بیماری های تابستانی
تابستان فصل گرمی است و نسبت به این گرما بیماری های شایع ای وجود دارد که بسیاری از افراد را درگیر خود می کند. در این مطلب با این بیمار ها آشنا می شوید.

شایع ترین بیماری های تابستانی ، از علائم تا راه کنترل و درمان

تابستان فصلی است که در طول آن ، لذت سفر، پوشیدن لباس های آزاد، نوشیدنی های سرد و البته میوه های تابستانی را می بریم اما علاوه بر آن ها احتمال بروز چند وضعیت سلامتی نیز افزایش میابد که در اصل به عنوان بیماری های تابستانی شناخته می شوند. بدین منظور قطعا باید در مورد این بیماری ها اطلاعاتی داشته باشیم تا کم تر از آن ها لطمه بخوریم . همانطور که زمستان فصل سرفه، سرماخوردگی و ضعف می باشد تابستان نیز با اسهال ، بثورات پوستی، افتاب سوختگی، سردرد و در موارد شدید زردی و سرخک همراه است. بنابراین ما دراین قسمت از سلامت نمناک علاوه بر معرفی این بیماری های تابستانی، نکات بهداشتی مرتبط با آن ها را نیز ذکر خواهیم کرد. 

آفتاب سوختگی:

آفتاب داغ تابستان می تواند پوست را بسوزاند . درجه حرارت بالا و اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث ایجاد بثوراتی روی پوست می شود که تعریق بیش از حد باعث افزایش خارش، خشکی و ترک های پوستی شده و پوست را تحریک می کنند. افرادی که ملاتونین کمتری تولید می کنند بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پوست خواهند بود زیرا این امر سبب ایجاد ملانوما در آن ها خواهد شد. 

نکته بهداشتی:

سعی کنید لباس هایی بپوشید که پوست شما را کاملا بپوشاند.

هنگام خروج از منزل از یک چتر، کلاه، عینک آفتابی ، لوسیون یا ضد آفتابی با حداقل SPF-15 استفاده کنید.

آفتاب سوختگی

 کم آبی بدن:

هنگام فعالیت ، به دلیل گرمای زیاد ممکن است سریعا آب بدن را از دست بدهید که منجر به کم آبی خواهد شد، این مشکل یکی از مشکلات متعدد سلامتی محسوب می شود. 

نکته بهداشتی:

مقادیر زیادی آب بنوشید بطوری که حداقل به 12 لیوان در روز برسد . سعی کنید آب تصفیه شده بنوشید زیرا باکتری ها و ویروس ها دراین فصل شیوع بیشتری دارند. 

 التهاب ملتحمه:

درد و قرمزی چشم را التهاب ملتحمه می نامند که باعث ایجاد التهاب در چشم شده زیرا عفونتی باکتریایی می باشد . این عفونت در فصل تابستان شیوع بیشتری دارد. 

نکته بهداشتی:

چشمان خود را با آبی خالص یا قطره چشمی شستشو دهید. همچنین هنگامی که در خارج از منزل هستید تحت تابش مستقیم نور خورشید از عینک آفتابی استفاده کنید. 

مسمومیت غذایی:

رطوبت محیط باعث می شود تا باکتری ها، سبزیجات و سایر مواد غذایی را مسموم کند در نتیجه مصرف آن ها سبب ناراحتی معده، اسهال، استفراغ و مسمومیت غذایی می شود. از آن جا که تابستان با افزایش رطوبت همراه است احتمال مسمومیت غذایی بیشتر می شود. 

نکته بهداشتی:

از خوردن غذاهای نپخته، گوشت خام و مواد غذایی که در خیابان به فروش می رسد خودداری کنید، در عوض غذایی سالم بخورید. همیشه سبزیجات را قبل از استفاده با آب تازه بشویید. وعده های غذایی کوچک اما بطور مکرر مصرف کنید و به هیچ وجه خود را گرسنه نگه ندارید. 

 سردرد:

هنگامی که پرتوهای خورشید به سر برخورد می کنند، نفوذ گرما می تواند منجر به سردرد شود به این علت سردرد در تابستان بسیار متداول است. 

نکته بهداشتی:

آب زیادی بنوشید تا بدن آبرسانی شود. آب نارگیل، شیر و آبمیوه را در رژیم غذایی خود بگنجانید. در ها و پنجره های خانه یا محل کار خود را هنگام ظهر بسته نگه دارید. 

 سرفه و سرماخوردگی:

مصرف نوشیدنی های سرد در شرایط تعریق ممکن است گلو را دچار مشکل کند. همچنین تغییر مکان از اتاق دارای تهویه مطبوع به فضا ی باز منجر به ایجاد اختلال در بدن می شود که در نهایت سرفه و سرماخوردگی را به همراه دارد. 

نکته بهداشتی:

پس از استراحت و تبخیر عرق ، آب سرد یا هر نوشیدنی دیگری را بنوشید، از جابه جایی سریع از اتاقی دارای تهویه هوا مطبوع به مناطق آفتابی خودداری کنید و در عوض 30 دقیقه قبل از جابجایی دستگاه تهویه مطبوع خود را خاموش کنید تا بدن سازگار با محیط شود.

سرماخوردگی در تابستان

 افسردگی تابستانی:

گرم ترین ماه های سال 15 خرداد تا 15 مرداد می باشد که تغییرات شدید آب و هوایی دراین ماه ها می تواند نوسانات روحی در افراد را سبب شود. بسیاری از افراد قادر به تحمل گرما نیستند در نتیجه مستعد افسردگی تابستانی خواهند بود. 

نکته بهداشتی:

اگر نسبت به گرما حساس هستید از قرار گیری در زیر آفتاب تا حد امکان خودداری کنید یا حداقل بیش از سه ساعت خارج از منزل نمانید. بدن خود را هیدراته نگه دارید و آن دسته از مواد غذایی که باعث افزایش سروتونین می شوند را مصرف کنید، همچنین از خوردن محصولات کافئین دار هنگام ظهر بپرهیزید. 

 حمله آسم:

حضور گرده های گل در ماه های تابستان افزایش میابد و از این رو بیماران آسمی با مشکلات تنفسی روبرو خواهند شد. بنابراین اساسا تابستان برای این بیماران چندان مناسب نیست. 

نکته بهداشتی:

بینی و دهان خود را با ماسک بپوشانید و آلرژی خود را توسط پزشک بررسی کنید. داروهای خود را به موقع مصرف کنید و از مواد غذایی که به آن ها حساسیت دارید استفاده نکنید. 

 بیماری های مرتبط با نیش پشه:

اکثر بیماری های ناشی از پشه در اواخر تابستان شروع می شوند زیرا آب راکد درواقع بستر رشد و پرورش آن ها می شود. 

نکته بهداشتی:

از پشه بند و وسایل دافع آن ها استفاده کنید. منطقه اطراف خود را تمیز نگهداری کنید، در حمام و دستشویی از محلول ضد عفونی کننده استفاده کنید، کولرهای آبی خود را پس از 2-3 روز استفاده به خوبی تمیز کنید. 

سکته مغزی گرم:

با تابش خورشید بر سر، گرمای زیاد و دمای شدید احتمال افزایش سکته مغزی گرم را افزایش می دهد. اگر چه این بیماری نادر است اما بسیار شیوع دارد. بنابراین احتیاط و پیشگیری لازم را به عمل آورید. خشکی پوست، سردرد ، ضعف، استفراغ ، تنفس کم عمق و افزایش ضربان قلب، سرگیجه و به دنبال آن تشنج و حالت تهوع از علائم آن است. بهتر است این بیماری هرچه سریع تر درمان شود تا به وضعیت اغما منجر نشوید. 

نکته بهداشتی:

تا حد ممکن خود را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید ، از دوچرخه هنگام آفتاب استفاده نکنید ، هنگام خروج از منزل سر، صورت و چشمان خود را بپوشانید.

سکته مغزی

 آبله مرغان 

یکی دیگر از بیماری های رایج و شایع تابستانی معرفی شده در این بخش از سلامت نمناک آبله مرغان است که این بیماری در فصل تابستان شیوع بیشتری دارد. در ابتدای این بیماری جوش های آبکی متمایل به تاول و قرمزی بر پوست ظاهر شده که تب 38.9 درجه سانتیگراد را به همراه دارد. گاهی نیز افرادی که آبله مرغان شدیدی را تجربه می کنند، مبتلا به دیابت، سرطان ، اچ آی وی، سل هستند و مشکلات فشار خون و سیستم ایمنی ضعیفی دارند و به دلیل وجود ویروس واریسلازوستر مستعد زونا نیز خواهند بود. این بیماری پس از طی دوره خود از بین می رود. 

 سرخک 

سرخک یکی دیگر از بیماری های متداول تابستان است که به عنوان موربیلی یا روبولا شناخته می شود. راه انتقال آن به آبله مرغان شباهت دارد سرخک ناشی از پارامیکسو ویروس می باشد که در تابستان پرورش سریعی دارد. این بیماری با علائمی چون تب بالا، گلو درد ، قرمزی چشم و سرفه شروع می شود و در مراحل بعدی جوش های ریز سفیدی در تمام بدن ظاهر خواهند شد. 

نکته بهداشتی:

متداولترین راه پیشگیری در مورد این بیماری واکسیناسیونMMR سه گانه سرخک ،اوریون و سرخچه می باشد. 

 زردی:

این بیماری عمدتا به دلیل مصرف غذا و آب آلوده رخ می دهد و می تواند نتیجه هپاتیت باشد. هپاتیت نوع A از طریق مدفوع و دست آلوده منتقل می شود و اگر به موقع درمان نشود می تواند به اختلال عملکرد کبد و تولید بیش از حد صفرا منجر شود. 

حصبه:

تیفوئید یا حصبه یکی از شایع ترین بیماری های تابستانی می باشد و معمولا از طریق دست آلوده به مدفوع منتقل خواهد شد. ضعف، خستگی، کاهش اشتها، درد شکمی و تب بالا از علائم این بیماری است. 

نکته بهداشتی:

برای محافظت در برابر حصبه واکسیناسیون را فراموش نکنید.

حصبه

اوریون:

اوریون یک بیماری ویروسی است و عمدتا کودکان را در تابستان تحت تاثیر خود قرار می دهد . این بیماری مسری بوده و از طریق عطسه فرد آلوده منتقل می شود. تورم غدد لنفاوی گلو، درد عضلانی ، سردرد، تب ، کاهش اشتها و ضعف از علائم این بیماری است. 

نکته بهداشتی:

تزریق واکسن MMR برای پیشگیری از این بیماری توصیه می شود. 

سایر نکات :

  •  از فعالیت در خارج از منزل در ساعات اوج آفتاب خودداری کنید.
  • هنگام قرارگیری در معرض آفتاب از ضد آفتابی با SPF حداقل 30 استفاده کنید.
  • بطور مرتب آب بنوشید.
  • از لباس های آستین بلند استفاده کنید.
  • از خوردن غذاهای کنار جاده ای و آب آلوده خودداری کنید.
  • مصرف میوه و سبزیجات را فراموش کنید.
  • ز کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.
  • لباس های گشاد و رنگ روشن انتخاب کنید.
  • محیط اطراف خود را برای جلوگیری از تولید پشه تمیز نگه دارید.
  •  حتی المقدور در سایه بمانید.

شایع ترین بیماری های تابستانی و فصل گرما

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی