تولد
علت قهر زن و شوهر

چرا زن و شوهر قهر می کنند؟ راهکار چیست؟

کد مطلب : 39307تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
گاهی زن و شوهرها وقتی از دست‏ هم ناراحت‏ می­ شوند قهر می­ کنند و دیگر با هم حرف نمی­ زنند. ولی نمی دانند که این کار آسیب زیادی به رابطه شان می زند.

عوامل موثر در قهر زن و شوهرها و راه حل های موثر برای رفع آنها

زن و مرد یا کودک در شرایطی که با ناکامی روبه رو می شوند یا پاسخ مطلوبی برای نیازهای خود پیدا نمی کنند، برای اثبات و ادای حق خود، قهر کردن را انتخاب می کنند و تا مدتی نامحدود با شخص مورد نظر صحبت نمی کنند تا به نوعی انتقام خود را از او بگیرند. در صورتی که زوج ها نمی دانند قهر کردن یکی از عوامل مهم آسیب زا در ارتباط زناشویی آن ها است که امکان دارد پیامدهای منفی زیادی در پی داشته باشد. بسیاری از افراد که با توسل به قهر سعی می کنند تا کار مثبتی در حق خود انجام دهند، استرس زیادی را تحمل می کنند. در این بخش از خانواده پلاس نمناک در مورد علل و راه های موثر در برطرف کردن قهر میان زن و شوهر بررسی بیشتری خواهیم داشت.

علت قهر همسر

دلایل رایج قهر زن و شوهرهای امروزی

این که زن و شوهرها با یکدیگر قهر می کنند و چطور می توان قهر را به آشتی تبدیل کرد، موضوعی است که زوج های جوان بهتر است با آن آشنایی بیشتری داشته باشند. در ابتدا باید دانست که، قهر، رفتاری کودکانه است. بنابراین باید بدانیم که هر یک از افرد در زندگی مشترک که از این روش برای دفاع یا آزار طرف مقابل استفاده می کنند، باید این موضوع را بپذیرند که هنوز به بلوغ عقلی نرسیده اند. 

حتی بچه ها نیز بعد از قهر و دعواهای شدید با دوستان خود با گذشت مدتی کوتاه مثلا چند ساعت، آشتی می کنند و دوباره مانند سابق مشغول بازی می شوند، زیرا به بی اهمیت بودن قهر ریال واقف می شوند، اما بسیاری از افراد بزرگسال هنوز رفتار کودکانه خود را تکرار می کنند. البته باید توجه داشت که گاهی اوقات، ناراحت شدن و سرسنگین بودن با همسر در زمان که از او دلخور هستید، همیشه هم بد نمی باشد، حتی در شرایطی می تواند برای آگاه کردنن همسرتان از ناراحتی شما باشد اما این رفتار برای همه شرایط و مدتهای طولانی مناسب نیست. 

خودخواه بودن

در برخی مواقع یکی از زوجین، به طور خودمحور سخن می گوید و سخنان خود را با توجه به نیازهای خویش و تصورات خود بیان می کند و به نظرات و نیازهای همسرش بی توجه است. همین موضوع موجب دلخوری و قهر می شود؛ زیرا نسبت به تصورات و نیازهای فرد دیگر بی توجه شده و با این خودمحوری موجب قهر و دلخوری همسرش می شود. زیرا در این شرایط میان نوع نگرش، تفاوت وجود دارد و احساس ناامیدی و یاس در شخص ایجاد می گردد.

خود خواهی

ناتوانی در انتقال منظور

گاهی اوقات، زن و شوهرها نمی توانند منظور اصلی خود را به یکدیگر منتقل کنند ، به همین دلیل احساس ناکامی می کنند و تصور می شود که مورد بی توجهی همسر خود قرار گرفته اند، به همین دلیل دچار خشم و دلخوری می شوند و ارتباط خود را برای مدتی کوتاه قطع می کنند. البته عمق و مدت قهر و قطع ارتباط به اهمیت موضوع بستگی داردد و شاید میان چند ساعت تا چند روز متغیر باشد. 

سلب مسئولیت از خود

گفتن همیشه همسرم مقصر اصلی دعواست، او را متهم ردیف اول می دانید و این کار موجب می شود تا همسرتان برای تنبیه شما، قهر را انتخاب کند . اما گاهی اوقات، قهر کردن ترفندی بیش نیست تا همسرتان از خود را از انجام مسئولیت ها رها سازد. بسیاری از همسران با توسل به این ترفند، با یک تیر دو نشان می زنند، به این معنا که هم سلب مسئولیت از خود می کنند و هم به همسرشان یادآوری می کنند که هیچ انتظاری از آنها نداشته باشد. این افراد برای حل مشکل خود ناچار به قهر هستند، زیرا در این شرایط کمتر مواخذه خواهند شد و برای مدت کوتاهی هم که شده، بی مسئولیتی های خود را توضیح نخواهند داد. 

کنترل احساسات هیجانی

یکی از دلایلی که مردها، به قهر پناه می برند این است که مایل به حفاظت از خود در برابر طغیان احساسات می باشند. زمانی که قهر مردان آغاز می شود، ضربان قلب آنها 10 ضربه در دقیقه کمتر می شود و به نوعی احساس انفعالی رهایی دست پیدا می کنند، اما از سوی دیگر ضربان قلب خانمها افزایش پیدا می کند که نوعی تناقض به وجود می آورد. این واکنشهای متفاوت، نوعی عکس العمل برای راحت شدن هستند که موجب پیشگیری از جهت گیری های کاملا متفاوت در مقابل برخوردهای احساسی هر یک از آنها خواهد شد.

باج گرفتن از همسر

باج گرفتن از همسر کاملا رفتاری آگاهانه و از روی عمد است .یعنی فرد در تمام دوران رشد خود برای رسیدن به منظور دلخواه خود، به نوعی از دیگرن باج گیری عاطفی انجام داده است. کودکی که با بهانه گیری. خواسته خود را مطالبه می کند و یا با دست گذاشتن بر روی نقاط ضعف والدین، به اهدافش می رسد ، امکان دارد که در بزرگسالی نیز با این روش سعی در برآورده کردن نیازهای خود داشته باشد. به همین دلیل با قهر کردن با همسرش تصور می کند که به هدفش می رسد. 

قهر کردن

قضیه بالای چشمت ابروست

ابعاد شخصیتی و درونی فرد نیز به قهر کردن مرتبط است، زیرا امکان دارد که فرد دارای عزت نفس پائین یا اسیب دیده ای داشته باشد. به همین دلیل گر در شرایط یا در معرض اختلاف عقیده و یا سلیقه قرار بگیرد ، چاره ای به جز قهر کردن ندارد. به همین دلیل در این شرایط مردم می گویند، به فلانی نمی شه گفت "بالای چشمت ابروست "یا "به فلانی زود برمی خوره" .قهر کردن مانند این است که زباله های خانگی را در زیر فرش بریزید، اختلافات را نمی توان با قهر، برطرف نمود، به طور مثال افراد بعد از مدتی سعی می کنند با یکدیگر صحبت کنند اما در صورتی که برای حل مشکل اقدامی نکنند، این اختلافات به قوت خود باقی خواهند ماند. 

قهر کردن به انتظار منت کشی

متاسفانه قهر کردن بیشتر توسط خانمها انجام می شود و تا زمانی که همسر پیش قدم نشود و عذرخواهی یا در اصطلاح منت کشی نکند، آنها به قهر خود ادامه می دهند. البته مردان بسیاری نیز وجود دارند که قهرهای طولانی مدتی با همسر خود داند. البته در موادی که خطای همسر از روی عمد و به دفعات تکرار می شود و راه حلهای ساده، چاره ای برای رفع اختلاف و ابراز ناراحتی نمی شود، استفاده از این راه کار تا حدودی مجاز می باشد، اما باید دانست که تکرار و طولانی شدن مدت قهر، برای زندگی مشترک بسیار آسیب زا است. 

عوارض قهر

شخصی که با دیگران قهر می کند بیش از همه در معرض عواقب منفی قهر قرار می گیرد. هنگام قهر، فرد متحمل فشار روانی بیشتری می شود زیرا که می خواهد با حفظ خود  شخص مقابل را تنبه یا تهدید کند. به همین دلیل انرژی مضاعفی را صرف می کند. قهر میان افراد فاصله عاطفی و شناختی ایجاد می کند، علاوه بر این قهرهای طولانی مدت، به تدریج میان افراد دلسردی ایجاد می کند، حتی اگر محیطی برای عشق ورزیدن وجود داشته باشد، به فضای زیستی محض تبدیل شده و زوج ها به جای داشتن روابط عاطفی و روانی، تنها برای حفظ و دوام زندگی ، به وظایف خود عمل می کنند. 

چه رفتارهایی را می توان با قهر جایگزین کرد ؟ 

  • پیش از این هم در بخش خانواده پلاس نمناک اشاره داشتیم به این مسئله که زوج ها با فرا گرفتن مهارتهای ارتباط موثر، حتی در سخت ترین شرایط نیز به هم فرصت دهند. آنها باید بدانند که در زمان داشتن حس ناکامی، دچار خستگی، هیجان و خشم می شوند، به همین دلیل استدلال منطقی نخواهند داشت. بنابراین باید با دادن فرصت به یکدیگر ، با هم صحبت کنند. زوج ها باید با مشکل روبه رو شوند و راه حل مناسبی برای رفع کدورت و اختلاف خود پیدا کنند.
  •  زن و شوهرها باید بدانند که قهر تنها برای مدتی کوتاه و زمانی محدود موثر است و آنها را به اهداف خود می رساند ، اما با تکرار این رفتار ، سرانجام طرف مقابل دیگر همیتی به این موضوع نمی دهد و به نوعی دیگر باج نمی دهد.
  •  قهر، یک رفتار ناکارآمدی است که اگر در زمان کودکی، راه گشا و موثر بود، اما دیگر در شرایط فعلی، فایده ای ندارد. بنابراین باید به فکر راه حل مناسبی برای رفع مشکل بود.
  • هنگام مشاجره، فردی که مسلط و قوی است به هر نحوی، عصبانیت و خشونت خود را ابراز خواهد کرد و شاید سریعتر از شخص مقابل ، از شر احساسات منفی رها شود ؛ اما شخص ضعیف تنها نظاره گر است، او با شنیدن پرخاش ها، تحمل حرف ها و کنایه ها، تنها نظاره گر ماجرا خواهد بود، زیرا توانایی انجام کاری ندارد و تنها راه چاره او قهر کردن می شود. برای جلوگیری از قهر و مشاجره های طولانی بهتر است بیشتر روی اعصاب و رفتار خود کنترل داشته باشید و قلب و ذهن خود را انباشته از هیجانات منفی نکنید. با صدایی ملایم تر بگو مگوهای خود را پیش ببرید تا ضمن شنیدن صحبت های طرف مقابل، فرصت دفاع به طرف مقابل بدهید تا خود را مظلوم ندانسته و بعد درصدد انتقام و تلافی و درنتیجه قهر برنیاید. 

برخی مواقع ، موضوع اصلی نادیده گرفته می شود، اما باید توجه داشت که این مسئله روزی بروز کرده و عواقب خود را نشان خواهد داد. به همین دلیل زوجین نباید با قهر کرد ، مشکل را نادیده گرفته و نسبت به رفع آن بی توجه باشند. این افراد باید در زمانی مناسب با یکدیگر صحبت کنند و در صورتی که پس از چندبار صحبت، نتوانند مشکل خود را به طور کلی حل کنند باید به مشاوره مراجعه نمایند.

مشاوره خانواده 

چگونه از قهر جلوگیری کنیم ؟

برای ایجاد و نگهداری رابطه خوب با همسر باید از رفتارهای مخرب و قطع کننده پرهیز نمود. رفتارهای مهرورز و پیوند دهنده را با رفتارهای مخرب جایگزین کنید.مثلا حمایتگر بودن، گشاده رویی، احترام گذاشتن، گوش کردن و دلگرمی رفتارهای بسیار مناسبی هستند. ساعتی از روز را در کنار اعضای خانواده به گفتگو پیرامون مسائل مختلف سپری کنید. برای حل مشکلات خود، جلسات خانودگی برگزار کنید و با مشورت یکدیگر به دنبال راه حل مناسب باشید.

چرا زن و شوهر قهر می کنند؟ راهکار چیست؟

3.852
این مطلب مفید بود ؟3913
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی