اشتباهات مراقبت از پوست
بسیاری از خانم ها در مراقبت از پوست دچار اشتباهات رایجی میشوند که میتواند حسابی به پوست شان آسیب برساند. این اشتباهات را بدانید و از انجام آنها پرهیز کنید.

اشتباهات رایج خانم ها در مراقبت از پوستشان

بسیاری از ما به دنبال این هستیم که چگونه پوست زیباتری داشته باشیم. به همین دلیل از روتین های مراقبت از پوست پیروی می کنیم تا اهداف خود را به شکل بسیار عالی کامل کنیم. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم اشتباهات بزرگ خانم ها در برنامه ی مراقبت از پوستشان را معرفی کنیم تا شما مرتکب آن ها نشوید.

استفاده از مواد سمی

هزاران ماده سمی وجود دارند که راه خودشان را در محصولات پیدا می کنند. بسیاری از آن ها سلامت کلی بدن را به هم می ریزند، هورمون ها را آشفته می کنند، خطر ابتلا به سرطان، حساسیت پوست و آلرژی را افزایش می دهند.

پس باید مراقب باشید محصول مراقبت از پوستی که استفاده می کنید، این مواد سمی را از خود تولید نکند. موادی مثل پارابن، فتالات، تریکلوزان و فیلترهای ضد آفتاب شیمیایی و رایحه های شیمیایی و صنعتی جزء این مواد سمی هستند.

مراقبت از پوست

مصرف بیش از حد کرم

اگر فکر می کنید که هر چه از کرم های مراقبت پوست بیشتری استفاده کنید بهتر است در اشتباهید. شما باید در مصرف هر محصول مراقب پوستی که استفاده می کنید، اعتدال را حفظ کنید زیرا مصرف بیش از حد کرم به پوست شما آسیب می رساند.

مصرف زیاد رتینول

اگر از رتینول به عنوان ماده ضد پیری استفاده کنید، موجب التهاب پوست می شود. برای کاهش این خطر، ابتدا کرم مرطوب کننده بزنید و سپس رتینول را روی آن بمالید. استفاده از کرم مرطوب کننده قبل از ریتنول مانع از التهاب، قرمزی و خشکی پوست می شود.

استفاده از دستمال مرطوب ها برای تمیز کردن صورت

دستمال های مرطوب زیادی وجود دارند که به دلیل کاربرد راحتی که دارند، افراد زیادی از آن ها استفاده می کنند اما اگر بخواهید پاکسازی آرایش را فقط به این دستمال ها منحصر کنید؛ قطعاً آسیب زیادی به پوستتان وارد می شود زیرا این دستمال مرطوب ها به دلیل وجود مواد شیمیایی و رایحه تندی که دارند، باعث زبری پوست می شوند و در طولانی مدت پوست شما را خراب می کنند. پس بهتر است که از راهکار های دیگری برای پاک کردن پوست تان استفاده کنید.

دستمال مرطوب

عقیده نداشتن به دهیدراته شدن پوست چرب

بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر پوست چرب داشته باشند؛ پوست آن ها همیشه پر آب است و هیچ گاه با کم آبی و دهیدراته شدن مواجه نمی شود اما این تفکر کاملاً غلط است.

هنگامی که پوست شما کمبود آب داشته باشد، سعی می کند با تولید چربی اضافه این کمبود را جبران کند و همین چربی پوست را افزایش می دهد. در حالی که هیچ رطوبتی به آن نمی رساند. پس باید مراقب باشید که پوست چرب شما دهیدراته نشود و از روغن های صورت مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید.

لایه برداری خیلی زیاد یا خیلی کم

دو نوع لایه بردار وجود دارد:لایه برداری شیمیایی و لایه بردار فیزیکی. هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند اما به طور کل لایه برداری بیش از حد یا لایه برداری کمتر از حد نیاز، به پوست شما آسیب وارد می کند.

استفاده بیش از حد از لایه بردارها موجب ضعیف شدن پوست می شود و به تبع به عملکرد مقاومتی پوست آسیب می رساند و باعث می شود که پوست در مقابل عفونت ها و باکتری ها هیچ عکس العملی از خود نشان ندهد.

پس باید مراقب باشید افراط و تفریط در لایه برداری برای شما اتفاق نیفتد. لایه برداری را باید جزء روتین های مراقبتی پوست خود قرار دهید اما در آن زیاده روی نکنید.

لایه برداری زیاد

نادیده گرفتن نواحی مختلف پوست بدن

بسیاری از خانم ها تنها پوست صورت خود را حساس می دانند و به دیگر مناطق پوست توجهی نمی کنند. به غیر از صورت، گردن و سر شانه ها پوستی حساس و نازکی دارند و از نقاط مهم بدن هستند. به همان نسبت که پوست صورت تان پیر می شود، پوست این نواحی نیز آسیب می بیند پس به این قسمت های بدن نیز کرم ضد آفتاب بزنید.

استفاده نکردن از ضد آفتاب

یکی از بدترین اشتباهاتی که یک فرد می تواند مرتکب شود، این است که برای پوست خود از ضد آفتاب استفاده نکند. بعضی از افراد اعتقاد دارند از آن جایی که مواد آرایشی که استفاده می کنند حاوی spf است بنابراین دیگر به ضد آفتاب جداگانه نیاز نیست اما این تفکر کاملاً غلط است.

ضد آفتاب فقط مخصوص فصل تابستان و بهار و روزهای آفتابی نیست. اگر بیش از 10 تا 15 دقیقه بدون کرم ضد آفتاب زیر آسمان ابری قرار بگیرید، به مرور زمان پوست تان آسیب می بیند. بنابراین ضد آفتاب را باید در هر شرایطی بیرون از منزل استفاده کنید و به spf محصولات آرایشی اکتفا نکنید.

ضد آفتاب

استفاده از رتینول در طول روز

رتینول یک ماده ضد پیری قدرتمند است که سایز چین و چروک را کاهش می دهد، هایپرپیگمنتیشن را بهبود می بخشد و به درمان آکنه کمک می کند.

باید بدانید که استفاده از رتینول در چه زمانی بیشترین فایده را دارد زیرا رتینول یک نوع ماده ناپایدار است؛ مخصوصاً زمانی که در معرض گرما و نور قرار می گیرد. پس مراقب باشید که آن را در روتین صبحگاهی خود بی رویه استفاده نکنید و حتماً آن را قبل از خواب به کار بگیرید.

مرطوب نکردن صورت بعد از پاکسازی

پاکسازی یعنی شستن صورت در حمام یا داخل سینک دستشویی و یا هر نوع پاکسازی آرایشی. پس از پاکسازی حتماً باید از مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست شما دچار خشکی و خارش نشود زیرا آب، معمولاً چربی های اضافه را از بین می برد و ممکن است شما با خشکی پوست مواجه شوید؛ حتی اگر پوست چربی هم دارید ، بعد از پاکسازی حتماً از یک نرم کننده سبک استفاده کنید.

مراقبت از پوست و مو

روتین صبحگاهی و شبانگاهی مشابه

قطعاً پایبند بودن به یک روتین مراقبت از پوست نباید خیلی پیچیده باشد اما بعضی از افراد برای اینکه کار خودشان را راحت تر کنند، روتین صبح و شب خود را یک روتین یکسان در نظر می گیرند اما شما باید با توجه به زمانی از روز که در آن قرار گرفته اید، روتین خود را تعیین کنید.

پس از پاک کننده ملایم استفاده کنید اما عصرها پاک کننده قوی تری را به کار بگیرید. همیشه در طول روز ضدآفتاب داشته باشید. انجام درمان های پوستی مثل لایه برداری، ماسک صورت و غیره را به هنگام عصر اختصاص دهید.

برای اینکه مواد مراقبت از پوست با یکدیگر ترکیب نشوند، می توانید یکی از آن ها را در طول روز و یکی را در طول شب استفاده کنید. به عنوان مثال ویتامین c و رتینول نباید با یکدیگر ترکیب شوند. کرم رتینول را برای روتین های شبانه اختصاص دهید.

از مواد محافظت کننده مثل سرم های آنتی اکسیدان در طول روز استفاده نکنید که پوست شما را در معرض رادیکال آزاد و مواد خشن و زبر قرار می دهد.

شستن صورت با آب گرم

بهتر است که با آب داغ صورت تان را نشویید زیرا آب گرم نه تنها به روغن های طبیعی پوست آسیب می رساند بلکه موجب خشکی و التهاب پوست نیز می شود.

شستن صورت

عدم رعایت ترتیب کرم ها

در صورت داشتن چند محصول مراقبت پوست آنها را با هم استفاده نکنید و حواس تان به ترتیب شان باشد تا به درستی جذب پوست تان شوند زیرا اگر مواد تشکیل دهنده آنها با هم ترکیب شود، ممکن است عکس العملی برعکس نشان دهند. اول از همه از سرم پوست، سپس لوسیون و در نهایت کرم پوست را استفاده نمایید.

استفاده از مواد مراقبتی بسیار سنگین

دلایل زیادی وجود دارد که چرا شما نباید از صابون معمولی برای شستن صورت استفاده کنید زیرا صابون معمولی دارای مواد بسیار سنگین برای پوست صورت است و در طولانی مدت آن را دچار کم آبی شدید می کند و چربی های طبیعی و مورد نیاز پوست را هم از بین می برد؛ مخصوصا اگر پوست خشک و حساسی دارید، هرگز نباید از محصولات خیلی سنگین استفاده کنید و به پاک کننده های کرمی ملایم رضایت دهید.

استفاده از مواد ناسازگار

گاهی اوقات بدون این که خودتان متوجه باشید، موادی را در مراقبت از پوست خود استفاده می کنید که هرگز کامل کننده یکدیگر نیستند و حتی ممکن است با هم تداخل داشته باشند. به عنوان مثال ترکیب اسید و رتینول می تواند یک ترکیب مراقبت از پوست بسیار ضعیف باشد.

سالیسیک اسید و گلیکولیک اسید هم همین گونه هستند و بهتر است که آن ها را جداگانه استفاده کنید تا پوست شما بیش از حد لایه برداری شدیدی نداشته باشد. همچنین لایه بردار های شیمیایی را هرگز نباید با رتینول در یک روز استفاده کنید، زیرا باعث ایجاد حساسیت خواهد شد.

اشتباهات رایجی که پوست را خراب می کند

528
این مطلب مفید بود ؟280
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی