تاریخ و تمدن

جشن های پاییزی ایران
با این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک همراه باشید تا شما را با مهم ترین جشن های پاییزی ایران باستان و زمان برگزاری آن آشنا کنیم.
ابوریحان بیرونی

زندگینامه ابوریحان بیرونی؛ خورشید خوارزم

زمان مطالعه : 6 دقیقه
ابوریحان بیرونی دانشمند ایرانی است که در دوران سامانی و غزنوی می زیست؛ ابوریحان بیرونی یک نابغه در تاریخ بود، که علم او در دوران معاصر نیست تاثیر گذار است.
صنایع دستی کرمان

صنایع دستی معروف و زیبای کرمان

زمان مطالعه : 7 دقیقه
استان کرمان، یکی از استان های باستانی و متمدن کشورمان است که با حضور در کرمان، توصیه می شود حتما از صنایع دستی محبوب این استان بازدید نمائید.
صنایع دستی یزد؛ سوغاتی از دل کویر

صنایع دستی یزد؛ سوغاتی از دل کویر

زمان مطالعه : 6 دقیقه
استان یزد، یکی از استان های باستانی و متمدن کشورمان است و به همین دلیل با حضور در بازارچه های یزد، با محصولات و صنایع دستی خارق العاده ای روبرو خواهید شد.
لقب شهر ایران

هر شهر ایران به چی معروفه؟ (1)

زمان مطالعه : 6 دقیقه
تمام استان ها و شهرهای کشور، دارای تمدن و فرهنگ بخصوص خود هستند و به همین دلیل از گذشته تا به امروز، القاب متعددی برای شهرهای کشور درنظر گرفته شده اند.
زندگینامه سهروردی

خلاصه زندگینامه جذاب شیخ اشراق، سهروردی

زمان مطالعه : 4 دقیقه
شهاب الدین یحیی سهروردی از ﻣﻬﻢﺗﺮﯾﻦ ﺷﺨﺼﯿﺖﻫﺎی ﺗﺎرﯾﺦ ﻓﻠﺴﻔﻪ اﺳﻼﻣﯽ می باشد که تاریخ 8 مرداد به این فیلسوف بزرگ ایرانی اختصاص داده شده است.
صنایع دستی گیلان

صنایع دستی فوق العاده هنری گیلان

زمان مطالعه : 6 دقیقه
استان گیلان، یکی از استان های معروف و با تمدن کشورمان می باشد که دارای لیست بلندی از صنایع دستی متعددی است که از مهم ترین صنایع دستی گیلان می توان به...
روستای زرگر

روستایی اروپایی نزدیک تهران

زمان مطالعه : 9 دقیقه
روستایی بی نظیر با تاریخچه ای جذاب توجه بسیاری به خود جلب کرده است. به دلیل اهالی و مردمش، آن را روستای اروپایی می خوانند که در دل ایران جای گرفته است.
صنایع دستی شیراز

صنایع دستی زیبا و بی نظیر شیراز

زمان مطالعه : 7 دقیقه
شیراز یکی از استان های باستانی و پرقدمت ایرانی می باشد که از گذشته تا به امروز صنایع دستی مختلفی در این استان ثبت شده اند و مهمترین آنها عبارتند از...
صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی برتر و معروف اصفهان

زمان مطالعه : 9 دقیقه
در میان تمام صنایع دستی که از گذشته تاکنون در شهر باستانی اصفهان شناسایی شده اند، برخی از این صنایع دستی، بازتاب و برجستگی بیشتری دارند که عبارتند از...
جشن آب پاشونک

آشنایی با آب پاشونک ؛ جشن ایرانی 1 تیر

زمان مطالعه : 3 دقیقه
جشن آب پاشونک، یکی از جشن های باستانی ایران در اولین روز تابستان و دارای تاریخچه خواندنی می باشد.
نرگس محمدی

تسلیت هنرمندان به نرگس محمدی

تاریخ انتشار : 31 خرداد 1400زمان مطالعه : 2 دقیقه
برخی از بازیگران و هنرمندان کشورمان در صفحه اینستاگرام خود پیام های تسلیتی را برای نرگس محمدی و همسرش علی اوجی منتشر کردند.
سوم خرداد خرمشهر

جزئیات مهم سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر

زمان مطالعه : 8 دقیقه
بعد از گذشت هشت سال جنگ میان ایران و عراق، در نهایت روز 3 خرداد سال 1361 خرمشهر آزاد شد و از این رو روز 3 خرداد در تقویم مصادف با روز آزادسازی خرمشهر است.
ملاصدرا

زندگینامه کامل ملاصدرا ؛ فیلسوف بزرگ ایرانی

زمان مطالعه : 7 دقیقه
ملاصدرا یا صدرالمتالهین یکی از بزرگترین دانشمندان و فیلسوفان اسلامی در جهان است. به مناسبت روز بزرگداشت او، زندگینامه کامل وی را در اختیارتان قرار داده ایم.
روز شیراز

چرا 15 اردیبهشت روز شیراز است؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه
شیراز یکی از معروف ترین شهرهای ایران است که دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی می باشد، 15 اردیبهشت هر سال به عنوان روز شیراز گرامی داشته می شود.
صفحه 1 از 10