تولد
درمان اسهال عروس هلندی
عروس هلندی یکی از پرنده های زیبای خانگی بوده که در بین دوست داران پرندگان محبوب است، اگر شماهم از این پرنده مراقبت میکنید بهتر است بیماری هایش را بشناسید.

درمان اسهال عروس هلندی با تشخیص به موقع علائم

عروس هلندی، از جمله خانواده های طوطی های کاکل دار یا کاکل به سر است که به عنوان دومین پرنده محبوب خانگی بعد از مرغ عشق در بین مردم شناخته شده است. عروس هلندی با ظاهر و رنگ زیبا و صدای دلنشینش همدم خوبی برای انسان می باشد، اگر شما هم علاقه مند به نگهداری این پرنده به عنوان حیوان خانگی هستید، باید بدانید ممکن است برخی از علل موجب بیماری اسهال در عروس هلندی شوند، با این بخش از نمناک همراه شوید تا با درمان فوری اسهال عروس هلندی آشنا گردید.

نحوه تشخیص اسهال در عروس هلندی

تشخیص اسهال در عروس هلندی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد زیرا معمولا مدفوع آن‌ها با ادرار مخلوط می‌شود اما با کمی دقت می توانید اسهال عروس هلندی را تشخیص دهید. در حالت عادی مدفوع عروس هلندی از بخش‌های جامد، نیمه جامد و مایع تشکیل شده اما زمان اسهال بودن مدفوع مایع فقط مخلوطی از اورات و ادرار است.

اسهال عروس هلندی

علائم اسهال در عروس هلندی

به جز فضله آبکی، اسهال در عروس هلندی با علائم دیگری نیز همراه است که عبارت است از:

 • کثیف بودن اطراف مخرج
 • کم اشتهایی
 • بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف
 • بی‌حال و بی‌انرژی بودن
 • کسلی و خواب‌آلودگی
 • ساکت و بی‌سروصدا بودن
 • استفراغ
 • ترشح از سوراخ‌های بینی یا چشم
 • پرهای ژولیده و نامرتب
 • وجود خون در مدفوع

علت اسهال عروس هلندی

دلایل رایج اسهال در عروس هلندی ممکن است منشأ روانی، تغذیه‌ای یا پاتولوژی داشته باشد، معمولا اسهال در عروس هلندی به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • فشار روانی
 • تغییر ناگهانی رژیم غذایی
 • کیفیت پایین غذا
 • آلرژی غذایی
 • عفونت ویروسی
 • بیماری باکتریایی
 • تومور
 • التهاب کبد پانکراس
 • انگل‌ها (مانند کرم‌های گرد، کرم‌های نواری، تک‌یاخته‌ها)
 • مسمومیت

چه زمانی اسهال عروس هلندی به درمان نیاز ندارد؟

گاهی اسهال در عروس هلندی خیلی خطرناک نیست و به‌دلیل پرخوری یا ناسازگاری غذا با بدن پرنده اتفاق می افتد و ممکن است شما فقط یک روز اسهال باشد. اگر اسهال شدید بود بیش از یک روز طول کشید، باید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

درمان اسهال عروس هلندی با مراقبت پزشکی

برای درمان اسهال در عروس هلندی به توصیه های زیر عمل کنید:

 1. اگر عروس هلندی شما اسهال شدید دارد، درمان را خیلی سریع انجام دهید زیرا ممکن است آب بدن پرنده کم شود و جان او به‌خطر افتد، پس اولین کار این است که به دامپزشک مراجعه کنید.
 2. دامپزشک سلامت پرنده را ارزیابی می کند و هرگونه مشکل خاص را از طریق انواع آزمایش‌های پزشکی شامل آزمایش خون و اشعه ایکس تشخیص می دهد.
 3. عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های ویروسی، عفونت‌های قارچی، سموم، تغییر در رژیم غذایی و انسداد در مجرای روده دلایل شایع اسهال عروس هلندی هستند که دامپزشک به دنبال آن خواهد بود.
 4. دامپزشک ممکن است بعد از تشخیص این عفونت ها دارو تجویز ‌کند یا تغییرات موقت یا طولانی‌مدت را در رژیم غذایی عروس هلندی پیشنهاد کند. دامپزشک در موارد انسداد شدید روده، جراحی را برای رفع انسداد پیشنهاد می دهد.

عروس هلندی

درمان اسهال عروس هلندی با روش های خانگی

پس از اینکه دامپزشک داروهای لازم را تجویز کرد، حالا نوبت به شما می‌رسد که درمان خانگی اسهال عروس هلندی را شروع کنید. برای درمان اسهال عروس هلندی به توصیه های زیر عمل کنید.

 1. توصیه‌های دامپزشک را جدی بگیرید.
 2. بنابر نظر دامپزشک سیستم ایمنی بدن پرنده را با دادن غذاهای مقوی تقویت کنید.
 3. بنابر تشخیص دامپزشک به‌طور موقت میوه‌ها و سبزی‌ها را حذف کنید تا مدفوع عروس هلندی سفت شود.
 4. منبع گرمای اضافی برای عروس هلندی فراهم کنید، برای گرم کردن می‌توانید از یک لامپ حرارتی ایمن استفاده کنید اما از لامپ معمولی استفاده نکنید.
 5. در دوره درمان اسهال عروس هلندی، آن را در اتاقی گرم و ساکت، به دور از سروصداهای موجود در خانه قرار دهید.
 6. به طور مرتب آب را تغییر دهید و از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 7. مطمئن شوید که عروس هلندی شما به‌اندازه کافی آب می‌نوشد،اگر پرنده شما آب نمی‌خورد و بسیار بی‌حال است، به‌طور اضطراری از دامپزشک کمک بگیرید.
 8. از همان دانه هایی که به طور معمول برای پرنده خود مهیا می کردید، استفاده کنید.
 9. مراقب علائم پرنده باشید و در صورت بدتر شدن علائم سریعاً او را به دامپزشکی ببرید.

جلوگیری از اسهال عروس هلندی

برای اینکه عروس هلندی شما دچار اسهال نشود، به توصیه های زیر عمل کنید:

 • عروس هلندی را به طور منظم نزد دامپزشک ببرید تا از سلامت پرنده مطمئن شوید و اگر پرنده شما به عفونت های انگلی دچار شده باشد، به هوقع تشخیص داده شود.
 • رژیم غذایی پرنده را تدریجی تغییر دهید زیرا تغییر ناگهانی رژیم غذایی باعث ایجاد مشکل در هضم پرنده و اسهال آن می شود.
 • به طور روزانه قفس پرنده را تمیز کنید.
 • به طور روزانه کاغذ پایین قفس پرنده را عوض کنید.
 • هر روز ظرف و آب و غذای پرنده را تمیز کنید.
 • به طور منظم هر قسمتی که پرنده از آن استفاده می کند را تمیز کرده و کل قفس را پاکسازی کنید.
 • پرندگان جدید را به مدت 30 روز از پرندگان قبلی جدا نگهداری نمایید و پس از مطمئن شدن از عدم بیماری پرندگان جدید آن را به قفس پرندگان دیگر انتقال دهید.
 • قفس عروس هلندی را در جای ساکت، به دور از سروصداهای موجود در خانه قرار دهید.
 • به رفتار عروس هلندی خود توجه کنید.
 • اگر قفس پرنده باز است، محیط را برای او ایمن کنید و مطمئن شوید که مواد و وسایل خطرناک مانند الکل، مواد غذایی کافئین دار، گیاهان سمی مانند زنبق، پوانستیا، گوش‌فیل و...، دارو، سم موش و... در دسترس او نباشد.

سوالات رایج درباره اسهال عروس هلندی

در ادامه به برخی از سوالات رایج درباره اسهال عروس هلندی پاسخ داده ایم.

سرکه سیب برای اسهال عروس هلندی سرلاکی و... مفید است؟

سرکه سیب برای عروس هلندی مفید است و به گوارش آن کمک می کند. اگر عروس هلندی شما در اثر خوردن آب یا غذای آلوده دچار بیماری انگلی شده باشد، خوردن سرکه سیب می‌تواند به بهبود بیماری او کمک کند.

خوردن سرکه سیب برای جوجه عروس هلندی مفید است و در هضم غذا به او کمک می‌کند؛ همچنین از ایجاد مشکلات گوارشی احتمالی جلوگیری کند.

سرکه سیب برای اسهال عروس هلندی چطور مصرف بشه؟

شما می‌توانید هر ده روز یک‌بار، از سرکه سیب طبیعی برای عروس هلندی خود استفاده کنید. برای عروس هلندی‌های بالغ، حدود 10 تا 5 قطره سرکه سیب داخل ابخوری با حجم 100 سی سی بریزید اما برای جوجه عروس هلندی یک تا دو قطره در مقدار معینی آب بچکانید. قبل از ریختن سرکه سیب در آب پرنده حتما ظرف آب را تمیز نمایید.

سرکه سیب

سیب برای اسهال عروس هلندی خوبه؟

یکی از میوه های مورد علاقه ی عروس هلندی سیب است و عروس ها معمولا از سیب های شیرین استقبال بیشتر ی می کنند. سیب به گوارش عروس هلندی کمک کرده و در دوران اسهال عروس هلندی با نظر دامپزشک می توانید به پرنده سیب بدهید اما زیاده روی نکنید و اجازه ندهید تکه سیب بیش از سه ساعت در قفس پرنده باشد، همچنین به عروس هلندی دانه های سیب را ندهید.

پروبیوتیک برای اسهال عروس هلندی مفید است؟

زیر نظر دامپزشک در زمان اسهال پرنده می توانید به عروس هلندی خود پروبیوتیک بدهید. پروبیوتیک ها به تقویت سیستم گوارشی او کمک می‌کنند.

آیا سالمونلا نیز موجب اسهال عروس هلندی می شود؟

بله، سالمونلا یک باکتری است و باکتری‌ها باعث عفونت روده‌ها و در نهایت منجر به اسهال و استفراغ می‌شوند، باکتری سالمونلا از طریق مدفوع، آب و تماس با پرنده بیمار منتقل می‌شود.

آیا عروس هلندی سرلاکی در زمان ابتلا به اسهال زنده می ماند؟

اسهال در عروس هلندی‌های سرلاکی که بسیار جوان هستند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ممکن است خیلی سخت درمان گردد و گاهی منجر به مرگ عروس هلندی سرلاکی شود اما عروس هلندی‌های بالغ آلوده به این بیماری زنده می‌مانند.

آیا مدفوع عروس هلندی برای انسان بیماری زاست؟

مدفوع عروس هلندی برای انسان سمی است اما به ندرت بیماری پیستاکوز ایجاد می کند که علائم آن شبیه علائم آنفولانزا است.

رنگ فضولات عروس هلندی نشانه بیماریست؟

مدفوع عروس هلندی سالم باید سفت، جامد، پیچ‌خورده و به همراه مقداری مایع شفاف بوده و بو نداشته باشد. رنگ فضولات عروس هلندی هم به غذای او مربوط است، پرنده در صورت خوردن سبزی فضولات سبز و در صورت خوردن پلت فضولات قهوه‌ای‌رنگ و بزرگ‌تری دارد، البته گاهی اورات زرد یا سبز نشان‌دهنده بیماری کبدی است.

حرف آخر

تمام نکات ارائه شده به عنوان درمان اسهال عروس هلندی، در صورتی موفقیت آمیز تر خواهد بود که پرنده شما تحت نظر دامپزشک از آنها استفاده کند.

درمان اسهال عروس هلندی در خانه با یه روش فوری

3.682
این مطلب مفید بود ؟5923
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی