غم از دست دادن برادر و خواهر
از دست دادن عزیزان بزرگترین فقدانی است که برای انسان ها به‌وجود می آید و کنار آمدن با این مسئله بسیار سخت است اما راه هایی وجود دارد که میتواند کمکتان کند.

شیوه ی آرام شدن پس از مرگ خواهر و برادر

دردی که بعد از مردن خواهر یا برادرتان احساس می کنید، درد بسیار عمیق و سختی است. احساس غم و غصه و فقدان باعث می‌ شود که در زندگی با چالش های زیادی مواجه باشید.

در این قسمت از خانواده پلاس نمناک قصد داریم در مورد غمِ از دست دادن خواهر و برادر توضیح دهیم که متفاوت از غم های دیگر است و شاید قبلا خیلی در مورد آن صحبت نشده باشد.

چرا خواهر و برادر برای ما خاص هستند؟

خواهر و برادر نقش بسیار مهمی در خانواده ایفا می کنند. آن ها می توانند بهترین دوستان ما باشند و کسانی باشند که به ما اعتماد به نفس می دهند و در نتیجه به آن ها وابستگی زیادی داریم. فرقی ندارد که خواهر و برادر کوچکتر یا بزرگتر باشند.‌ در هر صورت احساس ما نسبت به آنها با دیگران کاملاً متفاوت خواهد بود.

در واقع رابطه ما با خواهر و برادر بسیار منحصر به فرد است و نوع ارتباط ما با آنها با نوع ارتباطمان با پدر و مادر و دیگر خویشاوندان حتی فرزندانمان هم متفاوت خواهد بود.

خواهر و برادر

مسئله از دست دادن خواهر و برادر نادیده گرفته می‌شود

خیلی از محققان و متخصصان در زمینه روانشناسی به این مسئله اشاره نکرده اند و نگفته اند که غم از دست دادن خواهر و برادر چقدر و تا چه حد می تواند روی افراد اثرگذار باشد. درباره این غم خیلی توسط مشاوران صحبتی انجام نشده است. به خاطر همین افراد به منابع اطلاعاتی زیادی دسترسی ندارند.

اثرات منفی و واکنش ها به مرگ خواهر و برادر

طبق اطلاعات سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ ها، واکنش های رایج بعد از غم از دست دادن عزیزان در افراد مختلف، متفاوت است اما اکثر افراد وارد یک نوع دام غم و غصه و ناراحتی می شوند که در چنین حالتی نمی توانند کار های زندگی خود را به طور معمول پیش ببرند.

این پروسه غم و فقدان، پروسه خطی قابل پیش بینی نیست. واکنش‌ های احساسی و پروسه مربوط به غم و غصه در افراد مختلف متفاوت است و درد و احساسی که شما تجربه می‌ کنید، متناسب با خودتان می باشد و کاملا منحصر به فرد خواهد بود؛ اما معمولاً افراد احساس می‌ کنند که دیگر انگیزه‌ای برای ادامه زندگی ندارند. کسانی که خواهر و برادر خود را از دست می‌ دهند، احساس می‌ کنند که شریک، غمخوار و بهترین رفیق خود را از دست داده اند.

تغییر در خانواده

زمانی که فردی خواهر و برادرش را از دست می دهد، مسئولیت و نقشش هم در خانواده تغییر می کند. به عنوان مثال اگر برادر بزرگ را از دست بدهید، حتما یک نفر دیگر باید مسئولیت های او را به عهده بگیرد که این اصلاً کار راحتی نیست و در نتیجه این یکی از اثرات مرگ خواهر و برادر محسوب می‌ شود.

سوگواری

از دست دادن ارتباط نزدیک

زمانی که یک فرد خواهر یا برادرش را از دست می دهد، احساس می کند که نزدیک ترین رابطه اش خراب شده است.

احساس گناه

اگر خواهر یا برادر خود را از دست بدهید، احساس گناه می‌ کنید، زیرا با خودتان فکر می ‌کنید تا زمانی که او زنده بود به اندازه کافی به هم محبت نمی کردید یا حتی دلتان برای دعواهای دوران بچگی هم تنگ می شود.

غم و غصه حاصل از دست دادن خواهر و برادر چه قدر طول می کشد؟

نمی توانیم تایم نرمال و طبیعی برای همه ذکر کنیم؛ اما قطعاً به مرور زمان شدت ناراحتی کم می‌ شود و شما می‌ توانید خودتان را با شرایط وفق دهید. البته این موضوع به این معنا نیست که ناراحتی به طور کامل ناپدید می شود؛ اما قطعا این حس تنهایی و ناراحتی به مرور کمتر خواهد شد و شما می توانید دوباره به زندگی عادی و شاد خودتان برگردید.

افسردگی

چگونه با غم از دست دادن خواهر و برادر کنار بیاییم؟

اگر در جستجوی راهی برای کنار آمدن با این مشکل هستید و تصمیم به آرام شدن پس از مرگ خواهر و برادر عزیزتان دارید، این چند پیشنهاد روانشناسان را در نظر بگیرید.

با خودتان مهربان باشید

باید با خودتان فکر کنید و یاد بگیرید که چگونه این شرایط را مدیریت کنید. استراحت کنید و بیشتر بخوابید. خیلی از لحاظ احساسی و فیزیکی خودتان را درگیر نکنید. فراموش نکنید که اکنون در حال تجربه شرایط سختی هستید و باید به خودتان زمان بدهید تا بیشتر با دوستان و خانواده باشید. کار های کوچکی انجام دهید که خوشحال تان می کند. باغبانی کنید و داخل گوشی موبایل بازی کنید و سعی کنید که طبق میل خودتان رفتار کنید.

از زندگی لذت ببرید

از این که می خواهید از حتی یک وعده غذایی کوچک یا گوش دادن به آهنگی که دوست دارید لذت ببرید احساس گناه نکنید. شما باید هر چه سریع تر به روتین زندگی خودتان برگردید.

فعالیت های ضروری و مفید را جدی بگیرید

خوب غذا بخورید و منظم پیاده‌روی کنید. کارتان را ادامه دهید و به معنویات و خلاقیت خود توجه کنید و انرژی خود را صرف انجام کار هایی کنید که باعث لذت می شود. در واقع این فرصتی عالی است که بتوانید از خلاقیت خودتان کمک بگیرید. می توانید شعر بنویسید و نقاشی کنید یا حتی برای کسی که دوستش دارید نامه بنویسید.

پیاده روی

برای کسی که فوت شده، کار خیر انجام دهید

شما می توانید به دیگران کمک کنید و کار خیر به انجام برسانید و این کار را برای عزیزی که از دست داده اید انجام دهید تا انرژی مثبت و خیر و برکات این کار را به او تقدیم کنید‌ با انجام این کار حس آرامش بسیار زیادی پیدا می کنید.

با افرادی که مانند خودتان هستند درد و دل کنید

اگر کسی را دیدید که مانند شما خواهر یا برادرش را از دست داده است، با او هم صحبت شوید و درد و دل کنید تا بتوانید از احساس درک شدن لذت ببرید.

راهی برای آرام شدن پس از مرگ خواهر و برادر

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : اسرار مرگ
وبگردی