تولد
پوست ترکیبی
شاید پوست شما هم از نوع پوست ترکیبی است و خبر ندارید برای همین هرکاری برای زیبایی آن انجام میدهید نتیجه ی مطلوب ندارد، این نوع پوست را بهتر بشناسید.

روش شناخت و مراقبت از پوست ترکیبی 

شناخت نوع پوست در مراقبت از آن اهمیت بسیار ویژه ای دارد زیرا بدون اینکه پوست خود را بشناسید، نمی توانید راهکار های مراقبتی از آن را در پیش بگیرید. تعداد بسیار کمی از افراد خوش شانس در دنیا هستند که نوع پوست خود را می شناسند. یکی از پوست هایی که شناسایی آن سخت تر است، پوست ترکیبی است که شما را گیج می کند. در این قسمت از نمناک شناسایی این پوست را برایتان راحت تر می کنیم. 

پوست ترکیبی چیست؟

پوست ترکیبی یعنی بخشی از آن چرب و بخشی از آن خشک است. معمولاً قسمت بینی  و پیشانی در این پوست چرب تر از گونه ها هستند. یعنی فرد در قسمتی از پوست با درخشندگی و برق زدن مواجه می شود و در قسمت دیگر پوست خشکی دارد. 

پوست ترکیبی

علائم پوست ترکیبی

  • اول باید ببینید که کجای پوستتان برق می زند. همانطور که گفتیم افرادی که پوست ترکیبی دارند، معمولاً روی بینی و پیشانی آن ها چرب تر از قسمت های دیگر است. باید ببینید که روی این قسمت ها چربی و برق زدگی وجود دارد یا خیر. 
  • آب و هوا را بررسی کنید. پوست ترکیبی معمولاً در مواقعی از سال بیشتر خودش را نشان می دهد و در دماهای بالا و شدید مانند تابستان و زمستان راحت تر تشخیص داده می شود زیرا در این فصل ها قسمتی از پوست بیشتر خشک شده و قسمت دیگر بیشتر چرب می شود. 
  • از کرم استفاده کنید. می توانید کرم معمولی به پوستتان بزنید  سپس ببینید که پوست برق می افتد یا نه و اینکه کجای پوستتان کرم را به خودش جذب می کند. اگر متوجه شدید که پوست شما دو واکنش متفاوت را به صورت همزمان نشان می دهد، یعنی شما پوست ترکیبی دارید. 
  • آکنه ها را بررسی کنید. افرادی که پوست ترکیبی دارند، معمولاً در ناحیه بینی و پیشانی بیشتر دچار آکنه می شوند علت آن هم تولید بیشتر چربی روی پوست است که می تواند نشان دهنده پوست ترکیبی باشد. 

پوست چرب

چگونه از پوست ترکیبی مراقبت کنیم؟

اگر شما هم جزو دارندگان پوست ترکیبی هستید باید حساسیت مراقبت صحیح از پوست خود را درک کنید و مواردی که در ادامه ی این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهید خواند را با دقت رعایت کنید.

از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید

سطح پوست شما با آلودگی و چربی اضافه در طول روز مواجه می شود. حتماً باید از پاک کننده صورت استفاده کنید که چربی اضافه را از روی پوست بگیرد و همچنین برای قسمت های خشک هم مناسب باشد. یک پاک کننده ملایم مناسب انواع پوست ؛ برای پوست های ترکیبی مفید خواهد بود. همچنین انجام این کار برای کسانی که در طول روز ماسک استفاده می کنند، هم اهمیت زیادی دارد زیرا معمولاً ماسک باعث ایجاد حساسیت روی پوست می شود که پاک کننده ملایم دو بار در روز می تواند از این حساسیت ها جلوگیری کند.

پاک کننده صورت

لایه برداری انجام دهید

اگر پوست ترکیبی دارید، از اسکرابی برای صورت استفاده کنید که مناسب برای انواع پوست باشد تا بتواند آلودگی و چربی را از روی سطح پوست شما بردارد، سلول های مرده را نیز از بین ببرد. با استفاده از لایه بردار ها در طول زمان پوست سفت تر و شفاف را تجربه خواهید کرد. 

از مرطوب کننده استفاده کنید

بهترین مرطوب کننده برای پوست ترکیبی مرطوب کننده های فاقد چربی است که درخشندگی و برق پوست را افزایش نمی دهند. همچنین از خشکی قسمت های مختلف پوست جلوگیری می کنند و علائم پیری را می کاهند. هر روز صبح به طور کامل از مرطوب کننده استفاده نمایید. 

دست به صورتتان نزنید

دستان شما آلودگی های زیادی را به همراه دارند و نباید آن را به صورت انتقال دهید  زیرا ممکن است منافذ پوستتان را ببندد. 

دست زدن به صورت

ضد آفتاب را فراموش نکنید

یکی از بهترین راه ها برای مراقبت از هر نوع پوستی استفاده از ضدآفتاب است. بهتر است که ضدآفتاب شما اس پی اف 30 به بالا داشته باشد تا از تابش اشعه خورشید در امان باشد و چین و چروک و خطوط روی آن ایجاد نشود. 

از ماسک صورت استفاده کنید

ماسک چند منظوره از پوست ترکیبی مراقبت می کند اما بهتر است که برای هر قسمت از پوست خود متناسب با نوعی که دارد، از یک ماسک جداگانه استفاده کنید. ماسک زغال می تواند پوست شما را سفت کند، آلودگی ها را از بین ببرد و می توانید آن ها را در قسمت چرب پوستتان به کار ببرید. 

چشم ها را فراموش نکنید

حتما از کرم دور چشم برای از بین بردن تیرگی های زیر چشم استفاده کنید. فرقی ندارد که پوست شما از چه نوعی باشد. در هر صورت این تیرگی ها برای اکثر افراد به وجود می آید که کرم دور چشم به از بین بردن آن ها کمک می کند.

علامت اصلی پوست ترکیبی + برنامه مراقبت و زیبایی

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
وبگردی