آبله مرغان

علائم آبله مرغان تا چند روز واگیر دارد و چطور جلوگیری کنیم؟

تاریخ انتشار : 26 فروردین 1403کد مطلب : 93111زمان مطالعه : 2 دقیقه
آبله مرغان یک بیماری بسیار مسری و واگیردار که افراد در سن بالا باید بیشتر مراقب این بیماری باشند و علائم آنرا بشناسند تا از ابتلا به آبله مرغان جلوگیری کنند.

آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان (chicken pox) یک بیماری عفونی ویروسی است که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ اما بیشتر کودکان را درگیر می‌کند. این ویروس به‌راحتی از افراد مبتلا به آبله مرغان به افرادی که تابه‌حال به این بیماری مبتلا نشده‌اند یا اینکه واکسینه نشده‌اند سرایت می‌کند. بیماری آبله مرغان در اواخر زمستان و اوایل بهار شیوع بیشتری پیدا می‌کند، به همین خاطر بسیاری از کاربران نمناک می خواهند بدانند علائم آبله مرغان چیست؟ آبله مرغان تا چند روز واگیر دارد؟ و چگونه از سرایت آبله مرغان جلوگیری کنیم؟، با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

علائم آبله مرغان

علائم و نشانه های ابتلا به آبله مرغان عبارتند از:

آبله مرغان

آبله مرغان تا چند روز واگیر دارد؟

آبله مرغان بسیار مسری و بیماری ویروسی است که از طریق تماس مستقیم با بثورات پوستی یا انتقال هوایی از طریق رطوبت هوا منتقل می‌شود. معمولا مدت زمان انتقال آبله مرغان 7 تا 10 روز است، پس از التیام و خوب شدن زخم‌ها و رسیدن به مرحله و تشکیل کوره‌های آبله‌ای که زخم‌ها بهبود یافته‌اند، بیمار دیگر قابلیت انتقال آبله مرغان را ندارد. باید بدانید اگر علائمی مانند تب و... کاهش یافته اما زخم هایتان خوب نشده شما حامل ویروس هستید زیرا ویروس در زخم‌ها حضور دارد و می‌تواند از طریق تماس مستقیم با زخم‌ها منتقل شود.

لازم به ذکر است کودکان مبتلا به آبله مرغان معمولا طی 7 تا 10 روز بهبود می‌یابند اما مدت زمان خوب شدن آبله مرغان در بزرگسالان ممکن است بین 10 تا 14 روز طول بکشد. در نوزادان، مدت زمان خوب شدن آبله مرغان و بهبودی بین 14 تا 21 روز طول می‌کشد.

چگونه از سرایت آبله مرغان جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از انتقال آبله مرغان:

  1. دست ها را مرتب بشویید.
  2. از ماسک استفاده کرده، پوشاندن دهان هنگام سرفه، به جلوگیری از انتشار آبله مرغان کمک می‌کند.
  3. از فرد مبتلا به آبله مرغان دوری کنید زیرا قرنطینه کردن افراد آلوده به آبله مرغان و کسانی که در تماس نزدیک با او هستند برای جلوگیری از شیوع بسیار مهم است. برای جلوگیری از ابتلای سایرین به این بیماری، فرد مبتلا نباید به محل کار، مدرسه، دانشگاه و...برود.
  4. بهترین روش پیشگیری از آبله مرغان واکسیناسیون است، دوز واکسن باید زده شود زیرا خطر عفونت و عوارض مرتبط با آن را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.
  5. عدم استفاده از وسایل شخصی افراد مشکوک به آبله مرغان به پیشگیری از این بیماری کمک می کند.
  6. پس از قرارگرفتن در معرض آبله مرغان، به فرد ایمونوگلوبولین (IG) داده شود که می‌تواند محافظت موقتی را ارائه و شدت بیماری را کاهش دهد.

علائم آبله مرغان تا چند روز واگیر دارد و چطور جلوگیری کنیم؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
برچسب : آبله مرغان
وبگردی