بیماری ریه
ریه حساس ترین و در عین حال حیاتی ترین عضو بدن است و همین طور مراقبت و پیشگیری از بیماری های شایع ریوی امری قابل توجه است.

رایج ترین بیماری های ریه که باید بشناسید

ریه یکی از حساس ترین اعضای بدن محسوب می شود که با تغییر دما و آب و هوا تحت تاثیر قرار می گیرد. اختلالات تنفسی هم ممکن است دلایل مختلفی از جمله ژنتیک و عوامل محیطی مثل قرار گرفتن در معرض آلرژن ها داشته باشد که باعث ایجاد مشکلات ریه می شود . در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم موارد رایجی را به شما معرفی کنیم که ریه اکثر ما را تهدید می کند.

ریه

سرماخوردگی معمولی

سرماخوردگی یکی از رایج ترین عفونت های ریه است که از طریق سرفه و عطسه پخش می شود که یک عفونت ویروسی بوده و باعث تحریک آسم و حتی ذات الریه خواهد شد. سرماخوردگی هیچ درمانی ندارد.

آسم

هنگامی که ریه ملتهب می شود، حمله آسمی تحریک می گردد که عامل ایجاد ورم در قسمت فوقانی راه تنفسی است و مشکلات تنفسی را به وجود می آورد. سرفه خشک ، خس خس سینه و تنگی نفس جزء علائم رایج هستند. آلرژن ها، مواد آلوده و عفونت ها باعث تحریک آسم می شوند.

آسم

بیماری مزمن انسدادی ریه

بیماری مزمن انسدادی ریه یک مفهوم رایج برای بسیاری از مشکلات تنفسی است که در نفس کشیدن مشکل ایجاد می کند . مخاطی داخل ریه ایجاد می کند و باعث تنگی نفس می شود که معمولاً علائم آن را با علائم بالا رفتن سن اشتباه می گیرند . این بیماری ممکن است با سیگار تحریک شود.

برونشیت

هنگامی که برونشیت اتفاق می افتد، لوله های موجود در ریه که هوا را به سمت آن می برند، ملتهب می شوند. آلرژن ها، سرماخوردگی ، آنفولانزا و مواد آلوده باعث ایجاد برونشیت می شوند . مخاط های رنگی که گاهی اوقات خونی هم هستند، تب یا عفونتی که بیش از سه هفته طول کشیده، جزء علائم برونشیت می باشند که با آنتی بیوتیک درمان خواهند شد .

سرماخوردگی

ذات الریه

هنگامی که کیسه های هوایی داخل ریه از مایع پر می شوند که علت آن هم عفونت باکتریایی یا ویروسی است، ذات الریه اتفاق می افتد . تنگی نفس، تب ، و سرفه همراه با مخاط غلیظ جزء علائم رایج آن هستند. آنتی بیوتیک به رفع و درمان ذات الریه که با باکتری ایجاد شده است کمک می کند. نوشیدن زیاد مایعات هم مفید است.

پلورزی

هنگامی که فضای بین ریه و قفسه سینه با مایعات پر می شود ، این بیماری اتفاق می افتد که می تواند به دلیل ذات الریه، نارسایی قلبی و سرطان هم ایجاد شود . احساس ناراحتی در قفسه سینه و تنگی نفس از علائم رایج آن است.

فیبروز سیستیک

این بیماری ژنتیکی است. راه هوا داخل ریه را با مخاط غلیظ و چسبنده مسدود می کند و فرد به عفونت ریوی به طور مکرر مبتلا می شود . این عفونت های مکرر باعث تکرار شدن سرفه و سرعت ضعیف رشد بدن می شود. همچنین طعم نمکی روی پوست اتفاق می افتد که جزء علائم رایج آن است.

سرفه

سرطان ریه

یکی از سخت ترین سرطان ها از لحاظ تشخیص، سرطان ریه است که می تواند در هر جایی از ریه اتفاق بیفتد. تومور ها معمولا نزدیک کیسه های هوایی هستند. سرفه مزمن، تغییر صدا، وجود خون در سرفه، صدای خیلی خشک و خشن هنگام تنفس جزء علائم رایج هستند .

سیگار هم می تواند عامل ایجاد عفونت ریوی باشد. حتماً از بودن در کنار افرادی که بیمار هستند یا عفونت ریوی دارند یا در مکان های شلوغ می باشند، خودداری کنید و در معرض مواد شیمیایی سنگین قرار نگیرید. برای سالم بودن ریه، حتما سیگار را ترک کنید.

بیماری که ریه همه مون رو تهدید میکنه

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی