همسر یا دوست نزدیک خود در میان بگذارید. 

18- از دنبال یک کار جدید گشتن وحشت دارید

با اینکه می دانید نیاز به یک شغل جدید دارید و تحت فشار زیادی هستید اما حتی شانس خود را برای کار دیگری پیدا کردن هم امتحان نمی کنید.

19- همکاران تان احساس خوبی از کار کردن با شما ندارند

این موضوع که همکاران تان برای کار کردن با شما دو دل هستند و احساس خوبی ندارند، یک نشانه واضح از آن است که شما دچار فرسودگی کاری شده اید.

نشانه فرسودگی شغلی و فشار زیاد به بدن و روح تان

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
منبع : huffingtonpost / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
برچسب : سبک زندگی
وبگردی