تولد
تفاوت ویتامین دی و کلسیم
کلیسیم و ویتامین دی عملکرد های متفاوتی دارند و تفاوت ویتامین دی و کلسیم در این می باشد که ویتامین دی به بدن کمک می کند تا کلسیم جذب شود.

اصلی ترین تفاوت ویتامین دی و کلسیم

 عملکرد بدن در صورت دارا بودن مواد مغذی و مواد معدنی قطعاً بهبود پیدا می کند . دو فاکتور بسیار مهم که می توانند استخوان ها و دندان ها را تقویت کنند کلسیم و ویتامین دی می باشند . ویتامین دیِ کافی در بدن برای ساخت استخوان های متراکم و قدرتمند بسیار مهم هستند و بعد از بالا رفتن سن هم بدن شما را سالم نگه خواهند داشت .

اگرچه که ویتامین دی و کلیسیم مزیت های مشابهی برای بدن دارند اما به این معنا نیست که عملکرد آن ها دقیقاً مانند هم است . این مواد از درون با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و به کمک یکدیگر سلامت استخوان شما را تضمین می کنند. اگر می خواهید تفاوت بین کلسیم و ویتامین دی را بدانید ، این بخش از بهداشت و سلامت نمناک را تا انتها مطالعه کنید.

سلامت استخوان

کلسیم چیست؟

کلسیم یک ماده معدنی است و مسئول ساخت استخوان می باشد و بدن شما را سالم نگه می دارد . تقریبا 99% از کلسیم بدن در استخوان و دندان وجود دارد که هر روز از طریق پوست ، ادرار ، عرق و مدفوع از دست می رود و دفع می شود.

بسیار مهم است به این نکته توجه کنید که بدن نمی تواند خودش کلسیم تولید کند ، بلکه وابسته به مواد غذایی است که به او کمک کند کلسیم را ایجاد کنند.

منابع کلسیم

منابع کلسیم را پیش از این در مطلب " منابع غنی و مطمئن کلسیم "  گفته شد و دانستید که می توانید به راحتی آنها را تهیه کنید. برای یادآوری در این قسمت آن ها را دوباره به شما معرفی می کنیم:

  • محصولات لبنی مثل شیر، ماست، پنیر، پنیر کاتیج که سرشار از کلسیم هستند و می توانید به اندازه کافی برای کودکان تان هم از آن ها استفاده کنید.
  • سبزیجات سبز رنگ مثل بروکلی ، اسفناج که سرشار از کلسیم می باشند و باید آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
  • حبوبات که سرشار از کلسیم است
  • میوه های خشک و غذاهای دریایی.
  • مکمل های کلسیم که پزشکان آن را به بعضی از افراد توصیه می کنند.

کلسیم

خب حالا ویتامین دی چیست؟

ویتامین دی هم یک ماده مغذی ضروری است که برای سلامت استخوان ها بسیار مهم می باشد و به بدن کمک می کند تا کلسیم را جذب کند . بنابراین اگر بدن شما کمبود ویتامین دی داشته باشد ، احتمالاً کمبود کلسیم هم خواهد داشت. ویتامین دی یک ماده ضروری است که توسط پوست و از طریق جذب نور خورشید وارد بدن می شود و مواد غذایی و مکمل های خاصی هستند که به جذب ویتامین دی کمک می کنند و می توانند بدن شما را سالم نگه دارند.

منابع ویتامین دی

در مطلب "این خوردنی ها به بمب ویتامین D معروفند " با منابع این ویتامین بسیار مهم کامل آشنا شدید و دانستید که منبع اصلی ویتامین دی نور مستقیم خورشید است ، جدا از آن ویتامین دی در بعضی از غذاها در دسترس می باشد، مثل سالمون، تن ماهی ، محصولات لبنی مثل شیر، پنیر ، تخم مرغ و شیر سویا.

ویتامین دی

مکمل های مختلفی هم برای ویتامین دی در دسترس هستند اما بدون نسخه پزشک نباید آن را مصرف کنید.

اساساً عملکرد کلسیم برای ساخت استخوان ها است اما ویتامین دی جذب کلسیم را در بدن آسان می کند.

طبق اطلاعات موجود یک فرد جوان به طور طبیعی در طول روز باید 1000 میلی گرم کلسیم و 600 میلی گرم ویتامین دی دریافت کند . هر دو ماده برای بدن بسیار مهم هستند و باید اطمینان حاصل کنید که ویتامین دی و کلسیم به اندازه کافی در بدن شما وجود دارند .

تفاوت ویتامین دی و کلسیم + منابع هریک

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/س
وبگردی