چهارشنبه سوری

تاثیر چهارشنبه سوری بر کودکان رو اینطوری کنترل کنید

تاریخ انتشار : 23 اسفند 1402کد مطلب : 92640زمان مطالعه : 5 دقیقه
چهارشنبه سوری امسال را میتوانید با انجام سرگرمی هایی جدید و جالب برای خود و اطرافیانتان به یاد ماندنی کنید.

تاثیر چهارشنبه سوری بر کودکان چطور ایمن تر و زیباتر می شود؟

چهارشنبه سوری یکی از جشن های کهن ما ایرانیان است که هنوز هم پابرجاست و در اقصی نقاط کشورمان برگزار می شود اما متاسفانه این جشن مانند قدیم برپا نمی شود و جای سنت هایی چون روشن کردن آتش، خوردن آجیل مشکل گشا، خواندن شاهنامه به دور آتش، کوزه شکستن، فال‌گوشی و گره‌گشایی، شال‌اندازی، قاشق زنی و... را بازی های خطرناک گرفته و این رسم دیرینه که در گذشته عاملی برای دورهمی خانواده‌ها و مردم محل بود، حالا مایه رعب و وحشت مردم شده است و عواقبی نظیر سوختگی‌های شدید یا حتی مرگ را به‌همراه دارد. در این بخش از نمناک پیشنهاداتی برای چهارشنبه سوری بی خطر و ایمن به خصوص برای کودکان آورده ایم.

روشن کردن آتش

یک آتش کوچک با هماهنگی اعضای ساختمان در حیاط منزل یا محیطی خالی از سکنه در اطراف خانه روشن کنید، برای شعله ور کردن اتش از بنزین و نفت استفاده نکرده و از انداختن ظروف تحت فشار (کپسول ها و اسپری ها) و وسایل شیشه ای به درون آتش خودداری کنید. از برپایی آتش در نزدیکی پست ها وکابل های برق، پمپ بنزین ها و ایستگاه های تقلیل فشار، واحدهای مسکونی، پارکینگ ها، مجاورت خودروهای پارک شده و معابر تنگ خودداری کنید.

آتش

دورهمی خانوادگی

حضور همه اعضای خانواده با پدر بزرگ و مادربزرگ جو شادی را برای کودکان و نوجوانان فراهم می‌کند پس دور هم جمع شوید و بازی های هیجان انگیز انجام دهید.

برپایی رسم قاشق‌زنی

در این رسم دختران و پسران جوان چادری بر سر و روی خود می‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانهٔ دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحبخانه از صدای قاشق‌ هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و به کاسه‌های آن‌ها آجیل چهارشنبه سوری، شیرینی، شکلات، نقل و حتی پول می‌ریزد.

شاهنامه‌خوانی

شاهنامه‌ خوانی عبارت از خوندن اشعار شاهنامه‌ی فردوسی به آواز مخصوص. در شب چهارشنبه‌ سوری دور هم جمع شوید و از فردی بخواهید که برایتان شاهنامه بخواند.

اسم و فامیل

این بازی جزو بازی هایی است که همه با آن خاطره داریم و یک بازی ساده است که به وسایل چندانی هم نیاز ندارد فقط کاغذ و خودکار. برای انجام بازی اسم، فامیل، میوه، حیوان، شهر، رنگ و... روی کاغذ می نویسیم و بعد به نوبت هر کدام یکی از حروف الفبا را نام می بریم و باید با حرف گفته شده مواردی که گفتیم برای هر کدام یک مثال بنویسیم در این بازی حضور ذهن فعال و سرعت عمل در نوشتن بسیار حائز اهمیت است در امتیاز هم به هر گزینه 5 امتیاز می دهیم. هرچه تعداد شرکت کننده ها بیشتر باشد هیجان بازی نیز بیشتر خواهد شد در آخر برنده کسی است که بیشترین امتیاز را بگیرد.

پانتومیم

پانتومیم یکی از بازی‌های هیجانی و در عین حال خنده دار است که همه‌ٔ سنین می‌توانند در آن شرکت کنند. روش بازی کردن به این صورت است که گروه اول یک کلمه یا عبارت چند کلمه ای را انتخاب می کند و یکی از اعضای گروه دوم باید داوطلب اجرا شود و گروه اول به آهستگی کلمه را به نفر اجرا کننده خواهد گفت. نفر اجرا کننده روبروی هم گروها هایش می ایستد و تلاش می کند بدون اینکه لب بزند یا هر نوع کلام، کلمه را برای دوستان خود اجرا کند. هم گروهای او با بین حدس های خود تلاش می کنند سریع تر به کلمه نزدیک گردند.

بازی های ایرانی

گل یا پوچ

گل یا پوچ یکی از بازی های قدیمی است، در این بازی یک تکه کاغذ کوچک را شخصی در مشت خود نگه میدارد و نفر مقابل باید حدس بزند که در کدام دست او گل است. اگر درست حدس بزند دست عوض میشود یعنی گل را طرف دیگر باید در مشتش پنهان کند و امتیاز را هم شخصی میگیرد که درست حدس زده باشد.

حدس بزن

این بازی هم مثل پانتومیم مناسب همه سنین است و می‌تواند همه‌ٔ اعضای خانواده را دور هم جمع کند. یک نفر را انتخاب کنید و چیزی را روی تکه‌ای از کاغذ بنویسید و به پیشانی طرف مقابل بچسبانید. چیزی حدود 20 بار فرد مقابل حق دارد، حدس بزند که روی کاغذ مربوطه چه چیزی نوشته شده است.

نخند

در این بازی هر فرد شرکت کننده به نوبت، باید به صورت فردی که در کنار دستش نشسته نگاه کند و او را با ادا و اطوار بخنداند و اگر آن شخص بخندد بازی را می بازد و کسی در این بازی برنده تلقی می شود که در طول بازی حتی لبخند هم نزند این بازی اگرچه ساده است اما با انجام دادن آن شاید یک دل سیر بخندید پس به امتحانش می ارزد.

هُپ

در بازی هُپ افراد دایره وار می نشینند.نفر اول باید شماره یک بگوید، بعد به ترتیب، نفر دوم عدد دو، نفر سوم عدد سه و نفر چهارم عدد چهار را باید بگوید. در این جا نفر پنجم باید بسیار حواسش جمع باشد و به جای عدد 5 کلمه «هپ» را بگوید. به همین روش نفرات شش، هفت و … باید اعداد مربوط به خود را بگویند. وقتی عدد 10 می رسد باز باید کلمه «هپ» گفته شود. به همین ترتیب به جای مضارب عدد 5 باید کلمه «هپ» را بگویند. کسانی که به اشتباه به جای کلمه «هپ» عدد بگویند و...می‌سوزند و از بازی خارج می‌شوند.

مار و پله

مارو پله یکی دیگر از بازی های جالب و هیجان انگیز است که به صورت دسته جمعی انجام میشود، هر نفر با رعایت نوبت خود تاس را می اندازد و هر عددی که آمد به تعداد همان، خانه ها را طی میکند و اگر در خانه ای قرار گرفت که دهن مار هست باید به خانه ای که دم همان مار است برگردد و اگر به پایین نردبانی رسید باید به خانه برود که بالای نردبان به آن می رسد.

اسم بازی

بازی دیگری که در دورهمی ها انجام می شود اسم بازی است. بازی به این صورت است که نفر اول یک اسم را می گوید و نفر بعدی با حرف آخر اسم او باید اسم دیگری بگوید. قانون بازی به این صورت است که هر کس در گفتن اسم توقف زیادی کند از بازی خارج میشود.

دوز

از بازیهای پرطرفدار و کم خرج بازی دو نفره ی دوز است که مواد لازم آن یک کاغذ و یک قلم می باشد. این بازی از بازی های مورد علاقه ی بیشتر بچه ها محسوب می شود اگر می خواهید از شبتان بیشتر لذت ببرید یک بار این بازی را امتحان کنید.

شاه، دزد، وزیر

یک بازی جالب و گروهی که خنده بر لب مینشاند بازی شاه، دزد، وزیر است. روی چند تکه کاغذ کلمه های شاه، دزد، وزیر و جلاد را می نویسیم و هر کدام از اعضای گروه یکی از کاغذها را برمیدارد تا سمت خود را بداند. سپس کسی که سمت شاه را دارد به بقیه گروه می گوید:«وزیر من کیست؟» شخصی که کاغذ نوشته شده ی وزیر را دارد خود را معرفی میکند. شاه هم دستور میدهد که دزد را از بین دونفر باقی مانده پیدا کند. وزیر باید دزد را پیدا کند شاه به جلاد دستور شکنجه دزد را می دهد ولی اگر وزیر نتوانست دزد را پیدا کند شاه به جلاد دستور میدهد که وزیر را شکنجه کنند.

تاثیر چهارشنبه سوری بر کودکان رو اینطوری کنترل کنید

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی