تولد
آفتاب سوختگی پوست تیره
فقط افراد دارای پوست روشن دچار آفتاب سوختگی نمی شوند، بلکه تیره پوستان نیز از سوخته شدن توسط آفتاب درامان نیستند، فقط خصوصیت مثبتی دارند که پوست های روشن فاقد آن است.

چرا افرادی که پوست تیره دارند دچار آفتاب سوختگی نمی شوند ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که افراد دارای پوست تیره هستند نیز آفتاب سوختگی را تجربه می کنند، اما سطح بالای رنگدانه ای که عامل تیرگی پوست است به محافظت از آن ها در برابر نور خورشید کمک می کند. اما با این وجود رنگدانه ها 100 درصد از نور را مسدود نمی کنند .

آیا تیره بودن پوست دلیلی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی است؟

ملانین رنگدانه پوست است که توسط سلول های مخصوص پوست به نام ملانوسیت تولید می شود تا بدن را از اثرات مضر نور ماورا بنفش خورشید محافظت کند . مقادیر بالای ملانین به معنای آفتاب سوختگی و سرطان پوست خفیف است اما حتی تیره پوست ترین فرد نیز 100 درصد در برابر نور خورشید در امان نیست .

چنانچه در بخش سرگرمی نمناک می خوانید بر اساس مطالعه ای که در سال 2010 انجام شد، 13 درصد از زنان دارای پوست تیره و 9 درصد از مردان دارای پوست تیره گزارش داده اند که حداقل یکبار در سال دچار آفتاب سوختگی شده اند .

آفتاب سوختگی در افراد سیاه پوست

در حالی که یک فرد دارای پوست تیره کم تر دچار آفتاب سوختگی می شود اما امکان ابتلا به آن را دارد . در واقع هنگامی که یک فرد دارای پوست تیره دچار آفتاب سوختگی می شود ممکن است از لحاظ بصری قابل مشاهده نباشد اما امکان این آسیب در او وجود دارد . از آن جا که افراد دارای پوست تیره نیز دچار آفتاب سوختگی می شوند، بنابراین در معرض ابتلا به سرطان پوست نیز هستند، اما میزان آن در مقایسه با افراد دارای پوست روشن کم تر است اما صفر نیست .

براساس یک مطالعه ، سالیانه یک نفر از هر 100000 فرد دارای پوست تیره دچار ملانومای پوستی می شود . افراد دارای پوست روشن شانس بیشتری در ابتلا به سرطان پوست و آفتاب سوختگی دارند اما می توان با استفاده از کرم ضد آفتاب احتمال ابتلا به آن را کاهش داد .

سالیانه حدود 2 نفر از هر 200000 نفر دارای پوست تیره در اثر سرطان پوست فوت می کنند که این میزان در افراد دارای پوست روشن 6 نفر از هر 200000 نفر است .

آیا پوست تیره به طور طبیعی حاوی SPF است؟

افرادی که پوست تیره دارند به طور طبیعی دارای SPF 13 هستند. اما زمانی که درباره اثرات مخرب نور خورشید صحبت می کنیم، قدرت نور خورشید بسیار بیشتر از این مقدار است که SPF پوست توانایی مقابله با آن را داشته باشد.

میزان SPF در پوست تیره افراد از مقداری که یک ضد آفتاب با SPF 30 برای مراقبت از پوست فراهم می کند، بسیار کمتر است . ملانینی که در این نوع رنگ پوست وجود دارد تنها قادر به مراقبت از پوست در برابر اشعه فرابنفش است. البته این امکان نیز وجود دارد که ملانین نتواند در برابر اشعه UVA و UVB نیز از پوست محافظت کند.

ملانین در همه جای بدن وجود ندارد:

افراد سیاه پوست به کمتر و روشن بودن ملانین در کف دست و پای خود آگاه هستند ، اما در صورت استفاده از لوازم آرایشی که دارای SPF مورد نظر باشد ، این تغییرات رنگی در پوست آنها، کمتر مشخص می شود .

چرا افرادی که پوست تیره دارند آفتاب سوختگه نمی شوند ؟

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ف
وبگردی