ونیز
کشور ایتالیا یکی از کشورهای دیدنی اروپاست که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. یکی از شهرهای دیدنی ایتالیا، ونیز است که در این مطلب با مکان‌های دیدنی آن آشنا خواهید شد.

بخش‎های ونیز چگونه تقسیم‌بندی شده‌اند؟

در شهری مانند ونیز که پر از جاذبه‌های گردشگری است، سخت است که بدانید از کجا شروع کنید. شاید بهترین راه این باشد که چند ساعت در خیابان‌ها و گذرگاه‌های کوچک دلربای آن گم شوید، در کنار کانال‌های آن قدم بزنید و گوشه‌های مخفی آن را پیدا کنید. در هر قدم، چیزی را خواهید دید که ارزش به خاطر سپردن را با یک عکس دارد. مهم نیست که این اکتشاف شما را به کجا می‌برد، زیرا به راحتی می‌توانید راه خود را به میدان سن مارکو و کانال بزرگ پیدا کنید. اکثر بهترین مناظری که  از آنها دیدن کنید در اطراف این دو مکان دیدنی قرار دارند.
ونیز به شش محله تقسیم شده که هر یک شخصیت متفاوتی دارند. سن مارکو مرکز ونیز است که از سه طرف توسط یک حلقه‎ی بزرگ آب، یا همان کانال بزرگ، احاطه شده است. در سراسر پل ریالتو محله‌ی صنعتگران سان پولو قرار دارد و در آن سوی کانال بزرگ در جنوب، دورسودوروی شیک با موزه‌های هنری معتبر و میدان‌های شلوغ واقع شده است. در بخش‌های بیرونی سانتا کروچه، کاستلو، و کاناریجیو، منطقه‌ی اصلی یهودیان قرار دارد. جزایر ونیز یعنی لیدو، مورانو، بورانو و تورچلو فراتر از شش محله قرار دارند و دیدنی هستند.

از کلیسای سنت مارک دیدن کنید

مسلماً شناخته‌شده‌ترین کلیسای ونیز و یکی از جذاب‌ترین کلیساهای جهان، کلیسای سنت مارک است که با گنجینه‌های هنری بیزانسی تزیین شده است. این گنجینه بخشی از غنیمتی است که کشتی‌های ونیزی پس از سقوط قسطنطنیه برای این شهر به ارمغان آورده‌اند. تصاویر موزاییکی طلایی در بالای درگاه‌های نما، شما را به داخل کلیسا هدایت می‌کند که در آن 4240 متر مربع موزاییک طلا گنبدها و دیوارها را پوشانده است.

چرا به پل کاخ دوکاله پل آه‌ها می‎گویند؟

زیرا در زمان گذشته بازدیدکنندگانی که به ونیز ‌رسیدند، زمانی از زیر نمای این کاخ خارق‌العاده پا به ساحل گذاشتند و از روی پل آن رد شدند، به دلیل اندازه‌ی کاخ و ظرافت معماری آن تحت تاثیر قرار گرفته و آه ‌کشیدند. حتی نفس مسافران قرن بیست‌و‌یکمی نیز از عظمت و تزئینات مجلل کاخ بند می‌آید. شما آثاری از همه بزرگان ونیزی، از جمله تینتورتو، که بهشت او بزرگترین نقاشی رنگ روغن در جهان است را خواهید دید.

کانال بزرگ قلب ونیز  است

کانال بزرگ در قلب ونیز در حقیقت بلوار اصلی شهر است که میدان سان مارکو، پل ریالتو و ایستگاه راه‌آهن و پل‌های بخش اصلی را به هم متصل می‌کند. روی این کانال 3.8 کیلومتری، تنها چهار پل وجود دارد و قایق‌های ونیزی به نام گواندالو در آن حرکت می‎کنند. درهای کاخ‌های همه‌ی خانواده‌های ثروتمند به کانال بزرگ باز می‌شوند و ساختمان‌هایی با نمای گوتیک ونیزی و رنسانس اولیه رو به آب هستند. با خرید بلیط هواپیما و سفر به این شهر زیبا، سوار گواندالوهای ونیز شوید و در طول کانال بزرگ قایق‌سواری کنید.

پل ریالتو و سن پولو

پل ریالتو علاوه بر این که به عنوان یک گذرگاه شلوغ در میانه‌ی راه در امتداد کانال عمل می‌کند، یک نقطه‌ی دیدنی محبوب برای گردشگرانی است که عکس می‌گیرند و به تماشای مجموعه‌ای از قایق‌هایی که همیشه از زیر آن عبور می‌کنند، می‌ایستند‌. در یک سمت پل ریالتو، بازار شلوغ مواد غذایی قرار دارد که ونیزی‌ها و سرآشپزها برای خرید محصولات تازه و غذاهای دریایی از آنجا خرید می‌کنند. در آن سوی بازار یعنی خیابان‌های باریک سن پولو، مغازه‌های هنرمندان صنایع دستی و استودیوهای ساخت این آثار وجود دارد که یکی از بهترین مکان ها برای خرید در ونیز است.

شهر زیبای ونیز

چرا جزایر مورانو و بورانو معروف هستند؟

سفر به ونیز بدون رفتن به مورانو، خانه کارگران شیشه‌ای افسانه‌ای ونیز، کامل نمی‎شود. کارگران شیشه‌گر در قرن سیزدهم میلادی به اینجا فرستاده شدند تا اسرار دمیدن شیشه در انحصار ونیزی‌ها و در یک جزیره باقی بماند. امروزه کناره‌های کانال پر از نمایشگاه‌ها و استودیوهای شیشه‌ است که همه‌چیز می‌فروشند. در داخل کاخ قرن هفدهمی جوستینیان، موزه‌ی شیشه، با یکی از بزرگ‎ترین و مهم‌ترین مجموعه‌های شیشه ونیزی از زمان رومیان تا قرن بیستم، قرار دارد. جزیره‌ی بورانو نیز دهکده ماهیگیری با خانه‌هایی با رنگ‌آمیزی درخشان است که از لحاظ تاریخی به خاطر توری‌سازی‌اش معروف است. شما می‌توانید با مطالعه‌ی بلاگ فلایتیو مطالب بیشتری را در مورد شهر ونیز بخوانید. 

در موزه‌ی هنرهای زیبای ونیز چه ببینیم؟

این موزه که به اختصار آکادمیا نامیده می‌شود، مهم‌ترین و جامع‌ترین مجموعه نقاشی ونیزی قرن‌های 15 تا 18 را در خود جای داده است. بیشتر این مجموعه از صومعه‌ها و کلیساها و کاخ‌های خانواده‌های اشرافی جمع‎آوری شده و اکنون در محل موزه که قبلاً صومعه‌ی سانتا ماریا دلا کاریتا بوده، به نمایش گذاشته شده است. آثار به ترتیب زمانی مرتب شده‌اند، بنابراین شما نه تنها می‌توانید سیر تحول سبک هنرمندان را دنبال کنید، بلکه می‌توانید آثار معاصران را نیز با هم مقایسه کنید.

ونیز ایتالیا

کلیسای کوچک سانتا ماریا دی میراکولی بسیار دیدنی است

پس از تماشای عظمت کلیسای بزرگ سنت مارک و وسعت سر به فلک کشیده‎ی کلیسای فراری، بازدید از کلیسای سانتا ماریا دی میراکولی مانند جعبه‌ی جواهر کوچکی است که جواهراتش بسیار گرانبها و قیمتی هستند. این کلیسا بر خلاف سایر کلیساهای ونیز دارای سنگ مرمر، نقش‌های ظریفی از گل رز، دایره، هشت ضلعی و صلیب بر روی نما است. شبستان با یک نرده‎ی نفیس دوره رنسانس اولیه که با مجسمه‌هایی تزئین شده است از اتاقک جدا می‌شود. اینجا مکان مورد علاقه‌ی ونیزی‌ها برای ازدواج است، زیرا فضای داخلی آن یکی از زیباترین جاهای شهر است.

دیدنی های ونیز را در سفر به ایتالیا از دست ندهید

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی