مدیریت کلاس درس
مدیریت کلاس درس و بهبود کیفیت آموزشی از دغدغه های معلمان می باشد که با یادگیری چند روش ساده می توانند این تجربه را کسب کنند.

راهکار های فوق العاده موثر برای مدیریت کلاس درس

به عنوان یک معلم ، ممکن است در اولین روز از مدرسه با دشواری هایی مواجه شوید. شما اطلاعات کمی در مورد تنظیم کلاس و مدیریت بچه ها خواهید داشت، نمی دانید که وارد چه جو و محیطی شده اید. به همین منظور برای کمک به شما در کنار آمدن با چنین شرایطی راهکارهایی را در این قسمت از نمناک معرفی کرده ایم. پس با ما همراه باشید و از این نکات مدیریتی استفاده کنید.

مدیریت کلاس درس

1- قبل از کلاس با دانش آموزان صحبت کنید

قبل از وارد شدن به کلاس، جلوی در بایستید و با آن ها صحبت کنید. قبل از شروع درس با تعدادی از آن ها به صورت جداگانه آشنا شوید. این نیز یک روش عالی برای درک این موضوع است که دانش آموزان چگونه به حضور شما واکنش نشان می دهند. علاوه بر این، ممکن است اطلاعات مفیدی راجع به مدرسه و مدیران آن پیدا کنید که قبلاً از آن مطلع نبودید.

2- طوری رفتار کنید که اختیار دار کلاس هستید

دانش آموزان از لحاظ شخصیتی یک قضاوت کننده عالی هستند. آن ها می توانند ترس و اضطراب را حس کنند. به عنوان یک معلم وقتی وارد کلاس می شوید زیر نظر آن ها خواهید بود. اگر چیزی طبق برنامه شما پیش نمی رود عصبانی نشوید. به سراغ فعالیت بعدی بروید یا یک راه حل جایگزین ارائه دهید و در صورت نیاز، از فعالیتی که از قبل آماده کرده اید، استفاده کنید.

رفتار معلم در کلاس

3- خیلی زود صمیمی نشوید

نیازی نیست در کلاس لبخند نزنید و مهربانی نکنید اما سعی کنید با دانش آموزان بیش از حد صمیمی نشوید زیرا اولین برخورد شما می تواند زمینه سواستفاده آنان را فراهم کند. این کار می تواند پیشرفت کلاس را مختل کند. کلاس را با آرامش شروع کنید و به یاد داشته باشید که صمیمی شدن دلیل محبوبیت نیست.

4- نظم و انضباط داشته باشید

شما باید از لحظه ورود به کلاس پیرو نظم و مدیریت کلاس باشید زیرا این مدیریت بسیار کلیدی می باشد. هنگامی که زنگ به صدا درمی آید ، از دانش آموزان بخواهید تا ساکت باشند و نظم کلاس را رعایت کنند . شاید لازم باشد یکی دو بار وسط درس کارتان را متوقث کنید تا دانش آموزان ساکت شوند. توقع نداشته باشید که آن ها به سرعت انتظارات تان را درک کنند. با ادامه تدریس، از آنچه در کلاس می گذرد آگاه باشید. کوچک ترین بی نظمی را متوقف کنید تا از افزایش آن ها پیشگیری کنید.

نظم و انضباط

5- از برخورد ودرگیری دوری کنید

اگر با وجود تمام تلاشی که برای نظم کلاس می کنید، دانش آموزی باعث ایجاد اختلال شد، خونسردی خود را حفظ کنید. حوصله داشته باشید و صدایتان را بالا نبرید. این ممکن است به وضعیتی منجر شود که دانش آموزان دیگر نیز درگیر شوند. در صورت امکان دانش آموز را آرام کنید تا با شرایط کنار بیاید. اگر اوضاع چیزی خارج از کنترل شماست برای کمک، به دفتر مدیر مراجعه کنید.

6- دانش آموزان را تشویق و تحسین کنید

علاوه بر تدریس کردن، سعی کنید موفقیت را به دانش آموزان تان نشان دهید. نشان دهید که به آنها احترام می گذارید. اگر واقعا بچه ها را دوست دارید؛ احساسات تان را به آن ها نشان دهید. تحسین کردن و تعریف کردن موثر از دانش آموزان باعث می شود تا آن ها بدانند طرف شان هستید و حمایت شان می کنید. دانش آموزان حس شما را نسبت به خودشان درک می کنند، بنابراین نگرش مثبتی به آن ها داشته باشید.

تشویق دانش آموزان

7-دانش آموزان را مشغول کنید

همیشه برنامه درسی که به شما داده شده است را دنبال کنید. با این حال، اگر وقت آزاد زیادی دارید یک کلاس فوق العاده برگزار کنید. توجه داشته باشید که این کلاس لزوما نباید درسی باشد. دانش آموزان در صورتی که بیکار باشند کلاس را به هم می ریزند پس کافیست تا آن ها را سرگرم و مشغول کنید.

8- نسبت به دانش آموزان و نحوه یادگیری آن ها آگاه شوید

اجرای راهکارهای موفقیت آمیز مدیریت کلاس، یک فضای یادگیری مثبت برای دانش آموزان ایجاد می کند و نشان می دهد که مطالب درسی را به خوبی دریافته اند. نحوه انجام این روش بسته به سن و شخصیت دانش آموز متفاوت است. با درک نقاط قوت و نیاز دانش آموزان، می توانید فعالیت ها و برنامه های درسی که امکان سهیم شدن و اشتراک شدن دارند را برنامه ریزی کنید.

در مطلب ویزگی معلمان خوب در بخش قبلی نمناک خواندید که معلمان همیشه خواستار موفقیت دانش آموزان شان هستند، دانستن توانایی های آن ها می تواند به شما در حمایت و موفق کردن شان کمک کند و علاوه بر این، امکان ارائه تکالیف متنوع و ارزیابی جدید را برای شما فراهم خواهد کرد.

9- یک برنامه درسی قوی داشته باشید

یکی از جنبه های اصلی مدیریت موثر کلاس، این است که بدانید چه کاری انجام می دهید. هر چه برنامه شما بهتر و جامع تر باشد کلاس نیز به نحو احسن اداره می شود. اگر از قبل برای کلاس برنامه ریزی کنید انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت و مدیریت کلاس آسان خواهد بود.

روش مدیریت کلاس درس

10- انتظارات تان را واضح بیان کنید

انتظارات تان را واضح بیان کنید زیرا وقتی دانش آموزان بدانند که چه انتظاری از آنان دارید بهتر عمل می کنند. آن ها باید بدانند که شما دنبال چه چیزی هستید و چه چیزی از آن ها می خواهید. رفتاری مثبت با آن ها داشته باشید و ارتباط برقرار کنید تا رفتارهای نامناسب شان را گوشزد کنید. با رفتار شما دانش آموزان می دانند که باید به چه چیزی توجه کنند، رفتار خود را بهبود ببخشند و محدودیت های خود را درک کنند. این کار به دانش آموزان کمک می کند تا اجازه دهند شما درس دادن خود را بی وقفه ادامه دهید.

دانش آموزان به این فرآیندها و تعادل نیاز دارند. درگیر کردن دانش آموزان و احساس اینکه آن ها خودشان بخشی از فرآیند یادگیری هستند، بسیار مهم است.

11- انتظارات شفافی از خود داشته باشید

بخشی از یک یادگیری مثبت و مدیریت قدرتمند کلاس این است که شما نیز از خودتان انتظارات شفافی داشته باشید. باید یک برنامه واحد و روتینی داشته باشید، بدانید که وقتی شرایط سخت می شود چه موقع احساس شوخ طبعی خود را حفظ کنید. روز هایی وجود دارد که طبق برنامه پیش نمی رود بنابراین به خاطر سپردن این نکته برای موفقیت شما بسیار مهم است.

*مدیریت صحیح یک کلاس درس برای معلم ضروری است اما تسلط بر مهارت های مدیریت ممکن است سال ها طول بکشد.

* معلمان تازه کار برای پیشرفت باید به معلمان و مدیران با سابقه بیشتر مراجعه کنند و از آن ها مشاوره بگیرند.

روش معلمان با تجربه برای مدیریت کلاس درس

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
برچسب : معلم
وبگردی