سقط جنین
سقط جنین به هر دلیلی که باشد همانند تمام از دست دادن های دیگر میتواند بسیار سنگین باشد، و روحیات پدر و مادر را آشفته و احساساتشان را درگیر کند.

تغییرات روانی و احساسی زوجین بعد از سقط جنین

بارداری پر از فراز و نشیب های غیر منتظره است که در برخی موارد هم ممکن است به سقط جنین ختم شود. سقط جنین مثل هر تجربه از دست دادن دیگری می تواند احساسات تان را درگیر کند. آمار نشان می دهد که 26 درصد از حاملگی ها منجر به سقط جنین می شوند. با این که سقط جنین تا حدودی شایع است، اما این حقیقت کنار آمدن با آن را آسان تر نمی کند.

دانستن علت سقط و اینکه بعد از آن باید انتظار به وجود آمدن چه عواطفی را در خودتان داشته باشید، می تواند به شما کمک کند تا احساسات تان را کنترل کرده و روش درست برخورد با آن ها را پیدا کنید، هر کسی هم بسته به روحیاتش ممکن است واکنش متفاوتی نشان دهد.

احساس مشترک زن و شوهر پس از سقط جنین

احساسات مشترکی که ممکن است بعد از سقط جنین تجربه کنید را برایتان خواهیم گفت. با اینکه تجربه هر کس متفاوت خواهد بود، اما احساسات مشترکی وجود دارند که همانطور که پیش از این در نمناک عنوان شد، بسیاری از افراد بعد از سقط جنین تجربه می کنند.

زن و شوهر

1-شوک

گاهی اوقات زندگی ما را غافلگیر می کند و ممکن است برای پذیرش اتفاقات بی شماری که برایمان رخ می دهد آمادگی کامل نداشته باشیم. آنجاست که به ما شوک وارد می شود.

در واقع شوک روش سیستم بدنی شما برای محافظت از خودش در برابر پس لزره یک رویداد ناگوار یا دلخراش مثل آسیب روحی (یا جسمی) یا مرگ است. شوک می تواند باعث ایجاد حس کرختی یا ناباوری در شما شود. همچنین می تواند این حس را در شما ایجاد کند که انگار روح از بدنتان خارج شده و نتوانید کاملا با واقعیت کنار بیایید.

معمولا شوک اولین واکنش بدن شما پس از هر رویدادی مثل سقط جنین است. شوک در نهایت از بین می رود و با گذراندن مراحل غم و اندوه، زمینه را برای ورود احساسات دیگر مهیا می کند.

2-اندوه

معمولا افراد بعد از سقط جنین نمی گویند عزادار هستیم، در صورتیکه واقعا همینطور است! هنگام سقط جنین شما نه تنها برای کودکی که در درون شما بزرگ شده بود، بلکه به خاطر برنامه های آینده ای که در آرزوی آن بودید و حالا منحل شده اند، عزاداری می کنید. اندوه می تواند ما را از بین ببرد و احساس پوچی و تردید در ما ایجاد کند.

به گفته جیمی اندرسون نویسنده، اندوه عشق است که هیچ جایی برای رفتن ندارد. اگر سقط جنین داشته اید، عمق این جمله را درک می کنید. هر چقدر هم که سخت باشد، سوگواری یک نعمت بزرگ برای تحول روحی است و شما دیر یا زود باید این کار را انجام بدهید.

خانم ناراحت

3-شرم یا گناه

یکی دیگر از احساسات رایج بعد از سقط جنین، شرم یا گناه است. بسیار طبیعی است که بعد از سقط حس کنید می توانستید کاری بکنید تا آن اتفاق نیفتد اما نکردید و خودتان را مقصر بدانید.

سقط جنین معمولا کاملا از کنترل شما خارج است. درک این نکته ممکن است نتواند احساس گناه را کاملا از شما دور کند، اما می تواند به شما کمک کند با مرور این واقعیت در ذهنتان از حس تقصیرتان کم کنید.

شما می توانید هنگام رویارویی با حس تقصیر یا شرم، از جملات مثبت برای کمک به خودتان استفاده کنید، مثلا بگویید:"من تمام کاری را که می توانستم انجام دادم. من خودم را می بخشم و احساس شرم و گناه نمی کنم."

4-ترس

بارداری همیشه آنطور که انتظار می رود، ساده نیست. سقط جنین گاهی اوقات ممکن است بخشی از مسیر بارداری هر زنی باشد. وقتی فردی سقط جنین می کند، چه اولین سقطش باشد و چه پنجمین، ممکن است با احساس ترس مواجه شود. این حس به ویژه در مورد افرادی که قصد دوباره بچه دار شدن دارند، صادق است.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که 18 درصد از زنانی که بارداری زودهنگام را تجربه کرده اند، 9 ماه پس از سقط جنین، علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را تجربه کرده اند. برخی از ترسها طبیعی هستند، اما اگر به اضطراب یا علائم PTSD تبدیل شود، مشورت با یک متخصص یا مشاور الزامی خواهد بود.

غمگین بودن

5-غم و اندوه

غم می تواند کل زندگی مان را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث شود درون گرا و افسرده شویم. بعد از سقط جنین انتظار ناراحتی وجود دارد. با داشتن غم و اندوه، ممکن است احساس پوچی کنیم و یا در انجام کارهای روزمره با مشکل مواجه شویم.

ممکن است بخواهید حواستان را پرت کنید یا اینکه اصلا ندانید چه کار باید بکنید. اما در چنین شرایطی لازم نیست کار خاصی انجام بدهید و فقط باید روی خودتان و بهتر شدن حال تان تمرکز کنید. گاهی اوقات ما فقط باید یک سری از احساسات را به ناچار تجربه کنیم تا بتوانیم آن ها را پشت سر بگذاریم، غم هم هیچ تفاوتی با بقیه ندارد.

6-انزوا

وقتی شخصی سقط جنین می کند، طبیعی است که از دنیای اطرافش جدا شود. بعد از این اتفاق، ممکن است احساس تنهایی و سر درگمی به سراغتان بیاید. حتی ممکن است از صحبت با دیگران هم پرهیز کنید تا مجبور نباشید حالتان و اتفاقی که برایتان افتاده را توضیح دهید. شما احتمالا منزوی خواهید شد و حس می کنید هیچ کس نمی تواند شرایطتان را بفهمد.

شما تنها کسی نیستید که این شرایط را تجربه کرده اید و افراد زیادی در بیرون از قلمرو شما هستند که از آنچه تجربه کرده اید، عبور کرده اند و خوشحال می شوند داستانشان را با شما به اشتراک بگذارند. سعی کنید با افرادی که حس خوبی به شما می دهند و به حرفهایتان گوش می کنند بیشتر معاشرت کنید نه افرادی که انرژیتان را می گیرند.

انزوا

7-پذیرش

یکی از زیباترین جنبه های زندگی این است که رو به جلو حرکت می کند. حتی پس از هر نوع از دست دادنی که ممکن است شما را به شدت متزلزل کند، زندگی رو به جلو حرکت می کند.

احساس پذیرش پس از سقط جنین می تواند اینطور به شما تلقین کند که دوره بهبودی را به پایان رسانده اید. پذیرش یک بحران به این معنی نیست که آن را برای همیشه فراموش خواهید کرد. ممکن است هنوز هم گاهی اوقات با یادآوری این اتفاق ناراحت شوید، اما در مجموع با این کار احساس می کنید حالتان بهتر است و تحت فشار نیستید.

پذیرش به شما آرامش می دهد. هنگامی که حس سرزنش و گناه به سراغتان آمد، می توانید با پذیرفتن آنچه اتفاق افتاده به آرامش برسید.

احساسات زنان معمولا بعد از سقط جنین

زندگی پس از سقط جنین برای هر کسی متفاوت خواهد بود. بُعد انسانی هر فرد با روی دادن اتفاقات مختلف طیف وسیعی از احساسات را تجربه می کند، سقط جنین هم جزئی از آن است و فرقی ندارد. اکثر زنان بعد از سقط جنین خیلی احساساتی هستند. آن ها ممکن است طیف وسیعی از احساسات از ترس و عصبانیت گرفته تا شوک و یا چیزی بین این ها را تجربه کنند.

لازم به ذکر است که فرد بعد از سقط جنین، در شرایطی شبیه به بعد از زایمان قرار دارد. چنانچه در این بخش از نمناک بیشتر خواهیم گفت، زمان می برد تا بدن خودش را مخصوصا از نظر هورمونی با شرایط وفق دهد و به حالت عادی برگردد. سقط به خودی خود بار غم سنگینی را بر دوش مادر می گذارد اما این تغییرات هورمونی هم می تواند فرد را از نظر عاطفی حساس تر کند.

احساسات بد

اثرات روحی سقط جنین روی مردان

احساسات مشترکی که شریک زندگی شما ممکن است پس از سقط جنین تجربه کند نیز در نوع خود اهمیت دارد چرا که سقط جنین فقط فرد باردار را تحت تأثیر قرار نمی دهد. خانواده و البته شریک زندگی او هم از لحاظ روحی آسیب خواهند دید. در ادامه به برخی از احساسات رایجی است که ممکن است شما را به عنوان کسی که قرار بوده پدر شود، درگیر می کند، می پردازیم:

1-درماندگی

معمولا شما به عنوان یک مرد و همینطور شریک زندگی در قبال همسرتان احساس مسئولیت می کنید و تمام تلاشتان را برای حمایت از او انجام می دهد. ممکن است بعد از سقط، به خاطر اینکه کاری از دستتان برنمیاید تا تسکین همسرتان انجام بدهید، احساس درماندگی کنید.

با اینکه نمی توانید اتفاقی که افتاده را تغییر دهید، اما می توانید قدم های کوچکی برای حمایت از شریک زندگیتان بردارید. مثلا از او بپرسید که آیا دوست دارد پاهایش را مالش بدهید. غذاهای مورد علاقه اش را تهیه کنند یا کارهای خانه را انجام دهید. انجام کارهای این چنینی به شما کمک کند تا هر دو در کنار هم با این مشکل کنار بیایید و زوتر به روال زندگی روزمره تان برگردید.

دلداری دادن

2- غم و ناراحتی

سقط جنین همسرتان می تواند باعث درد یا ناراحتی در شما شود، حتی با اینکه این شما نبودید که بچه را حمل می کردید. از دست دادن کودکی که فکر می کردید قرار است وارد زندگیتان وارد شود می تواند ناراحت کننده باشد. حتی تماشای شریک زندگیتان وقتی به خاطر سقط درد می کشد هم ممکن است ناراحتتان کند. جای خالی بچه ای که زمانی هیجان و امید زندگیتان بود هم قلبتان را به درد خواهد آورد.

با اینکه شاید تمرکزتان را روی آرامش طرف مقابل بگذارید، اما خودتان و نیازهایتان را فراموش نکنید. شما هم نیاز به التیام دارید و مستحق این هستید که برای کنار آمدن با غم یا اندوهی که تجربه اش می کنید، وقت بگذارید.

3-درک کردن

درک کردن، درست مثل پذیرش اغلب بعد از گذراندن یک سری احساسات دیگر به وجود می آید. بعد از سقط، شما و شریکتان باید به این سطح از درک برسید که هیچکدام از شما نمی توانستید جلوی این اتفاق را بگیرید و گاهی اوقات زندگی برنامه های دیگری برایتان در نظر گرفته و باید دوباره از زندگیتان لذت ببرید.

احساساتی که پس از سقط جنین سراغ شما می آید

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : سقط جنین
وبگردی