کوررنگی حیوانات

حیواناتی که کوررنگی دارند

کد مطلب : 80166زمان مطالعه : 5 دقیقه
برخی از حیوانات هستند که کوررنگی دارند و جهان را به نحوه متفاوت مشاهده می کنند، رازهای جالبی در رابطه با بینایی این حیوانات وجود دارد.

حیواناتی که کوررنگی دارند و دنیا را متفاوت می بینند

بسیاری از حیوانات کوررنگی دارند. انسان ها و حیوانات سلول های استوانه ای و مخروطی در چشم خود دارند که آن ها را قادر به دیدن رنگ ها می کند. توانایی دیدن رنگ ها برای یک حیوان بستگی به گیرنده های رنگی در شبکیه چشم او دارد. بعضی از حیوانات سلول های مخروطی کم تری یا سلول های استوانه ای بیشتری دارند و این باعث می شود برخی از آن ها بینایی بهتری در شب داشته باشند و رنگ ها را متفاوت ببینند. چنانچه در این بخش جذاب از سرگرمی نمناک خواهید خواند کوررنگی روی حیوانات از پرندگان گرفته تا حیوانات خانگی و حیوانات دریایی تاثیر می گذارد.

بررسی علت و چگونگی تفاوت بینایی در حیوانات

سه گونه سلول مخروطی بینایی در انسان سبب می شود که آنها طول موج های وسیع تری را ببینند و چیزی در حدود یک میلیون رنگ و یا بیشتر را ببینند. برخی حیوانات دو گونه سلول مخروطی دارند و رنگ های کمتری را نسبت به انسان درک می کنند اما آن ها دنیا را سیاه سفید نمی بینند و با همین دو گونه سلول مخروطی چیزی در حدود ده هزار رنگ مختلف را می بینند.

انسان های دچار کوررنگی سبز- قرمز در دریافت و درک طول موج های بلندتر مشکل دارند و رنگ ها با طول موج کمتر را به راحتی درک می کنند و اگر در رنگی از قرمز یا سبز استفاده شده باشد، فرد نمی تواند رنگ را به درستی درک بکند. سگ ها نیز مانند انسان های دچار این مشکل قدرت درک رنگ های سبز و قرمز را ندارند.

کوررنگی حیوانات

کدام یک از حیوانات کوررنگی دارند؟

حیوانات خانگی مانند سگ و گربه :

سگ : سگ ها کوررنگی دارند زیرا نمی توانند رنگ های خاصی را ببینند. این رنگ ها شامل قرمز، نارنجی و سبز می شود. آن ها می توانند تفاوت بین این رنگ ها را تشخیص دهند اما بیشتر زرد یا آبی به نظر می رسند. سگ ها رنگ قرمز را به شکل رنگ قهوه ای تیره درک کرده و تمامی رنگ های زرد، سبز و نارنجی را به شکل زرد یا زرد قهوه ای درک می کنند و بنفش را به شکل آبی خالص درک کرده و آب دریاها و اقیانوس ها را خاکستری می بیند. سگ ها رنگین کمان را به شکل قهوه ای تیره، قهوه ای روشن، زرد، خاکستری، آبی روشن و آبی تیره درک می کنند.

گربه : گربه ها نیز می توانند رنگ های آبی- سبز را از رنگ های نارنجی- قرمز تشخیص دهند اما سایه های قرمز را نمی بینند. کیفیت دید درگربه ها از دید سگ ها ضعیف تر است به طوری که تصاویر را به نوعی سیاه و سفید مشاهده می کنند. گربه ها تقریبا فقط سلول های استوانه ای دارند به همین دلیل دارای توانایی دید بهتری در شب هستند اما در تاریکی مطلق توانایی دیدن ندارند.

اگر حیوان خانگی ای دارید، بهتر است از قرمز صرف نظر کنید چرا که آنها وسایل قرمز را قهوه ای می بینند. بهتر است که همان آبی و زرد را بخرید که حیوان تان واقعا بفهمد که چه چیزی برایش می خرید.

سگ و گربه

پرندگان

پرندگان شب رو مانند جغد ها، تنها نوع از پرندگان هستند که کوررنگی دارند. آن ها دارای یک بازتابنده در پشت شبکیه خود هستند که نور را منعکس می کند. پرندگان می توانند نور ماورابنفش را ببینند و الگوهای بصری را مشاهده کنند که انسان فقط از طریق فیلترهای خارجی اضافی می تواند آن ها را ببیند. بر اساس یک قاعده کلی، هر چه گونه ها دارای رنگ روشن تری باشند احتمال کوررنگی آن ها کم تر است.

یک پرنده استرالیایی لانه اش را با اشیای مختلف آبی رنگ از قبیل تکه های کاغذ یا پر پرنده های کوچک تر تزیین می کند. دید مرغ ها و کبوتر ها مشابه دید رنگی انسان ها است و آنها سه نوع سلول مخروطی دارند.

کوررنگی جغد

خزندگان

بیشتر خزندگان می توانند از طریق نورماورا بنفش ببینند، لاک پشت ها دید بسیار خوبی دارند اما نمی توانند فاصله های دور را ببینند. حیوانات در نور ماورا بنفش می توانند رنگ ها را متفاوت تر و قوی تر از انسان ببینند. خزندگان دارای شکاف مردمک مانندی هستند که می توانند فقط رنگ سیاه و سفید را ببینند و در شب فعالیت بیشتری داشته باشند.

حیوانات آبزی

نهنگ ها و فک ها فاقد سلول های مخروطی شکل در چشم خود هستند این بدان معناست که این حیوانات کوررنگی دارند. اگر چه کوسه ها برخلاف نوعی ماهی های برقی کور رنگی ندارند.

حیوانات آبزی

کور رنگی در برخی از حیوانات دیگر

ماهی ها

بسیاری از ماهی ها می توانند رنگ ها را تشخیص دهند. ماهی های آبنوس و ماهی های جنگجوی تایلندی به شدت به قرمز و آبی در دفاع از حریمشان واکنش نشان می دهند. ماهی مرکب کوررنگی دارند اما می تواند رنگ خود را تغییر دهد تا از دید شکارچی ها مستور بماند.

فیل

کوررنگی انسان ها از لحاظ رنگدانه های دیداری، مشابه با فیل ها است.

فیل ها

شیر

شیرها نیز همان دید گربه های خانگی را دارند.

گوزن

گوزن ها رنگ نارنجی را نمی بینند و به همین دلیل وسایل شکار آن ها نارنجی است.

کوررنگی گوزن

سنجاب

تنها یک نوع سلول شبکیه ای (بدون سلول مخروطی) در سنجاب قرمز و خوک آفریقایی وجود دارد و این حیوانات کاملاً کوررنگ هستند.

گاو

در چشم گاوها هیچ سلول مخروطی وجود ندارد و جالب است بدانید شنل های قرمز که گاوبازها برای خشمگین کردن گاو استفاده می کنند، باعث حرکت گاوها نمی شود بلکه احتمالاً گاوها به حرکت شنل واکنش نشان می دهند.

حیوان کور رنگ

زنبور

در بخش های قبلی سرگرمی نمناک خواندید که زنبورها می توانند دامنه رنگ آبی تا فرابنفش را مشاهده کنند و نسبت به رنگ قرمز و نارنجی کور رنگ اند. بسیاری از گل ها می توانند تا انتهای طیف را بازتاب دهند.

مورچه

مورچه ها نور قرمز را تاریکی طبیعی می پندارند و می توانند نور قرمز را مشاهده کنند. با استفاده از نور قرمز می توان از فعالیت شبانه مورچه ها فیلم گرفت.

کوررنگی مورچه

پشه ها و حشرات مزاحم

پشه ها و دیگر حشرات مزاحم نور بنفش را می بینند به همین حشره کش ها نور آبی تا فرابنفش را گسیل می کنند و حشره ها را به منبع ولتاژ کشنده ای جذب می کنند که سبب کشتن آن ها می شود. پشه ها رنگ زرد را نمی بینند بنابراین به لامپ های حشره ای زرد جذب نمی شوند.

اسب

اسبها می توانند رنگها را ببینند، اما نه به آن وضوحی که ما می بینیم. اسبها از بین سه طول موج مرئی طیف نور، یکی را نمی بینند. اسبها سبز و آبی را می بینند اما رنگ قرمز را نمی توانند ببینند. دید اسبها علاوه بر رنگها، در فاصله، شفافیت و دامنه دید با ما تفاوت دارد و ساختار چشمشان طوری ست که نور را خیلی بیشتر از ما دریافت می کند بنابراین دید بهتری در شب دارند. غشایی در پشت چشم اسب وجود دارد که نور را منعکس کرده و به دید او در شب کمک می کند.

 

کوررنگی حیوانات و رازهای جالب درباره بینایی آنها

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی