چشم و کامپیوتر
افرادی که مدت زیادی را پشت کامپیوتر و گوشی میگذرانند احتمالا بعد از مدتی دچار مشکلات چشمی می شوند، اگر نمیخواهید دچار ضعف چشم شوید باید نکاتی را رعایت کنید.

ضعف و مشکلات رایج چشم براثر کار با کامپیوتر

ضعف چشم به خاطر نگاه کردن زیاد به کامپیوتر؛ وضعیتی است که 50 تا 90 درصد افرادی که اکثر زمان خود را به صفحه کامپیوتر نگاه می کنند به آن دچار می شوند.

کسانی که مدام پشت میز هستند و به کامپیوتر نگاه می کنند، معمولاً با این مشکل مواجه می شوند که در چنین حالتی ماهیچه هایی که حرکات چشم را کنترل می کنند؛ همیشه فعال هستند و می خواهند نگاه خود را روی صفحه تنظیم کنند و در نتیجه باعث می شود که چشم آنها بیش از حد کار کند و خسته و خشک شود که سلامت چشم را تهدید می کند.

چشم ضعیف

در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک علائم ضعف چشم به خاطر نگاه بیش از حد به کامپیوتر را به شما معرفی می کنیم.

علائم ضعف چشم

علائم زیادی وجود دارد که نشان می دهد شما به ضعف چشم مبتلا شده اید که برخی از آن ها عبارتند از:

خشکی چشم

خشکی چشم معمولاً با اشک زیاد همراه است و باعث می شود که شما مدام چشم خود را بخارانید یا بیش از حد پلک بزنید.

قطره چشمی

سر درد

سردرد های تنشی معمولاً به خاطر نگاه زیاد به کامپیوتر اتفاق می افتد که از پشت سر یا پشت گردن شروع می شود و به پیشانی و شقیقه هم می رسد.

خستگی چشم

تمرکز زیاد هنگام مطالعه یا رانندگی باعث می شود که چشم خسته شود و در نتیجه تمرکز افت می کند و حساسیت به نور صفحه بالا می رود.

راه حل ها و توصیه های مهم به کاربران کامپیوتر

اگر در این شرایط قرار گرفتید و متوجه شدید که به خاطر استفاده زیاد از لوازم دیجیتالی به ضعف چشم مبتلا شده اید، باید چه اقداماتی انجام داد؟

کار با کامپیوتر

آبرسانی کنید

از قطره های چشم آبرسان استفاده کنید که خشکی چشم را از بین می برند و آن را سالم و مرطوب نگه می دارند و سوزش را کم می کنند.

آب بنوشید

کم آبی و خشکی باعث می شود که چشم به اندازه کافی آب دریافت نکند و در نتیجه وضعیت بدتر می شود. یک فرد در طول روز باید 8 لیوان آب بنوشد تا آب مورد نیاز بدنش تامین شود.

از هوای خشک دوری کنید

علاوه بر اینکه باید بدن را آبرسانی کنید، همچنین باید به کیفیت هوای محیط زندگی می کنید هم توجه داشته باشید و در محیط هایی که هوای خیلی خشک دارند قرار نگیرید.

کویر

چشم تان را از صفحه کامپیوتر و ... بردارید

وقتی همیشه برنامه ریزی کنید و هر چند دقیقه یک بار نگاه خود را از صفحه کامپیوتر بردارید و به چشمان خود استراحت بدهید، وضعیت آن به شدت بهبود بخشیده می شود.

پلک بزنید

هر زمان که پلک می زنیم، یک لایه محافظتی روی چشم ما می آید و رطوبت رسانی را انجام می دهد. در نتیجه سعی کنید که به کامپیوتر خیره نشوید و بیشتر پلک بزنید تا چشم تان بیشتر استراحت کند. این عادت را در خودتان به جریان بیاندازید، زیرا بعضی از افراد مدام به صفحه نگاه می کنند و مدت زمان طولانی پلک نمی زنند.

میان وعده برای سلامت چشم استفاده کنید

حتما علاوه بر ناهار سالمی که می خورید، میان وعده های سالم هم برای سلامت چشم داشته باشید. از میوه و تنقلات استفاده کنید که حاوی ویتامین آ، ویتامین c و ویتامین e هستند و همچنین اسید چرب امگا 3 موجود در موادی مثل گردو و بادام می تواند با خشکی چشم مبارزه کند و چشم تان را تقویت کند.

غذای سالم

خواب خود را تنظیم کنید

زمانی که می خوابید چشم های شما استراحت می کنند و مواد مغذی به آن می رسد و در نتیجه تنظیم خواب و داشتن یک خواب با کیفیت به شدت برای بهبود سلامت چشم موثر است. هنگام خواب رگ های خونی گشاد می شوند و هرگونه خستگی چشم گرفته می شود. همچنین در محل کار هم می توانید چند وقت یک بار چشمان خود را ببندید و به آن استراحت دهید اما مهم ترین نکته این است که شب تا صبح خواب کافی داشته باشید.

تنظیمات لوازم دیجیتالی خود را اصلاح کنید

ضعف چشم به خاطر استفاده از لوازم دیجیتال تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند تصاویر کوچک، فونت های کوچک یا نورهای نامناسب است که شما می توانید با تنظیماتی؛ تعداد پیکسل ها را افزایش دهید و سایز ها را بزرگتر کنید تا بهتر ببینید.

پوزیشن صفحه را تنظیم کنید

پوزیشن صفحه و زاویه ای که به آن نگاه می کنید، باعث بهبود عملکرد شما می شود و در نتیجه می توانید ضعف چشم را کم تر کنید. برای بهترین حالت باید سعی کنید صفحه را به اندازه طول دست تان از صورت فاصله دهید که حداقل باید 50 سانتیمتر از صورت شما فاصله داشته باشد و این فاصله نباید از 100 سانتیمتر بیشتر شود. همچنین از لحاظ ارتفاع هم مرکز تصویر باید حدوداً 10 سانتیمتر زیر سطح چشم شما باشد تا مجبور نباشید سر خود را خیلی خم کنید یا خیلی بالا بگیرید و به مشکلات گردن دچار نشوید.

پوزیشن صفحه

از نور مناسب استفاده کنید

نه تنها باید نور صفحه را تنظیم کنید، بلکه باید نور محیط کار را هم بهبود ببخشید و مراقب باشید که نور زیاد از پشت سر به صفحه کامپیوتر نتابد. در غیر این صورت سر درد می گیرید و چشم تان خسته می شود.

برای جلوگیری از این اتفاق نباید صفحه کامپیوتر پشت پنجره یا منابع نور طبیعی باشد. اگر هم مجبور شدید آن را پشت پنجره قرار دهید، حتماً از پرده های ضخیم استفاده کنید و همچنین تنظیمات صفحه کامپیوتر را روی نور آبی قرار دهید که طول موج کمتری از نور نارنجی یا قرمز دارد و می تواند انرژی بیش از حد بالا را بگیرد و عامل خستگی ماهیچه های چشم نباشد.

راه حل شمایی که کامپیوتر و گوشی چشماتونو ضعیف کرده

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی