عوارض واکسن کرونا
با وجود حواشی مختلف در مورد واکسن های کرونا، عوارض مختلفی بر روی تزریق کنندگان این واکسن ظاهر شده است که بهتر است قبل از تزریق، از آنها مطلع باشید.

عوارض رایج گزارش شده از واکسن های مدرنا و فایزر کرونا

به گزارش bestlifeonline به نقل از cdc تزریق واکسن کووید 19 در سراسر جهان، مخصوصاً کشور های بزرگ سرعت پیدا کرده است و همین باعث شده که عوارض جانبی آن بیشتر از قبل شناخته شود و البته مورد توجه باشد . عوارض جانبی این واکسن شبیه به واکسن های دیگر بوده و علائمی مثل سردرد، تب و لرز، درد عضلات و خستگی را به همراه دارد اما طبق گفته پزشکان، یکی از اصلی ترین عوارض جانبی بعد از واکسن کووید 19، خواب و رویا دیدن های طولانی است . در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک اطلاعات بیشتری در مورد علائم جدیدتر به شما می دهیم تا اگر برایتان اتفاق افتاد، نگران نشوید. در منبع این مطلب اشاره ای به واکسن خاصی نشده و این عوارض به صورت کلی عنوان شده است ، همچنین شایان ذکر است موارد عنوان شده مرتبط به کشور ایران نیست و این عوارض در کشورهای اروپایی و امریکایی گزارش شده و به ثبت رسیده اند .

واکسن کرونا

خواب و رویاهایی که از عوارض واکسن کروناست

عوارض جانبی غیر معمول بعد از تزریق واکسن کووید 19 مورد مطالعه قرار گرفته است و بعضی از بیماران گزارش کردند که بعد از تزریق واکسن کووید 19 چه علائمی داشته اند. طبق گفته بعضی از آن ها مشاهده رویاها و خواب های واضح و روشن از آینده و فضا، برایشان اتفاق افتاده است. به عنوان مثال خواب هایی شبیه به پرواز کردن به ماه و قرار دادن یک پرچم روی ماه یا حتی سپری کردن اوقاتی در کنار شخصیت های معروف. اما این خواب های واضح و روشن فقط مربوط به سوار شدن به ماشین های پرنده، پرتاب ماهواره، صحبت کردن با رئیس جمهور های دنیا نیست، بعضی از آن ها اظهار کرده اند که من خواب دیدم یک شهر را از دست ارتش دشمن نجات دادم و در خواب بسیار خوشحال بودم.

"ریچارد ونستین"  هم فردی بود که دو دوز واکسن مدرنا را تزریق کرده بود و در خواب دید که در کشتی تایتانیک قرار گرفته و شبیه به مردم آن کشتی زندگی کرده است.

خوشبختانه با اینکه ظاهرا این علائم جدی و عجیب و غریب هستند اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد . در واقع علت دیدن چنین خواب هایی، کاری است که واکسن با سیستم ایمنی می کند زیرا ممکن است چرخه خواب را تغییر دهد و خواب شما را کمی عمیق تر کند و باعث شود تا خواب های واضح تری ببینید که البته این اتفاق موقتی است.

خواب های عجیب و غریب تنها عارضه جانبی نیست که افراد بعد از تزریق واکسن تجربه کردند. بعضی دیگر نیز علائم نایاب و نادری را هم تجربه کردند که در ادامه آن ها را به شما معرفی می کنیم.

خوابیدن

ورم قسمت تزریق فیلرهای زیبایی

همچنین بعضی از محققان به این اشاره کرده اند افرادی که قبل از تزریق، فیلر های پوستی برای عمل زیبایی انجام داده اند، باید خودشان را آماده کنند تا بعد از تزریق واکسن، با ورم این ناحیه کنار بیایند. البته بعضی از متخصصان بر این عقیده هستند که این واکنش فقط محدود به واکسن کووید نیست و هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است، زیرا هرگونه تزریق مربوط به بیماری های زیر شاخه آنفولانزا و بیماری های ویروسی و باکتریایی، انواع واکسن ها و پروسه های دندانی همین واکنش را به همراه خواهند داشت. این واکنش آلرژیک نیست و عفونت نیز محسوب نمی شود، بلکه یک نوع واکنش سیستم ایمنی است که خودش را با ورم نشان می دهد و در محل تزریق فیلر ها اتفاق می افتد.

حتی در بعضی از افراد مشاهده شده که محل فیلر آن ها کمی تغییر پیدا کرده و جابجا شده است. کسانی که چند سال از تزریق فیلر آن ها گذشته است، بعد از تزریق واکسن دچار ورم در این ناحیه شده اند. اصلاً جای تردیدی وجود ندارد، زیرا این فیلر ها مدت زمان طولانی تر از آنچه که ما فکر می کنیم، در بدنمان باقی می مانند.

ورم ناشی از کرونا

مزه فلز در دهان

بعضی از افراد اظهار کردند که بعد از تزریق واکسن یک مزه عجیب و غریب در دهان خود احساس کردند که درست چند دقیقه بعد از تزریق واکسن، این اتفاق افتاده است. انگار که چند عدد سکه داخل دهانشان قرار گرفته و کاملاً مزه فلز می دهد. البته این علامت نشانه هیچ چیز جدی نیست و بخشی از عملکرد سیستم ایمنی را نشان می دهد و پاسخ بدن به این شرایط، شبیه به زمان هایی است که بعد از تزریق عرق می کنند، گر می گیرند یا دچار سرگیجه می شوند و با آن ها تفاوتی ندارد.

مزه دهان

علائمی روی بازو

یکی دیگر از علائمی که گزارش شده است، خارش و ورم و قرمزی و درد در محل تزریق روی بازوی است و معمولاً برای کسانی که واکسن مدرنا تزریق کرده اند، بیشتر اتفاق افتاده است. البته واکسن های دیگر هم این عارضه را با خودشان به همراه داشته اند. دقیقاً این گونه است ؛ که فرد مورد نظر پنج الی هفت روز بعد از تزریق واکسن، چنین حساسیت ها و دردی را در این ناحیه احساس می کند ؛ انگار که نیرویی باعث می شود تا بازویش به سمت پایین خم شود و خارش با خود به همراه دارد.

اما این واکنش،خیلی هم بد نیست و بازوی کووید اساساً یک واکنش غیر معمول نسبت به واکسن محسوب نمی شود. در واقع واکنشی است که سیستم ایمنی هنگام شناسایی ماده تزریق شده از خود نشان می دهد که هر چقدر تعداد تزریق ها بیشتر باشد، این پاسخ سیستم ایمنی کمرنگ تر خواهد شد.

خارش بازو

برامدگی در ناحیه زیر بغل

بعضی از بیماران هم یک نوع ورم در قسمت های خاصی از بدن خود مثل:زیربقل را گزارش کرده اند اما طبق گزارش سی دی سی، در مورد واکسن مدرنا، ورم غدد لنفاوی هم می تواند بعد از تزریق واکسن روی گردن یا بازو اتفاق بیفتد.

سازمان غذا و دارو اظهار کرده است که احتمال ورم غدد لنفاوی در همان بازویی که تزریق انجام شده، هم برای واکسن مدرنا و هم برای فایزر وجود خواهد داشت. در واقع این هم به دلیل پاسخ سیستم ایمنی است زیرا این واکسن سلول های ایمنی را در غدد لنفاوی فعال می کند که نزدیک به زیر بغل هستند و نزدیکترین مکان به ناحیه تزریق هستند و مستعد ورم می باشند. پس خودتان را آماده روبرو شدن با چنین وضعیتی بکنید.

عوارض اصلی واکسن های مدرنا و فایزر کرونا

517
این مطلب مفید بود ؟170
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /ف.ن
وبگردی