تربیت جنسیتی کودک

سن و روش آموزش اندام خصوصی به کودک

کد مطلب : 86061زمان مطالعه : 3 دقیقه
توضیح در مورد اندام های خصوصی به کودکان جزء پراهمیت ترین نکات در تربیت فرزندان است. داشتن اطلاعات درست برای آموزش اندام خصوصی کودک به شما کمک بسزایی میکند.

شیوه های آموزش اندام خصوصی به کودک

تربیت یکی از مهم ترین مسائلی است که والدین باید به آن توجه نمایند. منظور از تربیت در این بخش آموزش راه ها و روش های مختلف به کودک برای مراقبت از خود در برابر سوء استفاده است. در این بخش از خانواده پلاس نمناک به شما می گوییم که چگونه نقاط خصوصی بدن را به کودک خود یاد دهید.

سن آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان

زمان آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان پیش از رفتن به مدرسه نیست بلکه بهترین زمان برای آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان از همان دوران خردسالی یعنی از زمانی که کودک صحبت کرد و توانست مفهوم حرف هایتان را دریابد، می باشد. بهترین و مناسب ترین سن برای آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان 3 سالگی به بعد می باشد.

اندام خصوصی کودکان را چگونه بنامیم؟

برای نامگذاری اندام خصوصی کودکان همواره سن رشدی او را در نظر بگیرید و از کلماتی که فراتر از فهم اوست استفاده نکنید.والدین باید بدون تعصب و شرم در این باره با کودکان صحبت کنند. از واژه‌های اختصاصی‌تر و در عین حال مؤدبانه استفاده کنید و از واژه‌هایی مثل اندام خصوصی پسرانه و اندام خصوصی دخترانه استفاده کنید که هم مؤدبانه هستند و هم به عضوی از بدن اشاره دارند و قابل درک هستند.

صحبت کردن

آموزش نقاط و اندام خصوصی بدن به کودک

برای آموزش نقاط خصوصی بدن به کودک نکات زیر را رعایت کنید:

قدم اول :آموزش وسایل خصوصی به کودک

برای درک بهتر کودک در مورد نقاط خصوصی بدن باید در مورد وسایل خصوصی با کودک حرف بزنید. به او بگویید که برخی از وسایل مانند حوله، مسواک، لیوان و... خصوصی هستند و هیچ کسی نباید و حق ندارد از آنها استفاده کند.

قدم دوم :توضیح درباره مکان خصوصی و عمومی به کودک

برای درک بهتر کودک در مورد نقاط خصوصی بدن باید در مورد مکان خصوصی و عمومی با کودک صحبت کنید تا او فرق بین مکان عمومی و خصوصی را درک کند. به کودک بگویید که حمام، اتاق پدر و مادر، دستشویی در خانه مکان های خصوصی هستند و هیچ کس نباید بدون در زدن و اجازه گرفتن به آنها وارد شود اما پذیرایی و آشپزخانه از مکان های عمومی خانه هستند.

قدم سوم :توضیح اندام خصوصی

به کودک خود در مورد اندام خصوصی اینگونه توضیح دهید که عزیزم ما همینطور که وسایل خصوصی و مکان خصوصی داریم، اندام های خصوصی هم داریم که خصوصی است و نباید کسی ببیند. 

پدر و پسر

قدم چهارم :آموزش پنهان کاری نکردن

بعد از آموزش اندام خصوصی به کودک به او بگویید که اگر کسی در مورد این اندام با تو صحبت کرد، حتما به پدر یا مادر و معلم بگو، مطمئن باش آنها تو را دعوا نمی کنند.

نکات مهم

از کلمات منفی استفاده نکنید. شما اولین افرادی هستید که راجع به بدن آن ها صحبت می‌ کنید پس مثبت یا منفی بودن نظرات شما در این زمینه تاثیر زیادی در ذهنیت کودک مربوط به خودش بر جای می ماند.

  1. در آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان باید کاملا ملایم و با مهربانی صحبت کنید.
  2. قبل از آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان به اندازه کافی اطلاعات کسب کنید زیرا کودک ممکن است سوالات زیادی از شما بپرسد پس شما باید بتوانید به بهترین نحو ممکن پاسخ سوالات او را دهید.
  3. به تمامی سؤال های کودک مطابق سنش با بهترین حالت پاسخ دهید زیرا در غیر اینصورت او سعی می کند سوالاتش را از دیگران به ‌ویژه هم سن و سال ‌هایش بپرسد وممکن است پاسخ های غلط بگیرد.
  4. به کودکتان بیاموزید جز والدین برای کمک به او در دستشویی رفتن، تعویض لباس و... از کسی کمک نگیرد.
  5. مهارت نه گفتن را به کودک خود بیاموزید تا کودک هنگام قرار گرفتن در معرض اذیت و آزار دیگران بتواند نه بگوید و در مقابل آنها بایستد.

سخن آخر

والدین گرامی توجه داشته باشید، تنها با آموزش مسائل خصوصی به کودک نمی توانید از او در مقابل سوء استفاده مراقبت کنید بلکه باید حواستان بیشتر به کودک خود باشد وهرگز فرزندتان را با افراد غریبه و حتی دوستانتان تنها نگذارید.

سن و روش آموزش اندام خصوصی به کودک

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
برچسب : تربیت کودک
وبگردی