عوارض کار با کامپیوتر
کار بیش از حد با کامپیوتر باعث بروز مشکلات جدی برای سلامت بدن می شود و با آشنایی با عوارض کار با کامپیوتر می توانید از آن جلوگیری کنید.

شایع ترین عوارض کار بیش از حد با کامپیوتر و راه حل آن

امروزه تکنولوژی جزئی جدانشدنی از زندگی شده و تقریبا در هر زمینه کاری به یک ضرورت تبدیل شده است . با این اوصاف به نظر می رسد تغییرات و پیشرفت های مداوم کارها به تکنولوژی متکی است . تکنولوژی از بعضی جهات زندگی ما را آسان تر کرده و برخی از هزینه ها را کاهش داده است. آیا شغل شما نیز ایجاب می کند تا مدت زمان طولانی مثلا بیش از 8 ساعت در روز را جلوی رایانه بگذرانید؟ در این صورت، ممکن است در معرض خطر افزایش برخی از مشکلات سلامتی از جمله مواردی که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهید خواند باشید .

عوارض کار با کامپیوتر

1- مشکلات اسکلتی و عضلانی

این مشکل شامل قسمت هایی از بدن مانند پشت، گردن، سینه، بازو ها، شانه ها و پاها است . در این حالت درد عضلات و شکایت از خستگی عضلات شایع است . همچنین ممکن است بی حسی در بازوها و دست ها ایجاد شود. این مشکل زمانی رخ می دهد که موقعیت شما حین استفاده از کامپیوتر نادرست است . ممکن است متوجه شوید روی صندلی ای که نشسته اید احساس راحتی نمی کنید و استاندارد های مناسب برای بدن شما را ندارد.

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید 

 • برای میز و صندلی خود ارتفاع مناسبی پیدا کنید تا صفحه رایانه در مقابل چشم یا کمی پایین تر باشد.
 • صاف بنشینید وبه صندلی تکیه دهید، پاها باید زاویه 90 درجه روی زمین داشته باشند.
 • سعی کنید بین انجام کارها، برای جریان خون و استراحت چشمان تان کمی حرکات کششی انجام دهید.

مشکلات اسکلتی

2- مشکلات بینایی

رایانه به دلیل نورهای درخشان، تابش خیره کننده و زل زدن به تصاویرباعث ایجاد فشاری در چشم می شود . تمرکز و زل زدن مداوم بر روی صفحه کامپیوتر ، میت واند باعث خشک شدن چشم شود.

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید

 •  روشنایی صفحه رایانه را طوری تنظیم کنید که چشمان تان خسته نشوند به عنوان مثال :اگر در اتاق تاریکی نشسته اید، نور زیاد صفحه رایانه باعث خستگی چشم شما می شود بنابراین به منظور حفاظت از چشمان خود روشنایی را کاهش دهید .
 •  صفحه رایانه را کمی کج کنید تا هرگونه تابش خیره کننده را کاهش دهید .
 •  فاصله مناسبی از صفحه رایانه داشته باشید و پلک زدن را فراموش نکنید.

در این مطلب راه های تقویت چشم بعد از استفاده از کامپیوتر را به طور کامل مشاهده کنید.

3- آسیب فشار های مداوم

ممکن است درد گردن، شانه یا انگشتان مربوط به استفاده مکرر از عضلات باشد. استفاده از رایانه و فشار مداوم به عضلات باعث افزایش سفتی، درد یا تورم در هر یک از قسمت ها می شود. یکی از رایج ترین شرایط مربوط به استفاده مکرر از عضلات هنگام استفاده از رایانه، سندروم تونل کارپال است .

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید 

 • ماوس را در محلی دورتر از صفحه کلید قرار دهید تا برای رسیدن به آن کل بازوی خود را حرکت دهید و فقط مچ خود را به سمت بیرون بچرخانید تا به آن برسید و حرکتش دهید.
 • تایپ آهسته ای داشته باشید تا فشار وارد برهریک از انگشتان تان را کاهش دهید .
 • هنگام تایپ کردن، مچ دست خود را انعطاف پذیر نگه دارید و از ثابت نگه داشتن آن ها در یک موقعیت خاص خودداری کنید . انطاف پذیر نگه داشتن آن ها از فشار شدید و مداوم پیشگیری می کند.

فشار مداوم به بدن

4- سر درد

سر درد بسیار شایع است و ممکن است به دلیل افزایش فشار عضلانی یا درد گردن ایجاد شود. هر گونه مشکل بینایی یا ادامه فشار برروی چشم می تواند باعث سر درد شود.

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید 

 • معاینات چشم منظمی داشته باشید تا در جهت اصلاح مشکلات بینایی خود تلاش کنید .
 • تمام تلاش خود را کنید تا گردن ¬تان را مستقیم در مقابل کامیپوتر قرار داده و به استراحت بپردازید.

در این مطلب ورزش های مناسب حین کار با کامپیوتر را بخوانید.

5- چاقی

استفاده طولانی مدت از کامپیوتر ممکن است منجر به یک سبک زندگی بی تحرک شود که فاقد فعالیت بدنی و یا ورزش کافی است. استفاده طولانی مدت از کامپیوتر یا به طور کلی هر وسیله الکترونیکی؛ عامل مهمی در چاقی محسوب می شود به خصوص برای کودکان.

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید 

 • برای استفاده فرزندان تان از وسایل الکترونیکی محدودیت هایی را تعیین کنید.
 • برای داشتن یک سبک زندگی فعال ، کودکان خود را به بازی در فضای باز یا سرگرمی خاصی که ممکن است آن ها را از استفاده وسایل الکترونیکی دور کند ؛ تشویق کنید.
 • اگر شغل شما نیاز به استفاده روزانه از کامپیوتر تا 8 ساعت دارد، سعی کنید هنگام بازگشت به خانه از کامپیوتر استفاده نکنید و درعوض به استراحت بپردازید و سعی کنید کمی ورزش کنید.

چاقی

6- اختلالات استرس

تکنولوژی بر رفتار و احساسات ما تاثیر می گذارد. استفاده طولانی مدت از کامپیوتر ممکن است با ضعف سلامتی و افزایش فشار بر شما در محیط کار همراه باشد که هر دو می تواند منجر به استرس شود. هر چه استرس بیشتری داشته باشید و درمانی صورت نگیرد احتمال ابتلا به مشکلات جدی تر سلامتی بیشتر خواهد بود . استرس می تواند منجر به کاهش دامنه توجه، عدم تمرکز، سرگیجه و خستگی شود .

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید

 • برای رفع استرس خود راهکار درمانی پیدا کنید، سلامتی خود را ارتقا دهید و از شرایطی که منجر به تشدید وضعیت تان می شود دوری کنید.
 • برای مقابله با استرس خود یوگا، درمان های طبیعی، دارو های تجویز شده پزشک را امتحان کنید .

7- آسیبات استفاده از لپ تاپ

آسیب های لپ تاپ در دسته بندی خاص خود قرار می گیرند. استفاده روزانه از آن درد و فشار بیشتری را به افراد وارد می کند. لپ تاپ ها برای استفاده کوتاه مدت افرادی طراحی شده اند که کامپیوتر های رومیزی ندارند. درحال حاضر افراد به دلیل راحتی بیشتر، از لپ تاپ بیشتر از کامپیوتر استفاده می کنند. مشکل استفاده از لپ تاپ این است که صفحه نمایش و صفحه کلید بسیار نزدیک به هم هستند و درواقع هیچ راه صحیحی برای استفاده از لپ تاپ وجود ندارد زیرا اگر آن را در جایی قرار دهید که بدون خم شدن کارتان را انجام دهید بازهم باعث می شود دستت تان را خیلی بالا ببرید و همین امر باعث درد شانه و پشت خواهد شد .

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید

 • از یک رایانه رومیزی استفاده کنید که علاوه بر به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی، بتوانید به دفعات مکرر با آن کار کنید و از لپ تاپ به طور متناوب استفاده کنید.
 • از تجهیزات جداگانه لپ تاپ مانند موس یا صفحه کلید بی سیم یا پایه لپ تاپ استفاده کنید.
 • مثل همیشه در حین کار، استراحت را فراموش نکنید.
 • اگر مجبورید لپ تاپ خود را به همراه داشته باشید حتما آن را در کوله پشتی یا کیف مخصوص حمل کنید که در غیر این صورت ممکن است فشار بیشتری به ماهیچه هایتان وارد کنید.

استفاده از لپ تاپ

8- مشکلات خواب

نوری که از صفحه نمایش رایانه منتشر می شود در واقع می تواند مغز را فریب داده و باعث ترشح ملاتونین ( هورمونی که به الگوی خواب کمک می کند ) شود.

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید 

 • قبل از خواب از استفاده از رایانه خودداری کنید.
 • قبل از خواب سعی کنید کتاب بخوانید تا با آرامش بیشتری به خواب بروید.

9- کاهش شنوایی در پی استفاده از هدفون

در بعضی مواقع ممکن است برای تمرکز بهتر روی چیزی یا شاید به دلیل این که در محیط اطراف سر و صدا حاکم است لازم باشد از هدفون استفاده کنید . غالبا افراد سطح صدا را بسیار زیاد می کنند در حالی که برای شنیدن صدا به طور موثر حتی نیازی به زیاد کردن صدا نیست . استفاده مکرر از هدفون و صدای بیش از حد زیاد می تواند منجر به اختلال شنوایی شود.

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید

 • میزان صدای هدفون را تا حدی که متوجه شوید پایین نگه دارید .
 • گوش دادن به هدفون تقریبا با 80 دسی بل توصیه می شود . اگر از میزان صدای آن بی اطلاع هستید به راحتی می توانید تحقیق کنید .

استفاده از هدفون

10- افزایش خطر لخته شدن خون

بی تحرکی و مانع خون رسانی بهتر به اندام ها، باعث جمع شدن سلول های خونی و در نهایت لختگی آن خواهد شد . اگر لخته های خون از محل خود جدا شوند و به قسمت های دیگری مانند ریه ها بروند ممکن است که باعث مرگ شوند . نشستن بیش از حد در یک وضعیت (به خصوص اگر پاها ضربدری باشند) و بیش از 4 ساعت طول بکشد، می تواند خطر ابتلا به لخته شدن خون را بسیار افزایش دهد .

راه حل و نکاتی که باید در نظر بگیرید 

 • هنگام استفاده طولانی مدت از کامپیوتر ،از قراردادن پاها به حالت ضربدری خودداری کنید .
 • استراحت را فراموش نکنید و پاهای خود را دراز کنید تا خون را به جریان اندازید و احتمال لخته شدن آن را کاهش دهید .
 • اگر مجبورید به مدت طولانی بنشینید ، حتی در حالت نشسته نیز اندام های خود را کشش و حرکت دهید .

 در نهایت ، ممکن است به نظر برسد که استفاده از کامپیوتر چیز بدی است و اکثر ما توانایی اجتناب از آن را نداریم . به همین دلیل امکان دوری از تکنولوژی غیر ممکن می شود اما اگر برای استفاده از رایانه مدیریت داشته باشید و اعتدال را رعایت کنید، کار با آن می تواند حتی مفید هم باشد .

 همانطور که در فوق ذکر شد ، به نفع خود کار کرده و تلاش کنید خطرات سلامتی را که ممکن است با استفاده از رایانه همراه باشد ، به میزان قابل توجهی کاهش دهید .

عوارض جدی کار زیاد با کامپیوتر + راه حل

4.823
این مطلب مفید بود ؟221
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /س
وبگردی