تولد
درمان کایروپراکتیک
کایروپراکتیک به روش درمانی مناسبی برای درد استخوان ها گفته می شود که با مراجعه به پزشک متخصص بدون عمل جراحی می توانید بهبود پیدا کنید.

درمان های دستی یا کایروپراکتیک برای رهایی از دردهای کمر و  ...

افرادی که از مشکلاتی مثل گردن و یا کمر درد رنج می برند، ممکن است که رو به درمان هایی مثل کایروپراکتیک بیاورند. تقریباً 22 میلیون فرد در کشور های بزرگ هر ساله این درمان را انجام می دهند. حدود 35 درصد آن ها به دلایل مختلف مثل تصادف، آسیب دیدگی حاصل از ورزش،  فشار بیش از حد عضلات، به این درد ها دچار می شوند که می توانند بعد از این درمان از درد خلاص شوند. بعضی دیگر از افراد هم که از گردن درد، دست و پا درد و سر درد شکایت دارند، می توانند به انجام این درمان بپردازند.

درمان کایروپراکتیک

درمان کایروپراکتیک چیست؟

در این درمان درمانگر ها  از دست خود برای ماساژ استفاده می کنند و قصد دارند ساختار اسکلتی ماهیچه ای بیمار را به شکل و پوزیشن مناسب برسانند ؛  مخصوصاً در قسمت ستون فقرات.  

  1. این درمان باعث می شود که فرد بدون جراحی و دارو بهبودی پیدا کند.
  2. در واقع این درمان با دست باعث می شود تا مفاصل دوباره حرکت خود را بازیابی کنند و آسیب دیدگی به بافت به دلیل جراحت های گذشته مانند زمین خوردن، فشار زیاد، نشستن به شکل نامناسب و ... برطرف گردد.
  3. درمان کایروپراکتیک برای ماهیچه مفاصل، استخوان و بافت های اتصالی بسیار عالی عمل می کند و درد غضروف، تاندون و ماهیچه ها را از بین می برد. البته بعضی ها آن را همراه با دارو پیش می برند. فرد متخصصی که قرار است این درمان را برای شما انجام دهد، حتماً باید دوره های لازم را پشت سر گذاشته باشد. 
  4. درمانگر همچنین می تواند هرگونه درد در قسمت های دیگری مثل سر، فک، شانه، آرنج، مچ دست، لگن و زانو و قوزک پا را هم درمان کند.
  5. این درمان می تواند برای همه سنین انجام شود. بسته به بیماری که مورد معالجه قرار می گیرد، شدت و نیروی درمان متفاوت است.
  6. همه بیماران باید تحت آزمایش قرار بگیرند تا متوجه شوند که آیا گزینه ایده آلی برای انجام این درمان می باشند یا خیر. به عنوان مثال بعضی از بیمارانی که سن بسیار بالایی دارند و از دارو های رقیق کننده استفاده می کنند و استخوان آن ها خیلی نازک و نرم شده اند، ممکن است گزینه مناسبی برای انجام این درمان نباشند. اگر درمان برای فرد خطرناک باشد، حتما درمانگر به شما اطلاع خواهد داد.
  7. قبل از انجام این درمان، معمولاً آزمایش اشعه ایکس برای بررسی ساختار های داخلی، سی تی اسکن، ام آر آی نیز انجام می شود تا تشخیص دقیقی برای درمان ایجاد گردد.

کایروپراکتیک

درمان کایروپراکتیک چگونه انجام می شود؟

درمانگری که قرار است این کار را انجام دهد، اول سابقه پزشکی شما را بررسی می کند. معاینه فیزیکی به عمل می آورد و سپس با تست ها و تصویربرداری ها، درمان مناسب را برای کمر درد مشخص می کند.

در این درمان، درمانگر مفاصل را با استفاده از یک فشار ناگهانی اما کنترل شده، تحت تاثیر قرار می دهد. کیفیت حرکات دست باید کاملاً حساب شده باشد، بسیاری در کنار این درمان از مشاوره، تغذیه و ورزش هم استفاده می کنند. هدف از انجام کایروپراکتیک، بازیابی و بهبود عملکرد بدن و جلوگیری از آسیب دیدگی در قسمت پایین کمر می باشد.

فواید و خطرات درمان کایروپراکتیک

این درمان عموماً یک درمان اثرگذار برای درد در قسمت پایین کمر محسوب می شود که چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک هم اشاره شده است به دلیل آسیب دیدگی ناگهانی مثل جابجا کردن مبل یا زمین خوردن اتفاق افتاده است. درد حاد کمر معمولاً در چنین شرایطی بیشتر از سه هفته طول نمی کشد و به خودی خود بهبود پیدا می کند.

تحقیقات نشان می دهد که این درمان برای بهبود سردرد و گردن درد هم موثر است. همچنین بعضی از انواع پوکی استخوان یا فیبرومیالژیا هم با انجام چنین درمانی بهبود پیدا می کنند، زیرا یک ماساژ عمیق در بافت بدن انجام می شود.

مطالعات نشان می دهد افرادی که مبتلا به پوکی استخوان و مشکلات ستون فقرات یا آرتریت التهابی هستند و یا از دارو های رقیق کننده خون استفاده می کنند، حتما قبل از انجام این کار باید به پزشک اطلاع رسانی کنند زیرا در بعضی از مواقع انجام این کار برای آن ها ممنوع است، همچنین بیمارانی که سابقه سرطان دارند، حتماً باید با اجازه پزشک به انجام این درمان بپردازند.

عوارض درمان کایروپراکتیک

همه انواع این درمان ها بر اساس تشخیص نوع کمر درد انجام می شود و پزشک مورد نظر اول باید تاریخچه و سوابق پزشکی شما را مطالعه کند، دارو های مصرفی، نوع آسیب دیدگی و سبک زندگی شما را بشناسد و بعد به انجام درمان بپردازد.

درمان های رایج و پیشنهادی توسط متخصص کایروپراتیک

این درمان ها عبارتند از؛

تراپی بافت نرم

در چنین درمانی عضلات سفت را ریلکس می کنند، اسپاسم و گرفتگی را بهبود می بخشند، تنش ها را در بافت اتصالی اعصاب هر ماهیچه درمان می کنند و مفاصل را به شکل مناسبی در می آورند تا حرکت فرد بهبود پیدا کند.

بستن مفاصل

در چنین مواردی مفاصل یا ماهیچه های مورد نظر را برای بهبودی می بندند. 

ورزش و کشش

در چنین حالتی برای بهبود وضعیت حرکتی، تعداد حرکات خاصی را برای کشش و ورزش ناحیه تجویز می کنند.

تجویز دارو و ملاحظات 

ممکن است که درمانگر به شما رژیم غذایی خاصی بدهد تا وزن تان  کاهش پیدا کرده و کمر درد تان نیز وضعیت بهتری پیدا کند. این درمان ها معمولاً آسیب زننده نیستند اما مقدار کمی سوزش شبیه به سوزش هایی که بعد از ورزش احساس می کنید، ایجاد خواهد شد که یک عارضه جانبی کاملا رایج و بی خطر است.

درمان های مکمل کایروپراکتیک چیست؟

معمولا در کنار این درمان، پزشک رژیم غذایی، عادات ورزشی منظم، تحریک الکتریکی، یخ درمانی یا گرما درمانی، ماساژ و روش های کنترل استرس و آرام کردن عضلات را به شما پیشنهاد می کند. 

همچنین پوزیشن های مناسب هنگام راه رفتن، نشستن، خوابیدن، نشستن پشت میز، ایستادن و حرکت کردن را به شما آموزش می دهند تا بتوانید روتین روزانه خود را رعایت کنید.

رژیم غذایی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بعد از انجام این درمان هر گونه علائم غیر معمول مثل ضعف، بی حسی و بدتر شدن درد را احساس کردید، به پزشک خود اطلاع رسانی کنید تا سریعاً برای ارزیابی آماده شوید.

قبل از درمان کایروپراکتیک حتما بخوانید + نکات مهم

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ف.ن/ن
وبگردی