اگر قصد خرید سمعک دارید، مهم‌ترین نکاتی که لازم است بدانید در این مطلب است.

احتمالاً شما که این مقاله را مطالعه می‌کنید، به دنبال خرید سمعک هستید. برای خرید سمعک نیاز است مواردی را بدانید که نگرانی‌های شما را به طور کامل رفع کند. سمعک به دلیل این که یک دستگاه پزشکی محسوب می‌شود، خرید آن با سایر کالاهایی مثل ایرپاد، تلفن همراه و... تفاوت دارد.

خرید سمعک

اصلی‌ترین نکته‌ای که درباره راهنمای خرید سمعک باید بدانید این است که به دلیل تخصصی بودن حوزه سمعک خود شخص نمی‌تواند تخمین درستی از نیازهای شنوایی خود داشته باشد و بر اساس آن مدل مناسب را انتخاب کند.

مورد دیگری که در انتخاب سمعک به خصوص در سال‌های اخیر نقش پررنگ‌تری پیدا کرده است، تنوع سمعک‌ها و تکنولوژی‌های به کار رفته در آن است. در حال حاضر که در سال 1403 هستیم، سمعک‌ها در حال پیشرفت با سرعت بیشتری هستند، در نتیجه تنوع تکنولوژی‌ها و قیمت‌های آن‌ها بیش از پیش در حال گسترش است و ممکن است برای هر فردی قابلیت و سطح خاصی از تکنولوژی مناسب باشد.

خرید سمعک

به همین دلیل در این زمینه باید به مشاوری قابل اعتماد و متخصص مراجعه کرد و این فرد کسی نیست جز متخصص شنوایی یا ادیولوژیست. متخصص شنوایی با توجه به نیازهای شنوایی و در نظر گرفتن موارد متعدد علمی و تخصصی چند مورد از برند‌های موجود را به فرد پیشنهاد و فرد بر این اساس تصمیم خود را می‌گیرد.

مراحل خرید سمعک چگونه است؟

شاید تصور کنید که هر سمعکی که گران‌تر است، برای شما مناسب‌تر است؛ اما این طور نیست و انتخاب و تجویز سمعک بر اساس نیازهای شنیداری، میزان کم‌شنوایی، نوع کم‌شنوایی و سبک زندگی فرد است. در ادامه مراحل خرید سمعک را نام برده و به بررسی جزئیات آن می‌پردازیم.

 • معاینه و شنوایی سنجی
 • مشاوره
 • انتخاب و تست سمعک
 • قالب گیری
 • تنظیم سمعک
 • شرایط نگهداری از تنظیم سمعک
 • تنظیم مجدد در صورت نیاز

تشخیص این که میزان کم‌شنوایی شما چقدر است یا نوع کم‌شنوایی و نیازهای شنوایی شما چه چیزی است، به عهده ادیولوژیست متخصص یا شنوایی شناس است. ابتدا قبل از تجویز سمعک شما باید ارزیابی شنوایی انجام دهید.

ادیولوژیست ابتدا گوش شما را معاینه می‌کند و سپس برای شنوایی سنجی در اتاق اکوستیک اقدام می‌کند؛ این کار برای ثبت آستانه‌ی شنوایی، اندازه‌گیری سطح شنوایی و میزان گفتار شما صورت می‌گیرد. سپس ادیولوژیست با استفاده نتایج ادیوگرام (Audiogram) یا نوار گوش، معاینه فیزیکی، تجربه و شرایط محل زندگی یا محیط کارتان بهترین سمعک‌ها را در چند برند و قیمت مختلف به شما پیشنهاد می‌کند.

نکات خرید سمعک

در برخی از کلینیک‌ها برای انتخاب راحت‌تر شما می‌توانید انواع سمعک را روی گوش خود تست کنید. به گزارش کارشناسان شنوایی سنجی کلینیک حس دوم، ادیلوژیست مجموعه در هنگام پیشنهاد سمعک، سمعک‌های پیشنهادی و مناسب مراجعه کننده را روی گوش فرد تست می‌کند؛ این کار موجب می شود مراجعه‌کننده‌ای که قصد خرید سمعک را دارد، بتواند تصمیم مناسب‌تری برای خرید سمعک بگیرد.

زمانی که سمعک خود را انتخاب کردید، مرحله‌ی بعدی برای انتخاب سمعک قالب‌گیری است. در این مرحله بر اساس ساختار گوش شما قالب مخصوص آن توسط خمیرهای مخصوص تهیه و برای ساخت فرستاده می‌شود. قالب کمک می‌کند که سمعک بهترین عملکرد را داشته باشد.

هنگامی که قالب آماده شد، نوبت تنظیم و دریافت سمعک است. در این مرحله ادیولوژیست با استفاده از دانش خود و شرایط شنوایی شما سمعک را برای شما تنظیم می‌کند. نگهداری سمعک شرایطی دارد که باید بدانید. معمولاً بعد از تنظیم سمعک، ادیولوژیست درباره‌ی استفاده و شرایط نگهداری سمعک شما را راهنمایی می‌کند.

معمولاً عادت کردن به سمعک مقداری زمان می‌برد. به مدت زمانی که گوش شما نیاز دارد که به سمعک عادت کند، دوره عادت پذیری می‌گویند. در این مدت ممکن است شما نیاز به تنظیم مجدد سمعک داشته باشید. این کار با مراجعه مجدد به کلینیک انجام می‌شود. توجه داشته باشید که مراجعه مجدد و تنظیم سمعک، از خدمات پس از فروش به حساب می‌آید و احتمالاً در قبال این موارد هزینه‌ای نباید دریافت شود.

توصیه و راهنمایی در مورد خرید سمعک

در ادامه مواردی را ذکر می‌کنیم که برای خرید سمعک و طی کردن مراحل آن بهتر است بدانید.

 • شنوایی هر فرد مانند اثر انگشت فرد منحصر به فرد است. بنابراین به هیچ عنوان به تجربه‌های سایر کاربران سمعک برای شنوایی خود توجه نکنید و از هر گونه پیش داوری در مورد سمعک بپرهیزید.
 • تا حد ممکن در انتخاب ادیولوژیست و مرکز شنوایی خود وسواس داشته باشد و پس از انتخاب وسواس را کنار گذاشته و به توصیه‌های ادیولوژیست خود توجه کنید.
 • گارانتی سمعک از مواردی مهمی است که باید به آن توجه داشت. در حال حاضر اکثر برندها یکسال محصولات خود را گارانتی می‌کنند.
 • به توصیه‌های ادیولوژیست خود در مراحل مختلف مانند انتخاب، تنظیم و استفاده دقت کنید.
 • به آموزش‌های اولیه در رابطه با استفاده از سمعک دقت کنید و درباره استفاده از سمعک نگران نباشید. این وسیله به گونه‌ای طراحی شده که افراد از 5 تا 80 سال به راحتی از آن استفاده کنند.
 • هر چه استفاده از سمعک طولانی‌تر باشد عادت کردن و آداپته شدن با صدای آن هم بهتر صورت می‌گیرد. در نتیجه با آرامش دوره عادت پذیری سمعک را طی کنید تا از اثرات مثبت آن بهره‌مند شوید.
 • سمعک‌ها مخصوصاً در اولین استفاده نیاز به چند نوبت تنظیم دارند. جلسات تنظیمی خود را با نظم انجام دهید.
 • اولین تجربه استفاده از سمعک ممکن است مقداری عجیب به نظر برسد اما با گذشت زمان و تطابق سیستم عصبی اصوات اضافی برای مغز شما عادی شده و متوجه تفاوت‌های اصلی سمعک خواهید شد.

 

مهم ترین نکات خرید سمعک در سال 2024 که باید بدانید.

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی