رفع بوی فرش
در برخی مواقع ممکن است فرش به دلایل مختلف بوی نامطبوعی بگیرد، راهکارهای مناسبی برای رفع بوی نامطبوع فرش و البته توصیه هایی برای جلوگیری از بو گرفتن فرش وجود دارد.

راه کارهای کدبانوها برای رفع بوی نامطبوع فرش

دلایل متعددی همچون ریخته شدن غذا، رطوبت، حیوان خانگی و ... می تواند در بروز بوی نامطبوع فرش دخیل باشد. زمانی که آب بر روی فرش ریخته می شود و فرش خیس می شود از آنجایی که تار و پود موکت ها و فرش ها محل تجمع گرد و غبار و بسیاری از حشره ها می باشد، محل مناسبی برای رشد کپک و قارچ ها ایجاد می شود و همین دلیل محکمی بر بوی بد فرش می باشد. جمع شدن قارچ و کپک ها در فرش منجر به بروز بیماری هایی مثل استفراغ و اسهال می شود به خاطر همین است که آن دسته کودکانی که تازه راه افتاده اند در معرض این بیماری ها قرار دارند.

این بوی بد فرش اهالی خانه را کلافه خواهد کرد و مدام احساس می کنند که خانه کثیف است، مخصوصاً چنانچه شخصیت وسواسی داشته و روی پاکیزگی و تمیزی حساس باشند این بوی بد برایشان آزار دهنده خواهد بود. راهکارهای خانگی مختلفی برای از بین بردن بوی بد وجود دارد که در این مقاله سعی داریم به چند مورد از کلیدی ترین راهکارها اشاره ای داشته باشیم تا شما کاربران عزیز با به کارگیری آنها بوی بد فرش منزل خود را از بین ببرید.

رفع بو گرفتن فرش

با لیمو ترش بوی بد فرش را از بین ببرید

از راه های موثری که برای رفع بوی بد و نم فرش می توان به کار گرفت استفاده از لیمو ترش می باشد. چرا که لیمو ترش منجر می شود که بوی نم فرش رفع شود، در این روش قبل از هر چیزی لیمو ترش را نصف کرده و آن را روی محل تولید بو و یا روی لکه ای که باعث بوی بد شده بگذارید با این کار شما عوامل اصلی بوی نم و تمامی باکتری های مولد از بین خواهند رفت بنابراین کافیست چند دقیقه لیمو ترش را روی فرش قرار داده و سپس اقدام به شستشوی آن بکنید ملاحظه می کنید که هیچ اثری از بوی نم فرش باقی نمانده است.

رفع بوی فرش با روغن اسانس

به کار بردن روغن اسانس از دیگر ترفند های رفع بوی نامطبوع فرش است برای اینکه قیمت برایتان ارزان تمام شود می توانید با جوش شیرین و یا سایر خوشبو کننده ها آن را ترکیب نمایید ،. برای استفاده از روغن اسانس 15 یا 20 قطره از روغن را با جوش شیرینی به میزان 2.1 پیمانه مخلوط کرده و آن را به خوبی هم بزنید سپس این مخلوط را روی قسمت بو گرفته فرش ریخته و یا اسپری کنید و بگذارید دقایقی از ماندن آن روی فرش سپری شود و بعد اقدام به پاکسازی و جارو کردن فرش بکنید.

رفع بوی بد فرش با روغن ضروری

روغن ضروری از جمله روغن هایی است که از قسمت های معطر گیاه به دست می آید و بسیار فرار می باشد و این عامل باعث شده است که در صورت استفاده هیچ اثری از آن روی فرش باقی نمی ماند چنانچه جوش شیرین را با این روغن ترکیب کنید به راحتی می توانید بوی نامطبوع فرش را از بین ببرید. حتی می توانید از بوی گل مورد علاقه خود مثل یاسمن، رز و یا اسطوخودوس برای ترکیب با این روغن استفاده نمایید.

روغن ضروری

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد فرش

ساده ترین روش برای از بین بردن بوی بد فرش با استفاده از جوش شیرین می باشد. برای این کار کافیست مقداری از جوش شیرین را روی قسمتی از فرش که بوی نامطبوعی دارد بریزید و سپس با فرچه یا جارو مالش دهید. با این حال شما 50 درصد عملیات را روی فرش پیاده کردید بنابراین 24 ساعت منتظر بمانید تا جوش شیرین روی فرش باقی مانده و بعد از گذشت 24 ساعت با کمک یک جارودستی جوش شیرین را از سطح فرش پاکسازی کنید و سپس سطح پاکسازی شده را با یک دستمال نیمه خیس، دستمال بکشید. در نهایت اقدام به ریختن یک قاشق سرکه در یک لیوان بکنید و سپس محلول سرکه را روی فرش اسپری کنید و مدت زمان 15 دقیقه زمان بدهید و بعد اقدام به شستن فرش با شامپو و اسفنج کرده تا هیچ اثری از جوش شیرین و سرکه روی فرش باقی نماند. در نهایت ملاحظه می کنید که بوی نامطبوع فرش از بین رفته است.

رفع بوی نامطبوع فرش با بوراکس

ماده غیر سمی به نام بوراکس که در دسته نمک های قلیایی قرار داشته و خاصیت از این برندگی بوی نامطبوع فرش را در خود دارد. برای اینکه بخواهید بوی نامطبوع فرش را با استفاده از بوراکس از بین بروید کافی است مقداری از آن را روی فرش پاشیده و به مدت 30 دقیقه منتظر بمانید و سپس آن را با جاروبرقی جمع کنید. برای اینکه تاثیر بوراکس بیشتر از همیشه باشد می توانید از گل و یا روغن ضروری به کار ببرید تا رایحه خوش بوی روی فرش ایجاد شود.

رفع بوی بد فرش

از بین بردن بوی بد فرش با اسطوخودوس

خاصیت آرامش بخشی که در رایحه اسطوخودوس وجود دارد باعث رفع بوی نامطبوع فرش میشود قبل از هرچیزی بایستی به اندازه نصف پیمانه گلهای تازه اسطوخودوس را خرد کرده و داخل ها و بریزید و پس از له کردن آنها ملاحظه می کنید که بوی خوشی از آن ساطع می شود. در این مرحله بایستی به مقدار یک پیمانه جوش شیرین به گلهای اسطوخودوس بیافزایید و به خوبی آنها را ترکیب کنید و بعد این محلول را روی قسمت های بد بویی فرش بپاشید و بگذارید 30 الی 60 دقیقه روی فرش بماند. همانطور که میدانید جوش شیرین خاصیت از بین برندگی بوی بد را دارد و اسطوخودوس باعث خوش عطر شدن میشود چنانچه این محلول از شب تا صبح روی فرش باقی بماند نتیجه بهتری خواهید گرفت پس از اینکه مدت زمان معین سپری شد می توانید اقدام به پاکسازی فرش با جاروبرقی بکنید.

چگونگی رفع بوی نامطبوع رطوبت فرش پس از شستشو

بعضی مواقع پس از شستن فرش مخصوصآ در زمستان به خاطر اینکه به میزان کافی آفتاب به آن نمی خورد بوی بد یک رطوبتی به مشام می رسد که این بود پس از یک انتظار طولانی شاید به میزان کمی از بین برود چنانچه می خواهید هرچه زودتر از شر این بوی آزاردهنده خلاص شوید بایستی همانطور که پیش از این اشاره شد از موادی همچون روغن ضروری، اسطوخودوس و ... استفاده نمایید.

رفع بوی بد فرش ناشی از ادرار سگ و گربه

این روزها نگهداری از حیوانات خانگی بیش از قبل در بین خانواده ها رایج شده است و بسیاری از افراد در خانه خود اقدام به نگهداری سگ یا گربه می کنند از معضلات بزرگی که این افراد دچار آن می شوند دفع ادرار و فضولات این حیوانات می باشد چراکه در مواقع بسیار زیادی شاهد ادرار کردن حیوانات در گوشه ای از خانه خود هستند که در نهایت با بوی بسیار بد و تندی مواجه می شوند و با ماندگاری بیشتر آزار دهنده تر می شود. از بین بردن بوی ادرار حیوانات خانگی بسیار سخت است به همین منظور بخش سبک زندگی نمناک با اشاره به سه مرحله شما کاربران عزیز را در رفع این مشکل یاری خواهد کرد.

اولین مرحله : چنانچه متوجه ادرار کردن حیوان خانگی خود روی فرش شدید بدون اینکه فرصت را از دست دهید یک پارچه و حوله برداشته و روی محلی که کثیف شده است قرار دهید با تمام توان خود فشار دهید با این کار باعث می شوید که تا حد زیادی ادرار حیوان خانگی جذب آن پارچه شود و در صورت اینکه از مکان دقیق ادرار حیوان خانگی مطلع نیستید و فقط بوی آن را احساس می کنید می توانید با حس بویایی خود آن را پیدا کنید چراکه بوی ادرار حیوانات بسیار تند و زننده است استفاده از چراغ های فرابنفش در پیدا کردن مکان دقیق ادرار بسیار کمک کننده است.

دومین مرحله : بعد از انجام مرحله اقدام به درست کردن محلولی با ترکیب آب و سرکه به نسبت مساوی در مرحله دوم کنید. و بعد محلولی که ایجاد شده است را روی محلی که ادرار حیوان خانگی قابل مشاهده است بریزید و بلافاصله با یک حوله و پارچه آن را خشک کنید.

سومین مرحله آخرین مرحله لازم می باشد که کمی جوش شیرین را روی محلی که حیوان ادرار کرده است بریزید و بعد ترکیبی از 1 قاشق چای خوری ماده شوینده و تقریباً 1.4 پراکسید هیدروژن 3 درصد را روی جوش شیرین ریخته و با استفاده از انگشتان خود و یا یک برس جوش شیرین را در مایع حل کرده و بعد منتظر بمانید تا محل کثیف خشک شود البته این نکته را فراموش نکنید که حتماً اقدام به پوشیدن دستکش بکنید. چنانچه میخواهید سریع خشک شود می توانید از بخارشوی یا پنکه استفاده نمایید پس از اینکه محل موردنظر خشک شد جوش شیرین به راحتی از سطح فرش جدا می شود و دیگر شاهد بوی نامطبوع فرش ناشی از ادرار حیوان خانگی تان نخواهید بود.

رفع بوی فرش

چند توصیه برای جلوگیری از بو گرفتن فرش

- حتما توجه داشته باشید که به محض ریختن مایعات روی فرش آن را خشک کنید. چرا که ماندن در فرش باعث ایجاد بوی بد در فرش می شود.

- زمانی که فرش را می شویید بیش از حد از مواد شوینده استفاده نکنید سعی کنید به حد کافی شامپو فرش استفاده کنید نه بیشتر نه کمتر و در نهایت زمانی که آبکشی می کنید کفی در روی فرش نمانده باشد.

- پس از اینکه شستشوی فرش را تمام کردید اجازه دهید که کاملاً و به درستی خشک شود ، به این نکته نیز توجه داشته باشید که جنسیت فرش در خشک شدن کامل فرش دخیل است و هر چقدر که فرش ضخیم تر باشد به همان اندازه دیرتر خشک می شود بنابراین در این مواقع فرش را باز کنید و اجازه دهید که آفتاب به آن بخورد و به طور کامل خشک شود.

رفع بوی نامطبوع فرش با لیمو و جوش شیرین

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی