تولد
انتقاد از همسر

با سیاست ها چجوری از همسرشون انتقاد میکنن؟

تاریخ انتشار : 3 فروردین 1403کد مطلب : 92679زمان مطالعه : 3 دقیقه
بعضی اوقات انتقاد از همسر و شریک زندگی می تواند بسیار سازنده باشد در صورتی که به روش صحیح و درست انتقاد انجام شود.

طرز صحیح انتقاد کردن از همسر در زندگی مشترک

در همه زندگی های مشترک موقعیت ها و شرایطی پیش می‌آید که در آن زنان و مردان از عملکرد و رفتار همسر خود ناراضی باشند و نسب به او انتقاد داشته باشند.انتقاد از شریک زندگی یک مهارت است که اگر صحیح و به موقع صورت بگیرد میتواند نقش سازنده ای را در زندگی داشته باشد. بسیاری از زوجین اغلب به دنبال پاسخ این سوال هستند که چگونه ناراحتی خود را به همسرمان بگوییم. نحوه اعتراض به همسر چیست؟ چگونه به همسرم بگویم از او ناراحتم؟و...، با این بخش از نمناک همراه شوید تا با طرز صحیح انتقاد کردن از همسر آشنا گردید.

او را عصبی و ناراحت نکن

قبل از انتقاد کردن یادتان باشد که هدف شما از مطرح کردن انتقادات این است که دلخوریتان را بیان کنید پس به گونه ای صحبت نکنید که همسرتان برنجد و از شما ناراحت شود، اگر با کلامتان او را به حالت تدافعی در آورید،احتمالا به نتیجه ی دلخواه نمی رسید پس هنگام مطرح کردن انتقاد خود با لحنی سرشار از تندی، خصومت و یکدندگی صحبت نکنید.

انتقاد کردن

انتقاد خود را در خلوت مطرح کن

هیچگاه در جمع انتقادات را مطرح نکنید و در خلوت ازهمسرتان انتقاد نمایید، پیش دیگران همسرتان از شخصیت خاصی برخوردار است و دوست ندارد که شما ارزش او را پایین آورید.

ویژگی های مثبت او را در نظر بگیر

قبل از اینکه انتقاد کنید؛ چند نکته از او را بگویید مثلا عزیزم تو سفری که رفتیم خیلی رفتار خوبی داشتی ولی احساس نمیکنی توی شوخی با فلانی زیاده روی کردی؟

مشخص و واضح انتقاد کن

هنگامی که قصد انتقاد از همسرتان را دارید، کلی گویی نکنید و بدون ابهام گویی به همسرتان بگوئید که از این کارش ناراحت هستید، باید مسائل به صورت بسیار ریز و جزئی بیان شود تا فرد با فهمیدن موضوع اصلی، درصدد تغییر و اصلاح آن تلاش کند.

جملات انتقادی را با کلمه تو شروع نکن

جملات انتقادی را با عبارت "من" شروع کنید و مستقیما او را مورد حمله قرار ندهید، مثلا نگو تو من رو اولویت قرار نمیدی بجاش بگو من احساس میکنم در فلان موقعیت منو اولویت قرار ندادی.‏

جملات انتقادی

از کلمات همیشه و هیچوقت استفاده نکن

بسیاری از زوج ها از کاربرد دقیق کلمات «همیشه» و «هرگز» اطلاع کافی ندارند. این کلمات یکی از موانع بزرگ برای برقراری ارتباط سالم میان زوج ها است. نباید یک رفتار اشتباه را به تمام رفتار و شخصیت او تعمیم دهید زیرا آسیب زیادی به سلامت خانواده وارد می کنید. به جای اینکه به شریک عاطفیت بگی چیکار نکنه، بگو که چیکار کنه!

خود را جای همسرت قرار بده

قبل از انتقاد، خود را جای همسرتان قرار دهید. حتی به همسرتان بگوئید زمانی که من خودم را جای تو می گذارم متوجه نوع تفکر تو می شوم. در این زمان درک متقابل شما بیشتر می شود.

همسرت را مقایسه نکن

هنگام انتقاد همسرتان را با فرد دیگر مقایسه ی نکنید و رفتارهای مثبت او را به رخ همسرتان نکشید. این طرز بیان انتقاد شما را بی تاثیر می کند. البته اگر مقایسه کردن شما حس مثبتی در فرد ایجاد می کند می توان در راستای انتقاد سازنده از آن استفاده کرد.

همسرت را سرزنش نکن

سرزنش، تهدید و اهانت به رابطه زوج ها آسیب زیادی وارد می کند، هنگامی که همسرتان را سرزنش می کنید، منجر به واکنش های خشمگین طرف مقابل می شوید.

با سیاست ها چجوری از همسرشون انتقاد میکنن؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن /ن.ح
وبگردی