تولد
موجود بدون چشم
حیوانات عجیبی در این دنیای پر از شگفتی وجود دارد که هر کدام کار خاصی میکنند در این میان موجود بدون چشم و حیوانی که چشم ندارد بسیار شگفت انگیز می باشد.

حیوانی که با چشم بسته از طریق پوستش میبینه 

اختاپوس یکی دیگر از مخلوقات اعجاب انگیز است.  احتمالاً تا به حال تغییر رنگ یا توانایی تغییر شکل را در این حیوان مشاهده نکرده اید که از آن برای برقراری ارتباط و استتار استفاده می کنند .

تحقیقات جدید نشان می دهد که این حیوانات جالب تر از چیزی هستند که تا به حال در موردشان می دانستیم.  یک مقاله جدید در مورد اختاپوس در مجله بیولوژیکی نشان می دهد که پوست اختاپوس پروتئین های رنگدانه ای یکسانی با پروتئین های رنگدانه ای چشم هایش دارد و به نور پاسخ می دهد.  این مکانیزم باعث می شود که اختاپوس بتواند رنگ بدن خود را نیز تغییر دهد .

اختاپوس جزء حیوانات باهوش سرپایان می باشد که به دلیل وجود سلول های خاصی در بدن خود که تعداد زیادی هم دارند ، زیر پوست آن ها قرار گرفته است.  چنانچه در بخش سرگرمی نمناک میخوانید هر کدام از سلول ها حاوی یک گرانولای رنگدانه ای الاستیک می باشد که توسط یک رینگ ماهیچه ای احاطه شده که هنگام تحریک عصبی ریلکس و یا فشرده می شود و این اتفاق با مغز ارتباط برقرار می کند که باعث می شود رنگ بدن او بیشتر یا کم رنگ تر به نظر برسد.

اختاپوس

ظاهرا این حیوانات دچار کوررنگی هستند اما از چشمان دیگری در خود برای تشخیص رنگ های اطراف استفاده می کنند.  اختاپوس ها آن سلول های خاص مخصوص بینایی را آزاد کرده و یا منقبض می کنند که جزء 3 مورد از الگوهای پایه برای استتار کردن می باشد که همه این کار ها را در کسری از ثانیه انجام می دهد.  ازمایشاتی که در سال 1960 انجام شده ، نشان می دهد که این سلول ها به نور پاسخ می دهند و می توانند بدون هیچ ورودی از مغز کنترل شوند اما تا به حال هیچ کس به این تحقیق ادامه نداده است .

چشم های اختاپوس برای کنترل این سلول ها داخل پوست استفاده می شود.  آزمایش های زیادی هم روی پوست بدن او در نور با رنگ های مختلف انجام شده است و باور بر این است که این حیوان از طریق خود پوست می تواند ببیند و خود را با محیط اطراف وقف بدهد .

البته کاملا واضح است که بینایی از طریق پوست با بینایی از طریق چشم یکسان نیست اما یک راه برای حس کردن محیط اطراف می باشد و در واقع یک نوع حس ششم در پوستش وجود دارد که به او کمک می کند تا رنگ ها را در هرجایی با یکدیگر هماهنگ کند و استتار بهتری داشته باشد. 

حیوانی که چشم ندارد

اختاپوس معمولاً در اندونزی و مالزی بیشتر یافت می شود که پر از شکارچی های پنهانی می باشد.  او از سرعت بالای آب برای حرکت کردن بین شن و ماسه استفاده می کند و به دنبال شکار می گردد که معمولاً شکارش، ماهی های کوچک ، خرچنگ ها و کرم حلزون هستند، درست مانند اختاپوس های دیگر.

اختاپوس بدن نرمی دارد که از مواد مغذی تشکیل شده است و هیچ گونه سمی ندارد.  به همین دلیل آن را به یک حیوان مناسب برای گوشتخوار های بزرگ در عمق دریا تبدیل کرده است . 

اختاپوس می تواند از این قدرت خود به عنوان عامل تدافعی استفاده کند و ظاهرش را تغییر دهد تا بتواند از دید شکارچیان پنهان بماند.  حتی می تواند دست هایش را به داخل جمع کند و بدن خود را شبیه به یک برگ درخت کند.   در کل آن ها ترجیح می دهند آهسته بخزند، تا اینکه شنا کنند .

اختاپوس با چشم بسته هم می بیند ، اما چطوری؟

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/س
وبگردی