تاریخ و تمدن

زندگینامه سهروردی

خلاصه زندگینامه جذاب شیخ اشراق، سهروردی

تاریخ انتشار : 7 مرداد 1400زمان مطالعه : 4 دقیقه
شهاب الدین یحیی سهروردی از ﻣﻬﻢﺗﺮﯾﻦ ﺷﺨﺼﯿﺖﻫﺎی ﺗﺎرﯾﺦ ﻓﻠﺴﻔﻪ اﺳﻼﻣﯽ می باشد که تاریخ 8 مرداد به این فیلسوف بزرگ ایرانی اختصاص داده شده است.
صنایع دستی گیلان

صنایع دستی فوق العاده هنری گیلان

تاریخ انتشار : 2 مرداد 1400زمان مطالعه : 6 دقیقه
استان گیلان، یکی از استان های معروف و با تمدن کشورمان می باشد که دارای لیست بلندی از صنایع دستی متعددی است که از مهم ترین صنایع دستی گیلان می توان به...
روستای زرگر

روستایی اروپایی نزدیک تهران

زمان مطالعه : 9 دقیقه
روستایی بی نظیر با تاریخچه ای جذاب توجه بسیاری به خود جلب کرده است. به دلیل اهالی و مردمش، آن را روستای اروپایی می خوانند که در دل ایران جای گرفته است.
صنایع دستی شیراز

صنایع دستی زیبا و بی نظیر شیراز

زمان مطالعه : 7 دقیقه
شیراز یکی از استان های باستانی و پرقدمت ایرانی می باشد که از گذشته تا به امروز صنایع دستی مختلفی در این استان ثبت شده اند و مهمترین آنها عبارتند از...
صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی برتر و معروف اصفهان

زمان مطالعه : 9 دقیقه
در میان تمام صنایع دستی که از گذشته تاکنون در شهر باستانی اصفهان شناسایی شده اند، برخی از این صنایع دستی، بازتاب و برجستگی بیشتری دارند که عبارتند از...
جشن آب پاشونک

آشنایی با آب پاشونک ؛ جشن ایرانی 1 تیر

زمان مطالعه : 3 دقیقه
جشن آب پاشونک، یکی از جشن های باستانی ایران در اولین روز تابستان و دارای تاریخچه خواندنی می باشد.
نرگس محمدی

تسلیت هنرمندان به نرگس محمدی

تاریخ انتشار : 31 خرداد 1400زمان مطالعه : 2 دقیقه
برخی از بازیگران و هنرمندان کشورمان در صفحه اینستاگرام خود پیام های تسلیتی را برای نرگس محمدی و همسرش علی اوجی منتشر کردند.
سوم خرداد خرمشهر

جزئیات مهم سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر

زمان مطالعه : 8 دقیقه
بعد از گذشت هشت سال جنگ میان ایران و عراق، در نهایت روز 3 خرداد سال 1361 خرمشهر آزاد شد و از این رو روز 3 خرداد در تقویم مصادف با روز آزادسازی خرمشهر است.
ملاصدرا

زندگینامه کامل ملاصدرا ؛ فیلسوف بزرگ ایرانی

زمان مطالعه : 7 دقیقه
ملاصدرا یا صدرالمتالهین یکی از بزرگترین دانشمندان و فیلسوفان اسلامی در جهان است. به مناسبت روز بزرگداشت او، زندگینامه کامل وی را در اختیارتان قرار داده ایم.
روز شیراز

چرا 15 اردیبهشت روز شیراز است؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه
شیراز یکی از معروف ترین شهرهای ایران است که دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی می باشد، 15 اردیبهشت هر سال به عنوان روز شیراز گرامی داشته می شود.
استاد مرتضی مطهری

با استاد مرتضی مطهری؛ از تولد تا شهادت

زمان مطالعه : 8 دقیقه
آیت الله مرتضی مطهری معلمی بزرگ و برگزیده بود. روز 12 اردیبهشت که سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری است به عنوان روز معلم نامگذاری شده است.
حمام شیخ بهایی

راز گرم شدن حمام شیخ بهایی با یک شمع!

زمان مطالعه : 4 دقیقه
حمام شیخ بهایی حمام معروف اصفهان است که دو راز عجیب با خود دارد. یکی اینکه آب این حمام تنها با یک شمع گرم می شده و دیگر اینکه این شمع همواره روشن بوده است.
اسماعیل جرجانی

اسماعیل جرجانی، حیکم نامدار ایرانی که بود؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه
اسماعیل جرجانی از اولین اساتید ایرانی در زمینه آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی بود. 30 فروردین به عنوان روز علوم آزمایشگاهی و زاد روز حکیم جرجانی ثبت شده است.
تاریخچه عید نوروز

نگاهی به تاریخچه ی زیبا و خواندنی عید نوروز

زمان مطالعه : 8 دقیقه
عید نوروز از روز های خاص تاریخ کشورمان می باشد که برای آشنایی با تاریخچه عید نوروز باید نگاهی به داستان های قبل از اسلام بیاندازیم.
پادشاه زن

اولین پادشاه زن ایرانی

زمان مطالعه : 6 دقیقه
نخستن زنی که در ایران بر تخت پادشاهی تکیه زد مدت پادشاهی اش را یک سال و چهار ماه آورده اند که با مرگ او در پاییز سال 631 به پایان رسیده است.
صفحه 1 از 10