نحوه انتقاد از همسر
انتقاد از همسر در زندگی مشترک اگر با اصول درست آن صورت نگیرد می تواند زندگی را به مخاطره بیاندازد با یاد گیری شیوه درست انتقاد کردن از همسر زندگی خود را بهبود ببخشید.

بهترین زمان و نحوه ی انتقاد از همسر

یکی از مهمترین مهارت هایی که باید هر فرد متاهل در زندگی مشترک بداند، روش صحیح انتقاد از همسر است. در همه زندگی های زناشویی و در همه جوامع بشری موقعیت هایی ایجاد می شود که مردان و زنان از عملکرد همسر خود راضی نمی باشند و نسبت به یکدیگر انتقاد می کنند.

انتقاد از همسر

اما چگونه باید از همسر انتقاد کرد که هم تاثیر لازم را داشته باشد و هم اینکه به تعادل روانی زندگی مشترک آسیبی وارد نکند؟ در این بخش از خانواده پلاس نمناک با اصول درست انتقاد از همسر در زندگی مشترک آشنا می شوید.

چگونه از همسرمان انتقاد کنیم که موثر باشد؟

انتقاد در زمان و مکان مناسب

اگر می خواهید که همسرتان را مورد اتقاد قرار دهید در زمان و مکان مناسبی با او صحبت کنید. به طور مثال زمانی که همسرتان به هردلیلی عصبانی است، نباید از او انتقاد کنید، باید صبر کنید تا آرام شود و آن گاه نقد خود را بگوئید تا موثر واقع شود. علاوه براین نباید از همسرتان در حضور دیگران انتقاد کنید زیرا نه تنها موثر نیست بلکه می تواند منجر به ناراحتی و عصبانیت او شود.

گفتن عیوب یکدیگر

فردی که عیوب همسرش را تذکر می دهد بسیار محبوب است زیرا گفتن معایب یکی از راههای ابراز نیت خالص است، از سوی دیگر فردی که به هردلیلی از ابراز عیوب همسر خود خودداری می کند ناخودآگاه در مسیر دشمنی با همسر خود گام برمی دارد.

گفتن عیوب یکدیگر

انتخاب واژگان مناسب

هنگام انتقاد از واژگان مناسبی استفاده کنید که حالت تهاجمی نداشته باشد. انتقاد شما باید در مورد رفتار همسرتان باشد و نباید شخصیت او را زیر سوال ببرید. به طور مثال اگر همسرتتان منظم نیست به ان نگوئید که چقدر شلخته هستی، به جای بگوئید که وقتی به خانه میایی لباس های خود را روی تخت یا مبل نزار و اونها رو در کمد آویزان کن و یا بریز تو ماشین لباسشوئی.

بسیاری از زوج ها از کاربرد دقیق کلمات «همیشه» و «هرگز» اطلاع کافی ندارند. این کلمات یکی از موانع بزرگ برای برقراری ارتباط سالم میان زوج ها است. نباید یک رفتار اشتباه را به تمام رفتار و شخصیت او تعمیم دهید زیرا آسیب زیادی بخ سلامت خانواده وارد می کنید.

عدم سر زنش یکدیگر

برخی افراد برای مقصر نشان دادن همدیگر، تلاش می کنند، در حالی که هیچ کس کامل نیست و تمایلی به سرزنش شدن ندارد. هنگامی که همسرتان شما را سرزنش می کند در صورت تداوم این رفتار به مرور در لاک دفاعی فرو رفته و دیگر توانایی برقراری ارتباط سالم را نخواهید داشت. تهدید و اهانت به رایطه زوج ها آسیب زیادی وارد می کند و حتی بیان آنها در قالب شوخی منجر به واکنش های خشمگین طرف مقابل می شود.

صحبت با همسر

صداقت داشتن

یکی از اصول مهم انتقاد، صداقت و روراستی است. اگر زن و شوهر از علاقه همدیگر اطمینان داشته باشند و پایبندی هر یک به زندگی مشترک برای هم ثابت شده باشد، برای حفظ و تحکیم زندگی از هیچ تلاشی فرو گذاری نمی کنند. بنابراین پذیرای انتقاد در هر زمینه ای اعم از رفتاری، اخلاقی، جنسی و غیره هستند. این نوع انتقاد بیشتر به معنای تلاش برای تفاهم و رضایت مندی بیشتر تعبیر می شود. البته زن و شوهر نباید از انتقاد خود منظوری به غیر از بهبود کیفیت زندگی و روابط زناشویی داشته باشند.

انتقاد واضح نه مبهم

تا حد امکان از انتقادهای کلی و مبهم خودداری کنید. گفتن جملاتی مانند "احساس می کنم روابط ما کسالت بار شده است"، "من ناراضی ام" یا "شدیدا دلخورم"، بسیار مبهم و کلی است و همسرتان نمی تواند منظور اصلی شما را دریافت کند. این مدل انتقاد اصلا مناسب نیست، بنابراین باید مسائل به صورت بسیار ریز و جزئی بیان شود تا فرد با فهمیدن موضوع اصلی، درصدد تغییر و اصلاح آن تلاش کند. به طور مثال به جای گفتن " من ناراحت و دلخورم" بگوئید:" من به خاطر این که زحمات من را نادیده مگرفته و تشکر نمی کنی، ناراحت می شوم".

انتقاد واضح

عدم تکرار انتقاد

انتقاد اگر تکرار شود می تواند به ارتباط شما و همسرتان صدمه وارد کند، زیرا شما به عنوان فردی بهانه گیر و عیب جو به نظر می رسید که همیشه نقایص همسر خود را ی بیند، به همین دلیل با تکرار انتقاد، همسرتان برداشت بدی از منظور شما خواهد کرد.

تهاجمی نبودن

رفتار قاطع با تهاجمی بودن متفاوت است. برخی افراد تصور می کنند که صدای بلند بهتر شنیده می شود. این موضوع از وجود نقص در زندگی مشترک خبر می دهد. گاه زوجها در گفتگوهای خود به یکدیگر توصیه های اخلاق می دهند. در این صورت زن یا مرد احساس می کند که برای او تکلیف معین می شود به همین دلیل موضع می گیرد. بنابراین گفتگوی تهاجمی هیچ فایده ای ندارد. باید به این نکته توجه کرد که ازدواج برقراری یک رابطه عاطفی و احساسی است تا قانونی؛ به همین دلیل دادن تذکر قانونی، بسیار اشتباه است.

مقایسه نکردن

برای موثر بودن انتقاد باید از مقایسه کردن خودداری کنید. اگر همسرتان در جمع بند صحبت می کند، بلند می خندد و یا شوخی می کند که از نظر شما شایسته نیست و می خواهید از او انتقاد کنید هرگز نگوئید که مانند فلان شخص در جمع رفتار کن. این طرز بیان انتقاد شما را بی تاثیر می کند. البته اگر مقایسه کردن شما حس مثبتی در فرد ایجاد می کند می توان در راستای انتقاد سازنده از آن استفاده کرد.

بالا بردن ظرفیت و جنبه خود

برای برقراری ارتباط سالم باید ظرفیت خود را برای شنیدن «نه» افزایش دهید. قاطعیت مخالفت و نه گفتن؛ که از حقوق فردی هر انسان در اجتماع و زندگی مشترک است. اما نه گفتن و مخالفت با همسر معمولا کار دشواری است زیا آنها مخالفت را با تهاجم یکی می دانند، در صورتی که بدون تهاجم نیز می توان مخالفت خود را ابراز کرد. متاسفانه علاوه بر مخالفت کردن شیندن نظر مخالف نیز برای بسیاری از زوج ها کار سخت و دشواری است چرا که آنها باشنیدن نظر مخالف دچار خلا عاطفی و روانی می شوند در صورتی که نه گفتن احترام گذاشتن هر فرد به حریم و مرزهای اخلاقی خود است.

بالا بردن ظرفیت خود

نحوه درست انتقاد از همسر

نحوه درست انتقاد از همسر شامل مهارت های زندگی در زندگی می شود که باید آنها را رعایت کرد:

 •  انتقاد از همسرتان نباید این تصور را در او ایجاد کند که رفتار او از روی عمد بوده و قصد رنجاندن شما را دارد. به همسرتان بگوئید که شناخت بیشتر او از شما باعث جلوگیری از برخی مشکلات و سوء تفاهم ها می شود.
 •  قبل از انتقاد، خود را جای همسرتان قرار دهید. حتی به همسرتان بگوئید زمانی که من خودم را جای تو می گذارم متوجه نوع تفکر تو می شوم. در این زمان درک متقابل شما بیشتر می شود.
 •  هنگام انتقاد به جای زیر سوال بردن شخصیت و رفتار همدیگر، در ابتدا خواسته و نیازهای خود را مطرح کنید.
 •  بهتر است انتقادهای خود را روی برگه ای بنویسید و رفتارهای همسرتان نسبت به خود را ریشه یابی کرده و به فکر راه حل باشید.
 •  هنگامی که قصد انتقاد از همسرتان را دارید، بدون ابهام گویی به همسرتان بگوئید که هدفتان از ابراز این صحبت ها فقط برای رفع مشکل و رسیدن به تفاهم بیشتر است و قصد رنجاندن او را ندارید

روش های غلط انتقاد از همسر

 •  با همسر خود طوری صحبت می کنید که گویی از او در حضور خود نقل قول می کنید.
 •  هنگام مطرح کردن انتقاد خود با لحنی سرشار از تندی، خصومت و یکدندگی صحبت می کنید.
 •  هنگام انتقاد همسرتان را با فرد دیگر مقایسه ی کنید و رفتارهای مثبت او را به رخ همسرتان می کشید.
 •  دلخوری خود از همسرتان را برای دیگران بازگو می کنید.
 •  هنگام انتقاد از همسرتان لجاجت و یکدندگی می کنید.
 •  هنگام انتقاد همسرتان را مورد تحقیر و تمسخر قرار می دهید.

شیوه درست انتقاد از همسر و زمان مناسب آن

4.449
این مطلب مفید بود ؟436
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی