آب دادن کاکتوس
کاکتوس به عنوان گیاه مقاوم شناخته شده است اما برخی افراد با زیاد آب دادن باعث آسیب آن می شوند پس باید راه حلی برای نجات کاکتوسی که زیاد آب خورده پیدا کنید.

اثرات منفی آبیاری نادرست و زیاد کاکتوس

کاکتوس ها یکی از بزرگ ترین خانواده گیاهان هستند که برخی از آنها برای نگهداری در منزل مناسبند. تصور اشتباهی که در بین عموم مردم وجود دارد که کاکتوس ها گیاهانی هستند که احتیاجی به مراقبت ندارند اما کاکتوس ها نیز همانند هر گیاه دیگری نیازمند توجه به فاکتورهای رشد هستند و در صورت نگهداری نامناسب خراب شده و از بین می روند. در این بخش از نمناک به شما خواهیم گفت که در صورت آبیاری زیاد کاکتوس چه بلایی سر گیاه می آوریم.

  • کاکتوس حالت پژمرده گرفته و صاف نمی ایستد؛ یعنی خاک آن خیلی خیس بوده و کاکتوس تان زیاد آب خورده است.
  • پوسیدگی ریشه اتفاق می افتد و باید برای درمان آن سریع اقدام کنید.

راه حل؛ چگونه کاکتوسی که زیاد آب خورده را نجات دهیم؟

وقتی که یک کاکتوسِ بیش از حد آبیاری شده دارید؛ بسته به شدت وضعیت گیاه، چند گزینه برای انتخاب وجود دارد که عبارتند از:

جایگزینی خاک گلدان

در اولین فرصت خاک و ریشه گیاه را بررسی کنید؛ اگر آن ها کپک زده یا نرم هستند، به این معنی است که پوسیده شده اند و باید خاک گلدان تان را تعویض کنید و خاک قدیمی و کپک زده گلدان را دور بریزید تا باعث بیماری سایر گیاهان نشود.

جایگزین خاک کاکتوس

جدا کردن ریشه های آسیب دیده

در چنین حالتی باید ریشه های آسیب دیده را شناسایی کنید، آن ها را جدا کرده و مراقب باشید که به ریشه های سالم آسیب وارد نشود.

قرار دادن گیاه در معرض آفتاب

اگر کاکتوس بیش از حد آب خورده باشد، باید زیر نور آفتاب به مدت چند ساعت قرار دهید و هرگز به آن آب ندهید.

کندَن برگ های آسیب دیده

اگر گیاهی دارید که از آبیاری بیش از حد جان سالم به در برده است، اما برگ های آن کپک زده یا سیاه شده اند، بهتر است آن ها را قطع کنید.

کم کردن میزان آب دهی

باید میزان آب دادن را کم کنید یا برای مدتی؛ اصلاً به گیاه تان آب ندهید.

آب دهی کاکتوس

کاری نکنید

اگر کاکتوس خیلی آسیب دید، آن را دستکاری نکنید و اجازه دهید تا چند روز بدون آب سر کند، به گیاه استرس و فشار وارد نکنید؛ شاید بعد از چند روز گیاه خود را ریکاوری کند.

چه چیزی باعث می شود که به کاکتوس زیاد آب دهید؟

علت قضیه این است که خود فرد نمی داند باید کمتر به کاکتوس آب بدهد و در انجام این کار زیاده روی می کند. یکی دیگر از مشکلات ممکن است این باشد که خاک زهکشی مناسبی ندارد و آب را درون خود جمع می‌ کند.

نکته آبیاری کاکتوس در بهار و زمستان

کاکتوس ها در فصل رشد خود یعنی بهار تا پاییز به آب بسیار کمی نیاز دارند. در این زمان از سال، آبیاری گاه به گاه مفید خواهد بود؛ زیرا به گیاهان کمک می کند تا گل های خود را بهتر حفظ کنند.

اگر در فصل زمستان بیش از دوبار در ماه به کاکتوس آب بدهید؛ یعنی بیش از حد به آن آب داده اید.

یکی دیگر از علت ها می تواند این باشد که کاکتوس به مدت چند ساعت یا چند روز داخل خاکی مانده که هنوز آب داخلش وجود دارد؛ هرگز نباید چنین اتفاقی بیفتد؛ زیرا در صورت عدم کنترل، ریشه های آن پوسیده و گیاه خیلی سریع از بین خواهد رفت.

اگه اشتباها به کاکتوس زیادی آب دادیم، چه کنیم؟

4.435
این مطلب مفید بود ؟314
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی