انگشت کوویدی
این روزها هر چیز جدیدی در مورد ویروس کرونا که می شنوید باید سریعا در موردش اطلاعات کسب کنید، یکی از این نگران کننده های اخیر انگشت پای کوویدی است.

انگشت پای کوویدی ؛ عارضه پوستی کرونا و آنچه لازم است بدانید

از زمانی که ویروس کرونا در بین افراد شیوع پیدا کرد، احتمالاً بعضی علائم را دیده و شنیده اید که در افراد ظاهر می گردد. این اتفاق کاملا قابل درک است. تا قبل از این، هیچ کدام از ما تجربه آن را نداشتیم. ترس، ناامیدی و احساس ناامنی به شدت در همه انسان ها جریان پیدا کرده و متاسفانه اطلاعات غلط نیز باعث افزایش این سختی ها شده است. در این قسمت از نمناک در مورد جدیدترین اطلاعات صحبت می کنیم. کلینیک کلولند یک مرکز آکادمیک پزشکی است و در این مقاله اطلاعات زیادی را در اختیار قرار داده است. یکی از موضوعاتی که همه می خواهند در مورد آن اطلاع داشته باشند، علایم کووید 19 است. احتمالا شما هم از علائم رایج آن آگاه هستید که شامل موارد زیر هستند :

علائم رایج کووید 19

  • سرفه
  • تنگی نفس یا سخت نفس کشیدن
  • لرز
  • تب
  • درد عضلانی
  • از دست دادن حس بویایی و چشایی
  • گلو درد

علائم کووید 19

نشانه هایی از ویروس کرونا که رواج کمتری دارند

هم چنین علائمی هستند که رواج کم تری دارند و شامل حالت تهوع، استفراغ یا اسهال است اما آیا در مورد قرمز شدن انگشتان پا چیزی شنیده اید؟

آیا نیاز است که در مورد انگشت پای کوویدی نگران شویم ؟

البته که این علائم تا حدی مشهود هستند اما جای ترس نیست. بسیار مهم است که رایج ترین علائم برای کووید 19 را بدانیم که آن علائم مشکلات سیستم تنفسی و علائمی شبیه به آنفولانزا می باشد. مثلاً سرفه خشک، تب شدید و احساس خستگی. انگشتان کوویدی و قرمزی ها بیشتر از همه عفونت های ویروسی مربوط به کرونا ویروس می باشند.

در واقع علائمی مثل انگشت کوویدی و قرمز شدن آن ها در بیماری کووید 19 رایج تر است. بیماری های عفونت ویروسی دیگری می باشند اما اکنون تعداد زیادی از افراد این مورد را تجربه نکرده اند. بنابراین علائمی که افراد باید به دنبالش باشند، هنوز هم تب، سرفه و درد عضلانی است. پس باید به دنبال علائم رایج بگردید.

مشکلات پوستی کرونا

اما چرا در مورد انگشتان کوویدی و خارش آن ها صحبت شده است ؟

علائم جدیدتر به افراد نشان می دهد که می توانند از طریق راه های مختلف به عفونت ها واکنش نشان دهند. در واقع بعضی از این علائم به عنوان یک عفونت ویروسی علامت جدیدی نیستند. تحریک پوستی هنگام مبارزه بدن با هر نوع عفونت های تنفسی کاملاً رایج است.

مثلاً این مشکل می تواند برای افرادی که مبتلا به سرخک هم هستند، اتفاق افتد. گاهی اوقات مصرف آنتی بیوتیک ها عامل این حساسیت های پوستی می شوند اما هم اکنون هیچ نوع الگویی از بین حساسیت های خاص وجود ندارد که بخواهیم با علائم کووید 19 ارتباط دهیم.

طبق گفته دکتر کوی، انگشتان کوویدی مانند دیگر حساسیت ها و خارش های پوستی، فقط یکی از راه های پاسخ بدن به عفونت ویروسی می باشد. البته بروز این حساسیت ها کمی متفاوت است و هنوز نمی توان دلیل اصلی آن را بیان کرد.

یکی از الگوهای انگشتان کوویدی که افراد آن را گزارش کرده اند، ضایعه های قرمز رنگ معمولاً در کف پا می باشد. ممکن است که این علامت واکنش پوستی باشد یا این که بر اثر بسته شدن منافذ و یا لخته شدن بسیار جزئی رگ های خونی اتفاق بیفتد.

انگشت پای کوویدی

این علامت قبلا در بیماران بستری شده در آی سی یو که مبتلا به مسمومیت عفونی بودند، دیده شده بود. این لخته ها در رگ های خونی می توانند عاملی برای از بین رفتن رنگ انگشتان پا باشند.

به همین دلیل است که انگشتان کوویدی هم به همین شکل ظاهر می شوند. اگر چه اتحادیه پزشکی هنوز هیچ ارتباط دقیقی بین انگشتان کوویدی و خفیف یا شدید بودن ویروس در بدن پیدا نکرده است.

دکتر کوی دوباره تاکید می کند که انگشتان کوویدی مثل انواع دیگر حساسیت های پوستی رواج بسیار زیادی پیدا نکردند. زمانی که علائم را بررسی کردیم، رایج ترین ها همان هایی بودند که قبلاً اعلام کردیم. بهترین راه این است که افراد در صورت بروز علائم هر چه زودتر به درمانگر مراجعه کنند تا رایج بودن و یا نبودن انگشتان کوویدی مشخص شود.

زمانی که افراد علایمی را در خود مشاهده می کنند، به فکر فرو می روند که آیا این ها علائم کووید 19 هستند یا خیر. اما قطعا بهترین و تنها راه موجود تست دادن است.

انگشت پای کوویدی چیست و چقدر نگران کننده است؟

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : clevelandclinic / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : ویروس کرونا
وبگردی