تولد
سرود کریسمس
سرود کریسمس اثر یکی از بهترین رمان نویسان قرن نوزدهم به نام چارلز دیکنز می باشد و شخصیت اصلی سرود کریسمس شخصی به نام اسکروج است.

همه چیز درباره " سرود کریسمس " اثر چارلز دیکنز و اسکروج واقعی

سرود کریسمس اولین بار در تاریخ 19 دسامبر سال 1843 منتشر شد. بعد از گذشت چندین سال افراد این سرود نوستالژیک را در جشن کریسمس می خواندند. زمینه این داستان در این مورد است که کریسمس چگونه شکل قبلی خودش را از دست داده است و شبیه به یک سرود مربوط به جشن نیکوکاری است.

موفقیت سرود کریسمس نویسنده آن را نیز متعجب کرد. 6000 کپی از این سرود در 19 دسامبر منتشر شد. چارلز دیکنز نامه های زیادی در مورد این سرود دریافت کرد. در مجلات و روزنامه ها نیز صحبت زیادی در مورد سرود کریسمس شد و او در این باره گفت که این اتفاقات برای من شبیه به یک افتخار ملی بود.

چارلز دیکنز از بهترین رمان نویسان قرن 19 و نیز بازیگر و کارگردان تئاتر هم بود؛ او نمایش تک نفره "سرود کریسمس" را در سراسر کشور بریتانیا اجرا کرد و به خاطر تواناییش در جان بخشیدن به تمامی 38 نقش این نمایش و ایجاد جهانی اعجاب انگیز برای مخاطبان، مورد ستایش بسیار قرار گرفت.

چنانچه در این بخش جالب از نمناک میخوانید دقیقا در همان سال هم کارت های تبریک کریسمس رواج زیادی پیدا کرده بود. به همین دلیل سرود کریسمس هم کم کم روی کاغذ ها آمد و در کل جهان شناخته شد و هر ساله در ماه دسامبر آن را داخل روزنامه ها می نوشتند.

چارلز دیکنز

شخصیت اسکروج از کجا آمده است؟

جالب است بدانید که شخصیت اصلی سرود کریسمس، شخصی به نام اسکوروج است اما آیا می دانید که این شخص چگونه وارد سرود کریسمس شد؟ چارلز دیکنز در مورد سرود کریسمس همانند دیگر داستان هایش، شخصیتی به نام اسکروج را خلق کرد. اسکروج در این داستان، دارای شخصیتی خسیس، ستمکار، مکار و مردم آزار است اما چرا چنین شخصیتی به ذهن او رسیده است؟

او در سال 1841 در حال قدم زدن در گورستان ادینبورگ بود که ناگهان با یک سنگ قبر برخورد کرد که نام اسکروج روی آن نوشته شده بود. از آنجایی که شغل فرد متوفی، یعنی همان اسکروج، تهیه غذا و نوشیدنی بود، به همین دلیل روی سنگ قبرش عنوان شغلی او را meal man هک کرده بودند ( Meal به معنای وعده غذا) اما چارلز دیکنز اشتباهاً نام او را mean man خوانده بود، یعنی مرد بدجنس. در جریان بازسازی گورستان در سال 1932 قبر اسکروج واقعی گم شد.

شخصیت واقعی اسکروج

بعد ها در نوشته های چارلز دیکنز، این جمله را پیدا کردند که " به نظر من بهترین عاقبت برای یک زندگی بیهوده این است که تا ابد از تو به عنوان یک آدم بدجنس یاد شود ".

برخی افراد بر این باورند که دیکنز با شخصیت های خسیس بیگانه نبود و برای خلق اسکروج، از "گابریل گروب" شخصیت اصلی یکی از مجموعه های مصور اولیه اش تاثیر گرفته بود بنابراین شخصیتی به نام اسکروج را خلق کرد.

برخی دیگر معتقدند خلق شخصیت اسکروج توسط دیکنز به کتاب "زندگی جان الویس آخر" نوشته "ادوارد تاپهام" در سال 1790 باز می گردد که آن کتاب پرفروش ترین کتاب زمانه خود بود و "الویس خسیس" را به عنوان نماد خساست معرفی می کرد. دیکنز برای خلق اسکروج، از شخصیت اصلی این کتاب تاثیر گرفته بود بنابراین شخصیتی به نام اسکروج را خلق کرد.

شخصیت واقعی اسکروج

شخصیت جان الویس

جان الویس نماینده مجلس در برک شایر بود که در خانواده ای متمول و سرشناس به دنیا آمده بود و فردی خسیس بود که خود را از تمام راحتی های زندگی زمینی منع می کرد.

پیاده به خانه می رفت، غذا های مانده و فاسد می خورد و... اما خست و طمع او، بیشتر در انکار نیازهای شخصی خودش بود و گاهی به مردم نیازمند پول نقد می داد و آدم خیرخواه و قابل اعتمادی بود( برخلاف اسکروج). او در سال 1789، مبلغی معادل 25 میلیون پوند برای فرزندانش به جا گذاشت.

تاریخچه سرود کریسمس و شخصیت واقعی اسکروج

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : کریسمس
وبگردی