لکه روغن ماشین
لکه روغن ماشین روی لباس و سطوح یکی از معضلات خانم های خانه دار است درحالی که برخی ترفند ها و تکنیک ها به پاک کردن کامل این لکه کمک بسزایی می کنند.

روش پاک کردن لکه روغن ماشین از لباس و سطوح

روغن و گاز وسایل نقلیه می‌توانند لکه‌هایی را روی لباس، زمین، حیاط و پارکینگ بر جای بگذارند که پاک کردن آن تقریبا غیرممکن به نظرمی‌رسد. لکه روغن جزو لکه‌های پرزحمتی است که خلاص شدن از شر آنها سخت و چالش برانگیز است و اگر زودتر تمیز نشود، ثابت باقی می‌ماند. در این بخش از نمناک روش های آزمایش شده و واقعی برای از بین بردن لکه های روغنی ناخوشایند از روی لباس و زمین آورده شده است.

نحوه پاک کردن لکه روغن موتور از روی لباس

قبل از اینکه روش های تمیز کردن لکه روغنی را بدانید، به این نکته توجه کنید که مقابله با لکه ای که روی سطح است و به تازگی ایجاد شده بسیار آسان تر است؛ بنابراین سریع تر برای پاک کردن لکه روغنی اقدام نمایید.

استفاده از مایع ظرفشویی

برای از بین بردن لکه روغنی تازه از روی پارچه و لباس، محل چرب را با مایع ظرفشویی بپوشانید و بگذارید 15 دقیقه به همان حالت بماند، سپس با حوله یا ای را نم دار کرده و لکه را پاک کنید و در آخر لباس را با مواد شوینده شستشو دهید.

مایع ظرفشویی

استفاده از پودر گچ سفید

برای از بین بردن لکه روغنی تازه یعنی زمانی که لکه همچنان چسبناک است، از پودر گچ سفید استفاده نمایید، بدین گونه که محل را با گچ بپوشانید و صبر کنید تا پودر جذب شود؛ سپس آن را پاک کنید. لباس ها را طبق معمول بشویید.

استفاده از تینر رنگ یا نفت سفید

برای از بین بردن لکه روغنی تازه، لکه را با تینر رنگ یا نفت سفید بپوشانید و بعد از چند دقیقه لکه را بشویید و لباس را با آب داغ بشویید.

استفاده از بنزین

برای از بین بردن لکه روغنی که در عمق پارچه نفوذ کرده است، دو حوله را به بنزین آغشته و به مدت نیم ساعت در زیر و روی لکه قرار دهید تا روغن حل و جذب به حوله ها شود. پس از آن لباس را بشویید.

مخلوط آمونیاک و سقز

برای از بین بردن لکه روغنی مخلوط آمونیاک و سقز را روی لکه لباس ها اعمال کنید و لکه را با استفاده از حوله مالش دهید. در آخر لباس ها را در آب و صابون بشویید.

آمونیاک و سقز

اسپری خنثی سازی لکه های روغن

افرادی که اغلب با روغن موتور و گریس تماس دارند،می توانند از فروشگاه ها اسپری مخصوص خنثی سازی لکه های روغن مانند اسپری زنگ بر WD40 بخرند.

نحوه پاک کردن لکه روغن موتور از روی زمین و سطوح

برای پاک کردن لکه روغن موتور از زمین روش های زیر را اعمال کنید:

پاک کننده گاز

پاک کننده اجاق گاز می تواند راه حل بسیار مؤثر برای تمیزکردن لکه های روغن روی آسفالت باشد. به سادگی محل مورد نظر را با پاک کننده اجاق گاز اسپری کنید و بگذارید ده دقیقه بماند. از یک برس موی سخت برای تمیز کردن آن استفاده کنید و با شلنگ آب آن را بشویید. این فرآیند را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار کنید.

خاک اره و تینر رنگ

اگر به دنبال راهی برای خلاص شدن از شر لکه های روغن در مسیر هستید بهتر از خاک اره و تینر وجود ندارد. خاک اره یک راه حل عالی است زیرا قدرت جذب بالایی دارد و می تواند روغن را پاک کند همچنین تینر به عنوان حلال عمل می کنند، پس خاک اره را با تینر مخلوط کنید و لکه های روغن را ازبین ببرید.

بعد از مخلوط کردن آنها، مخلوط تینر و خاک اره را به مدت حدود نیم ساعت روی لکه روغن پخش و از جارو برای پاک کردن خاک اره استفاده کنید و اگر لکه باقی ماند، مراحل را تکرار کرده تا از بین برود.

جوش شیرین

جوش شیرین را روی لکه روغن بمالید، 20 یا 30 دقیقه صبر کنید تا جذب شود و سپس از شیلنگ خود برای شستشوی محل استفاده کنید اگر پاک نشد، جوش شیرین بیشتری روی لکه روغن بریزید و بعد از نیم ساعت، از یک برس مرطوب و سفت برای تمیز کردن محل استفاده و سپس آن را با آب بشویید.

جوش شیرین

سرکه و روغن نباتی

اگر جوش شیرین مشکل شما را برطرف نکرد، مقداری سرکه و روغن نباتی استفاده کنید.ابتدا سرکه را روی روغن بریزید و اجازه دهید چند دقیقه بماند، به همان شیوه ای را که در دستورالعمل جوش شیرین استفاده کردید.

اگر این کار یعنی سرکه به تنهایی کارساز نبود، روغن نباتی را امتحان کنید و روی سرکه کمی روغن نباتی بریزید تا روغن با روغن مقابله کرده و لکه پاک شود.

مایع پاک کننده

دلیل این که مایع شوینده یک راه مؤثر برای از بین بردن لکه های روغن روی بتن است به رفتار مولکول ها و فرآیندهای شیمیایی مربوط می شود. مواد شوینده را مستقیم روی لکه روغن بریزید و آب اضافه کنید و با یک برس سخت و آب آن را بشویید.

خمیرهای دست ساز

می توانید با آسیاب کردن مواد جاذب مانند تالک یا خاک اره به صورت پودر و سپس مخلوط کردن آن با ترکیبی از صابون و آب داغ، خمیر درست کنید سپس روی لکه روغن، آب بریزید و خمیر را روی لکه بمالید و بگذارید خیس بخورد پس از خشک شدن با استفاده از یک برس سخت محل را تمیز کنید. اگر بار اول لکه از بین نرفت، تسلیم نشوید این روند را تکرار و دوباره امتحان کنید.

پاک کننده چربی زدا

اگر برای از بین بردن لکه های روغن روی بتن به روش تهاجمی تری نیاز دارید، از یک پاک کننده یا چربی زدا استفاده کنید. می توانید چربی زدا را از فروشگاه ها تهیه کنید. چربی زدا شامل صابون قلیایی غلیظ است،صابون روغن را شل می کند و باعث می شود کثیفی راحت تر شسته شود.

پاک کننده چربی زدا

بخارشور

یکی از روش ها برای از بین بردن لکه روغن از روی زمین، پارکینگ و حیاط استفاده از یک بخارشو است. گرمای بخارشور، می‌تواند روغن را به مایع تبدیل کنید و فشار حاصل از آن می‌تواند لکه را از روی زمین پاک کند.

کوکاکولا

برخی افراد سالها پیش از کوکاکولا به‌عنوان پاک‌کننده و لکه‌بر استفاده می‌کردند اما، اثربخشی آن به‌عنوان پاک‌کننده لکه‌های روغن هنوز یک راز است. اگر بودجه کمی دارید، استفاده از کوکاکولای قدیمی ممکن است کم هزینه ترین و ساده‌ترین راه حل باشد.

دو قوطی کوکاکولا روی لکه روغن ریخته و یک روز به آن فرصت دهید تا جادوی خود را انجام دهد،سپس با آب آن را بشویید اگر لکه از بین نرفت، چند قوطی دیگر روی محل بریزید و 24 ساعت دیگر صبر کنید.

تری سدیم فسفات

برای از بین بردن لکه روغن از روی زمین، با استفاده از تری سدیم فسفات و آب، یک خمیر درست کنید و این خمیر را روی لکه روغن بمالید تا 30 دقیقه روی لکه بماند و روغن را جذب کند. زمین را با آب بشویید. هنگام استفاده از این ماده احتیاط کنید.

پودر لباسشویی

برای خلاص شدن از شر لکه های روغن از پودر شوینده استفاده نمایید و لکه ها را به طور کامل با مواد شوینده لباس بپوشانید،سپس کمی آب بریزید تا پودرها خیس بخورد، مواد شوینده را روی لکه بمالید و بگذارید حداقل 1 ساعت بماند،لکه ها را با آب داغ بشویید و در صورت لزوم این فرآیند را تکرار کنید.

پودر لباسشویی

جوهر نمک

جوهر نمک یا موریاتیک اسید، یکی از موثرترین راه ها برای پاک کردن لکه روغنی از روی زمین است. برای پاک کردن لکه روغنی از روی زمین جوهر نمک را روی لکه بریزید و اجازه دهید چند دقیقه بماند، سپس با برس و آب لکه را بشویید. برای امتحان کردن این روش حتما از دستکش محافظ استفاده کنید.

روش پاک کردن لکه روغن ماشین از لباس و زمین

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی