علت زایمان زودرس
به زایمانی که قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتد، زایمان زودرس گفته می شود که اغلب به دلیل بیماری دیابت بارداری، بیماری قلبی، استرس یا افسردگی مادر می باشد.

زایمان زودرس و چیزهایی که باید در مورد آن بدانید

همه ی زنان باردار به این امید دارند که می توانند نوزاد خود را به موقع به دنیا بیاورند. در واقع تولد زودرس یکی از ترس های اصلی هر پدر و مادری است. در این قسمت از بارداری و نوزاد نمناک به شما خواهیم گفت که چه عواملی می تواند منجر به زایمان زودرس شود و چه علائمی نشان می دهد فرزند شما ممکن است زودتر از آنچه که انتظار دارید، به دنیا بیاید.

زایمان زودرس زایمانی است که زود تر از موعد مقرر اتفاق می افتد، به ویژه پس از هفته 21 و قبل از هفته 37 بارداری. طبق تحقیقات انجام شده، نوزادانی که بین هفته های 37 تا 40 به دنیا می آیند، "نوزادان نارس" هستند.

براساس داده ها، متولدین قبل از هفته بیست و هشتم 65٪ شانس زنده ماندن دارند، در حالی که متولدین بعد از آن 95٪ شانس بقا دارند اما این سوال همچنان باقی است که چه عواملی باعث تولد زودرس می شوند؟

زایمان زودرس

علل و عواملی که می توانند باعث زایمان زودرس شوند

دلایل احتمالی زایمان زودرس بسیار است و بحث در مورد آن ها بدون ارزیابی هر مورد خاص دشوار است. به طور کلی عوامل اصلی که می توانند باعث زایمان زودرس شوند عبارتند از:

1- دیابت بارداری

دیابت بارداری یک تهدیدی است که می تواند منجر به زایمان زودرس شود. با این حال هیچ اطلاعات قطعی وجود ندارد تا اطمینان حاصل شود که این بیماری می تواند خطر تولد زودهنگام نوزاد را افزایش دهد.

2- بیماری های قلبی و کلیوی

خطر سلامتی مادر می تواند روند طبیعی بارداری او را تحت تأثیر قرار دهد. بیماری قلبی یا کلیوی زن بیمار می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

علت زایمان زودرس

3- مسمویت بارداری با تشنج و یا بدون آن

مسمومیت حاملگی زمانی اتفاق می افتد که کمبود اکسیژن در جفت وجود داشته باشد. این وضعیت می تواند به طور جدی روند بارداری را تحت تاثیر خود قرار بدهد و منجر به زایمان زودرس و حتی آسیب جدی به سلامتی کودک شود. در عین حال، مسمومیت می تواند منجر به یک سری تشنج شود که باعث به کما رفتن خواهد شد.

4- مشکلات مربوط به تیروئید

هورمون تیروئید در رشد و تکامل کودک، خصوصاً در ابتدای بارداری مهم است. به اضافه ی این که برای رشد جفت بسیار حیاتی است. طبق تحقیقات انجمن تیروئید آمریکا، تغییرات عملکرد تیروئید در طول بارداری ممکن است با زایمان زودرس در ارتباط باشد.

تیروئید

5- جدا شدن جفت و جفت سرراهی

قطع جفت یک وضعیت نادر در دوران بارداری است، و زمانی اتفاق می افتد که جفت از دیواره رحم جدا شود. به همین نحو جفت در جای نامناسبی قرار می گیرد و در حالت دوم، جفت معمولاً در دهانه رحم قرار دارد. هر دو شرایط ازعواملی هستند که می توانند منجر به زایمان زودرس شوند.

6- عفونت ادراری

عفونت های دستگاه ادراری و همچنین عفونت های واژن دارای ریسک زیادتری برای وقوع زایمان زودرس هستند. در مطالعات مختلف، محققان مشاهده کردند که عفونت ادراری می تواند باعث زایمان زودرس یا پارگی غشاها شود.

عفونت ادراری بارداری

7- مصرف مواد مخدر، تنباکو و الکل

قرار گرفتن در معرض مواد سمی می تواند بارداری را در معرض خطر قرار دهد، به ویژه هنگامی که با رژیم غذایی نامناسب، مراقبت های ضعیف پیش از تولد و احتمال انتقال بیماری های آمیزشی یا ویروسی همراه باشد.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده که مصرف برخی مواد خاص مستقیماً با وزن کم هنگام تولد، ناهنجاری های قلبی، جدا شدن زودرس جفت، جفت سرراهی و زایمان زودرس در ارتباط است.

8- اضطراب و استرس

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، زنانی که قبل از اتمام دوره ی بارداری نوزاد خود را به دنیا می آورند، در مقایسه با زنانی که به موقع زایمان می کنند، در هفته ی دهم تا بیستم دوره ی بارداری خود از سطح استرس بالایی برخوردارد بوده اند. با این حال مطالعات مختلفی که رابطه بین زایمان زودرس و استرس را تجزیه و تحلیل می کنند، به اطلاعات قطعی دست پیدا نکردند.

اضطراب و استرس

9- افسردگی

بعضی از پزشکان ادعا می کنند عوامل ایجاد زایمان زودرس که هیچ توضیحی ندارند، ممکن است به افسردگی در دوران بارداری مربوط باشند. وقتی که این اتفاق می افتد، هورمون استرس (کورتیزول) و همچنین کورتیکوتروپین، بیش از حد تحریک می شوند. این ترکیب می تواند باعث زایمان پیش از موعد شود.

10- فشار خون بالا

فشار خون بالا در دوران بارداری می تواند بارداری را پیچیده کند و خطر ابتلا به مسمومیت حاملگی بدون تشنج را افزایش دهد و در نتیجه منجر به تولد زودرس شود. به همین دلیل، متخصصان اغلب زنان باردار با سابقه ی فشار خون را مدام تحت نظر می گیرند.

فشار خون بالا

11- سن

نوجوانان باردار در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند زیرا ممکن است خود رشد کامل نداشته باشند. در مورد زنان باردار بالای 35 سال، خطر نیز افزایش می یابد زیرا سایر موارد مانند دیابت یا فشار خون بالا بسیار شایع تر است.

12- فاصله کوتاه بین بارداری ها

دو بارداری متوالی می تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد. با این حال داشتن دو بارداری در مدت زمان کوتاه دلیل قطعی برای تولد زودرس نیست.

13- چند قلو زایی

هنگامی که بارداری شامل دو یا چند نوزاد می شود، وزن اضافی در رحم می تواند کیسه آب را پاره کرده و منجر به انقباضات رحمی زودرس شود.

چند قلو زایی

علائم زایمان زودرس

اگر فکر می کنید در حال زایمان هستید و هنوز طول بارداری خود را تمام نکرده اید، هرچه سریع تر به بیمارستان بروید. این یک فوریت پزشکی است که نیاز به توجه فوری دارد. علائمی که می توانند شما را از زایمان زودرس مطلع کنند عبارتند از:

  • انقباضات شدید و منظم که با گذشت زمان همچنان برقرار هستند
  • درد در روده، شرمگاه و حتی کمر.
  • درد کمر خفیف.
  • گرفتگی هایی که شبیه قاعدگی و کمی شدید تر هستند
  • فشار در ناحیه شرمگاه که به شما هشدار می دهد کودک قصد خارج شدن از آن را دارد.
  • افزایش ترشحات واژن و دفع پلاگ مخاطی
  • خون ریزی واژن
  • پاره شدن کیسه آب

13 علت اصلی زایمان زودرس + علائم آن

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی