تولد
دوقلوهای بهم چسبیده

خواهران دوقلوی بهم چسبیده از هم جدا شدند+ عکس

تاریخ انتشار : 26 خرداد 1403کد مطلب : 94100زمان مطالعه : 2 دقیقه
خواهران دوقلوی بهم چسبیده اهوازی در عمل جراحی سنگین و پیچیده در بیمارستان نمازی شیراز با موفقیت از یکدیگر جدا شدند.

جداسازی موفقیت آمیز دوقلو‌های بهم چسبیده اهوازی

رقیه و ام‌البنین ال‌هایی دوقلوی دختر اصالتاً اهوازی هستند که 10 ماه پیش به‌هم‌چسبیده به دنیا آمدند. این دوقلو از ناحیه روده کوچک، لوزالمعده و اثنی‌عشر به‌هم‌چسبیده بودند و از همین رو خطر جراحی را افزایش می‌داد.

تیم جراحی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بیمارستان نمازی تصمیم گرفت که 3.5 ماهگی این دوقلو تصمیم به جراحی بگیرند. تیم پزشکی حین جراحی متوجه اشتراکات دیگر به‌هم‌چسبیدگی دوقلوها می‌شوند و همین امر موجب شد تنها در مرحله اول کبد دوقلوها جدا شد.

با گذشت زمان و 10 ماهه‌شدن دوقلوها مرحله دوم جراحی برای جداسازی کامل سه روز گذشته در بیمارستان نمازی شیراز انجام شد و خوشبختانه از هم جدا شدند.

علی بهادری، رئیس گروه جراحی کودکان بیمارستان نمازی شیراز در این خصوص اظهار داشت:معمولاً از هر 50 هزار تا 100 هزار نفر دوقلو که به دنیا می‌آیند، یک دوقلو به‌هم‌چسبیده هستند.

دوقلوها

دوقلوهای بهم چسبیده

وی ادامه داد:پیش از این، دو دوقلوی به‌هم‌چسبیده از مرودشت و لارستان که از ناحیه جناغ سینه و دیافراگم به‌هم چسبیده بودند از هم جدا شده بودند.

رئیس گروه جراحی کودکان بیمارستان نمازی شیراز با بیان اینکه کبد این دوقلوی دختر که اصالتاً اهوازی هستند در سه‌ماهگی از هم جدا شد، گفت:متوجه شدیم مجرای مشترک دو کبد به یک سوراخ ریخته می‌شد و جداسازی کامل در سه‌ماهگی امکان‌پذیر نبود و به همین دلیل مرحله دوم جراحی به 10ماهگی موکول شد.

بهادری خاطرنشان کرد:برای اینکه بتوانیم دوقلوها را جدا کنیم قسمتی از روده کوچک را که حدود 1.5 متر به هم وصل بودند، به هم دادیم و پس از عمل 10ساعته خوشبختانه از هم جدا شدند.

وی اعلام کرد:یکی از کودکان امروز از دستگاه تنفسی جدا می‌شود و دیگری طی یکی دو روز آینده از دستگاه جدا می‌شود. مرحله نهایی که بازسازی دیواره شکم هر یک از دوقلوها به‌صورت مجزاست نیز در آینده انجام می‌شود.

رئیس گروه جراحی کودکان بیمارستان نمازی شیراز اضافه کرد:دوقلوها از چند طریق ممکن است به‌هم چسبیده باشند گاهی با سینه و شکم، گاهی از طریق پشت و گاهی هم از طریق سر به هم می‌چسبند.

بهادری تصریح کرد:موفقیت عمل جداسازی دوقلوهای به‌هم‌چسبیده به میزان اعضای مشترک برمی‌گردد و هرچه بیشتر اعضای مشترک بیشتر باشد، خطر جداسازی بیشتر است.

وی دلیل به‌هم‌چسبیدگی دوقلوها را وجود دوقلوهای یک‌تخمکی به‌عنوان یک فرضیه ذکر کرد و گفت:اگر در بارداری زودتر از 12 روز دوقلوها در رحم از هم جدا شوند، دو قلوی از هم‌جدا هستند و اگر این‌گونه نباشد امکان چسبیدن آنها به هم وجود دارد.

رئیس گروه جراحی کودکان بیمارستان نمازی شیراز اضافه کرد:اکثر دوقلوهای به‌هم‌چسبیده پس از تولد از بین می‌روند و تعدادی زنده می‌مانند و آنهایی که زنده می‌مانند باید از هم جدا شوند. گاهی اوقات هم ممکن است یکی از دوقلوها ناقص و دیگری کامل باشد و گاهی هم هر دو کامل، اما اعضا مشترک هستند.

از نظر اخلاق پزشکی نمی‌توانیم یک قل را فدای قل دیگر کنیم و دلیل دومرحله‌ای شدن این جداسازی نیز همین مورد بود. تیم جراحی متشکل از 4 جراح اطفال کار جداسازی این دوقلوها را به‌عهده داشتند.

خواهران دوقلوی بهم چسبیده از هم جدا شدند+ عکس

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
برگرفته از تسنیم/ن /ن.ح
برچسب : دوقلوها
وبگردی