تولد
اشتباهات آشپزی
برای پختن غذا قوانینی وجود دارد که اکثریت برای خوشمزه شدن غذا از این قوانین پیروی میکنند، اما مواردی وجود دارد که رعایت نکردن آنها غذا را مسموم و بد طعم میکند.

اشتباهات آشپزی که غذایتان را سمی می کند

متخصصان سلامت عاداتی را نام برده اند که می تواند باعث ایجاد خطراتی برای سلامتی شود و غذا را سمی کند که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک این اشتباهات را به شما توضیح می دهیم، پس بهتر است کمی انتقاد پذیر باشید و اشتباهات زیر را بخوانید تا در صورت نیاز آنها را متوقف کنید.

پخت غذا با روغن های اشتباه

پختن غذا با روغن زیتون یک روش عالی است اما این روش فقط برای بعضی از غذا ها جواب می دهد یا به عنوان مثال روغن نارگیل روغنی سالم است اما در مصرف آن مخصوصاً برای بعضی غذاها نباید زیاده روی کنید. پس سالم ترین روغن برای آشپزی چیست؟ بهترین حالت این است که شما چند روغن مختلف در منزل داشته باشید و به یکباره از یک نوع روغن به مقدار زیادی خریداری نکنید.

روغن نارگیل

زیاد از حد داغ کردن روغن های سالم

روغن هایی مثل روغن زیتون برای دسر و سالاد سالم تر هستند اما بعضی از افراد بیش از حد این روغن ها را داغ می کنند که باعث می شود مواد مغذی آن ها با حرارت از بین برود و این یک اشتباه بزرگ است و به جای اینکه به بدن شما فایده برساند، باعث آسیب آن می شود.

سرخ کردن زیاد غذا

سرخ کردن مواد غذایی باعث خوشمزه شدن آن ها می شود اما خوردن غذاهایی که بیش از حد سرخ شده اند اصلاً برای سلامتی شما مفید نیست. عمل سرخ کردن برای غذاهای سالم مثل سبزیجات باعث می شود که چربی ناسالم در آنها ایجاد شود؛ بنابراین بهتر است تا جایی که می توانید از خوردن غذاهای سرخ کردنی صرف نظر کنید.

سرخ کردنی

پختن بیش از حد گوشت

قطعاً که گوشت خام و یا گوشتی که کم پخته شده باشد، برای سلامتی مضر است اما پختن بیش از حد گوشت و یا دمای بالای 300 درجه فارنهایت برای گوشت هم برای بدن آسیب زا است. پس باید مراقب باشید که حد تعادل را فراموش نکنید، در غیر این صورت آنزیم هایی در گوش فعال می شوند که سرطان زا هستند.

استفاده زیاد از نمک

نمک ادویه مورد علاقه اکثر افراد است و معمولاً بسیاری از مردم دنیا از آن بیش از حد مجاز استفاده می کنند اما سدیم موجود در نمک به شدت برای بدن آسیب زا است و بهتر است آن را به حد متعادل استفاده کنید. اگر هم هرگز از نمک استفاده نکنید، قطعاً بدن تان با کمبود سدیم مواجه می شود. پس همیشه باید به دنبال نقطه تعادل باشید. معمولاً مصرف روزانه نمک برای هر فرد نباید بیش از یک قاشق چای خوری باشد.

آشپزی

اضافه کردن مقدار زیادی شکر

قطعاً شکر جزء طعم دهنده های مورد علاقه بسیاری از افراد است. زیرا بسیاری از افراد خوردن دسرها، سس ها و غذاهای شیرین را دوست دارند اما اضافه کردن مقدار زیادی شکر برای بدن آسیب زا است و قطعاً منجر به مشکلات زیادی خواهد شد. البته شیرین کننده های طبیعی مانند عسل یا شیره مناسب هستند اما در مصرف آنها هم نباید زیاده روی کنید.

استفاده از غذای فریز شده و آماده شده از قبل

شاید وسوسه شوید که تعداد زیادی از روزهای هفته از غذای فریز شده و آماده استفاده کنید. البته این غذا ها باعث می شود که کارتان سریع تر راه بیفتد اما خاصیتی برای بدن ندارند و حتی آسیب هم وارد می کنند. زیرا مواد نگهدارنده داخل آن ها وجود دارد. به جای آن بهتر است به دنبال گزینه های سالم تری مثل سبزیجات، میوه و تخم مرغ باشید.

فریز کردن غذا

استفاده از نوع کم چرب در هر ماده غذایی

قطعاً ما می دانیم که چربی زیاد برای بدن ضرر دارد اما گاهی اوقات بیش از حد افراط می کنیم و هر چه که می خواهیم خریداری کنیم را از نوع کم چرب خریداری می کنیم که همین هم اشتباه است، زیرا باعث می شود که بدن از لحاظ چربی های سالم دچار کمبود شود.

معمولا چربی مثل روغن آووکادو یا ماهی برای بدن خوب است و به قدرت سیستم ایمنی کمک می کند و باعث جذب ویتامین آ می شود. پس مراقب باشید که در هر چیزی هم به دنبال نوع کم چربش نروید و چربی های سالم را فراموش نکنید.

اشتباهات رایج آشپزی که غذا را ناسالم میکند

4.828
این مطلب مفید بود ؟271
منبع : بخش آشپزخانه نمناک /ن/ن.ح
برچسب : نکات آشپزی
وبگردی